KRS dostanie dodatkowo prawie pół mln zł

Wymiar sprawiedliwości

To jedna z poprawek wprowadzona do ustawy budżetowej na 2019 r. Środki przesunięte zostały z budżetu Naczelnego Sądu Administracyjnego, przeznaczone mają zostać na wynagrodzenia pracowników biurowych i potrzeby biura Rady.

16.01.2019

Mniej pieniędzy dla Uniwersytetu Warszawskiego

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2019 rok Posłowie wprowadzili poprawki, w tym również dotyczące budżetu na naukę. Część uczelni dostanie więcej pieniędzy, ale kosztem innych. Mniejszy budżet będzie miał m.in Uniwersytet Warszawski.

16.01.2019

Budżet 2019 uchwalony. W ustawie podwyżki dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Sejm uchwalił w środę ustawę budżetową. Przewiduje ona m.in. zwiększony fundusz na wynagrodzenia nauczycieli. Nie jest to jednak kwota, której żądają związki zawodowe, czyli umożliwiająca podwyżki na poziomie 1000 zł.

16.01.2019

Sejm nie zajmie się projektem o "rekompensacie" dla państwowych mediów

Konwent Seniorów zdecydował w środę o zdjęciu z porządku obrad Sejmu poselskiego projektu ustawy, której skutkiem miało być przyznanie mediom publicznym ponad 1,2 mld zł "rekompensaty" za utracone wpływy w abonamentu. Pierwsze czytanie projektu miało odbyć się podczas rozpoczętego właśnie posiedzenia Izby.

16.01.2019

Sąd Najwyższy jeszcze sam nie uchyla swoich ostatecznych orzeczeń

Wymiar sprawiedliwości

Skargi nadzwyczajne już do Sądu Najwyższego wpływają, ale do tej pory Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie wydała żadnego orzeczenia uchylającego wyrok sądu powszechnego. A tym bardziej SN nie zniweczył żadnego swojego prawomocnego orzeczenia, choć ustawa takie możliwości przewiduje.

16.01.2019

Zmiany w podatkach nie mają końca

CIT PIT Doradca podatkowy

Ustawodawca nieustannie zmienia prawo podatkowe. Podatnicy nie nadążają z przygotowaniami do nowych przepisów. Styczniowe zmiany to jednak tylko wstęp do kolejnych nowelizacji. Po podatkach dochodowych przyjdzie kolej na VAT.

16.01.2019

Spór o Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Budownictwo

Deweloperzy mocno skrytykowali Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. O jego utworzenie zabiega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ma chronić kupujących przed bankructwem firm. Marek Niechciał zapewnia, że wpłaty na niego nie przekroczą 1 proc. Ustawa jednak tego nie gwarantuje.

16.01.2019

Pod koniec stycznia ruszy wybór prezesa Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

Na 29 stycznia zwołane zostało Zgromadzenie Sędziów Izby Dyscyplinarnej, które ma wybrać trzech kandydatów na stanowisko kierującego nią prezesa SN. Obecnie izbą kieruje sędzia Jan Majchrowski. Izba Dyscyplinarna podobnie jak Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, została powołana na mocy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

16.01.2019

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych o stanie zdrowia nie pozwala na rozwiązanie polisy na życie

Nowe technologie RODO

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych dotyczących zdrowia na etapie zawierania umowy ubezpieczenia skutkować powinno odmową jej zawarcia z powodu niemożliwości oceny ryzyka. Natomiast na etapie obowiązywania umowy ubezpieczenia odwołanie zgody nie ma wpływu na kontynuowanie umowy. Dlatego PIU domaga się zmian w projekcie – tłumaczy Hanna Karwat-Ratajczak z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

16.01.2019

Dyskryminacja funkcjonariusza według odrębnej procedury

Prawo pracy

Choć w pragmatykach zawodowych regulujących funkcjonowanie służb mundurowych nie ma przepisów określających konsekwencje mobbingu i dyskryminacji, powstają procedury wewnętrzne, które pomagają w zwalczaniu tych zjawisk. Często podnoszonym problemem jest jednak brak niezależności tych organów.

16.01.2019

Użytkowania wieczystego nie ma, ale chaos jest

Budownictwo Prawo gospodarcze

Wiele samorządów wciąż nie uchwaliło bonifikat za opłatę przekształceniową. Urzędy rozpoczęły już pracę związaną z informowaniem mieszkańców o nowym prawie i przygotowywaniem zaświadczeń. Według ekspertów jest jednak wiele wątpliwości.

16.01.2019

PPK - obawy mają i pracownicy, i pracodawcy

Prawo pracy HR PPK

Już za kilka miesięcy największe firmy będą tworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe. Termin się zbliża, a obawy pracodawców i pracowników nie maleją. Ci pierwsi wskazują na wzrost kosztów funkcjonowania firm i dodatkowe obowiązki, a drudzy na zmniejszenie wynagrodzenia i brak pewności, że w przyszłości faktycznie otrzymają dodatkowe świadczenie.

16.01.2019

MS: Sędziowie rodzinni powinni badać przemoc w rodzinie

Prawo rodzinne

W resorcie sprawiedliwości trwają prace analityczne nad wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających szybkie izolowanie sprawcy przemocy od jego ofiar. Rozważane są zarówno instrumenty ochrony prawnej ofiar przemocy jak i zmierzające do zapewnienia terapii dla sprawców

16.01.2019

NIK planuje 111 kontroli w tym roku

Administracja publiczna

Bezpieczeństwo energetyczne, gospodarowanie osoczem oraz produktami krwiopochodnymi, bezpieczeństwo żywności, a także zanieczyszczenia zalegające na dnie Bałtyku, w tym pozostałości broni chemicznej, - to niektóre z tematów kontroli zaplanowanych na 2019 rok przez Najwyższą Izbę Kontroli.

15.01.2019

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła porozumienie w sprawie brexitu

Prawo gospodarcze

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciw umowie o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, którą proponowała premier Theresa May. Premier musi teraz przedstawić plan następnych kroków. Opozycja złożyła wniosek o wotum nieufności dla rządu Theresy May. Głosowanie nad nim odbędzie się w środę. Czy czeka nas twardy brexit?

15.01.2019

Co dalej z emeryturą dla matek? Rząd nie przyjął projektu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rząd miał dziś przyjąć projekt ustawy o tzw. matczynych emeryturach, czyli wyrównaniu do najniższej emerytury dla wszystkich kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Po posiedzeniu Rady Ministrów okazało się, że projekt nie został przyjęty.

15.01.2019

Trybunał UE odracza rozpatrzenie pytań polskiego SN

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE odwołał zaplanowaną na 12 lutego rozprawę w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego w sprawie ustawy o SN. Nie poinformowano o przyczynach tej decyzji, ale według nieoficjalnych informacji ma to związek z oczekiwaniem dodatkowych wyjaśnień w związku z wejściem w życie ostatniej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

15.01.2019

Ustawa o samorządzie podstawą ogłoszenia żałoby w gminie

Samorząd terytorialny

Podstawę prawną ogłoszenia żałoby w mieście można łączyć z zasadą ogólnej właściwości gminy we wszystkich sprawach, które dotyczą danej wspólnoty samorządowej, a nie są przekazane innym organom. I właśnie włodarze miast ogłosili w wielu miastach żałobę po śmierci Pawła Adamowicza.

15.01.2019

Twardy brexit uderzy głównie w eksporterów żywności

Prawo gospodarcze

Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego brak porozumienia i twardy brexit uderzy w eksporterów żywności, głównie mięsa i produktów mleczarskich. Przełoży się też na wzrost stawek celnych, utrudnienia dla firm transportowych, a także ograniczenia w dostępie do brytyjskiego rynku pracy.

15.01.2019