MF zapowiada złagodzenie przepisów o rezydencji podatkowej

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Doradcy podatkowi krytykowali pomysł zmian w przepisach, które doprowadziłyby do tego, że zagraniczne spółki byłyby zmuszone do płacenia podatku dochodowego w Polsce, tylko z tego powodu, że osoba fizyczna mieszkająca w Polsce jest ich członkiem zarządu albo rady nadzorczej. Po naszej publikacji, resort zapowiedział złagodzenie tej zasady.

03.09.2021

Spór o status "nowych" sędziów blokuje uchwałę w sprawie kredytów frankowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Może to być węzeł gordyjski, w efekcie którego nie doczekamy się w najbliższych latach ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii frankowej. Sędziowie Sądu Najwyższego wybrani przez neoKRS wyrażają żal z tego powodu, ale twierdzą, że kompromis był potrzebny, aby załagodzić spór w Sądzie Najwyższym. Z drugiej strony, podjęcie uchwały groziłoby jeszcze większym chaosem prawnym.

03.09.2021

Duże miasta krytycznie o projekcie ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Plany Ministra Finansów przewidują pokrycie jedynie 1/3 traconych dochodów samorządów z PIT. Z uwagi na niespełnienie postulatu rekompensaty strat Unia Metropolii Polskim negatywnie ocenia zmiany, prowadzące do utraty blisko 100 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. Organizacja przekonuje, że to wpłynie na pogorszenie jakości życia mieszkańców, szczególnie dużych miast.

03.09.2021

NIK sprawdziła, jak szkoły poradziły sobie ze zdalnym nauczaniem

Zarządzanie oświatą Koronawirus

W marcu 2020 roku wiele placówek nie miało odpowiedniego przygotowania od strony technicznej, a nauczyciele musieli sprostać nowym wyzwaniom we własnym zakresie. Za największy problem okresu zdalnego nauczania nauczyciele uznali obiektywne sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów.

03.09.2021

Kolejny przypadek śmierci przy interwencji policji - RPO o możliwym wyczerpaniu znamion tortur

Wymiar sprawiedliwości

Minął zaledwie miesiąc od śmierci mężczyzny z Lubina, który był obezwładniany przez policję, a media donoszą o kolejnej tego typu sprawie. Tym razem chodzi o 25-latka, który miał umrzeć w izbie wytrzeźwień po interwencji policji i pracowników placówki. O wyjaśnienia w tej sprawie wystąpił już RPO, a eksperci zwracają uwagę m.in. na brak procedur

03.09.2021

Fama niesie, dzieci prosiły - tajemnicze uzasadnienia patriotycznych wycieczek i zmian w prawie

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Mieliśmy sygnały, przyszły listy, proszono nas – tak mniej więcej brzmią uzasadnienia rządowych przedsięwzięć, a o szczegóły na temat wnioskujących trudno. Dotyczy to zarówno aktów prawnych wprowadzających bardzo istotne zmiany w prawie oświatowym, jak i finansowanych ze środków publicznych programów. Tymczasem jeżeli resort ma stosowne dokumenty, powinien się nimi podzielić.

03.09.2021

Warunki zabudowy dla domów 70 mkw. w 30 dni - nierealne. A ucierpią inni inwestorzy

Samorząd terytorialny Budownictwo Polski Ład

Na warunki zabudowy dla domów o powierzchni do 70 mkw. będzie się czekało tylko 30 dni, a straszakiem dla urzędników mają być kary w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Takie są ambitne założenia Polskiego Ładu. Dla urzędników i prawników to termin nierealny. Niewielu inwestorów otrzyma decyzję w tym czasie, ale nie oznacza to, urzędnicy zapłacą kary. Da się je spokojnie ominąć.

03.09.2021

Jakie firmy skorzystały na bonie turystycznym - to musi być jawne

Domowe finanse

Park rozrywki Energylandia jest największym beneficjentem bonu turystycznego - z ZUS otrzymał dotąd prawie 69 mln złotych. Druga na liście sieć obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych Holiday Park & Resort zainkasowała ponad 18,6 mln zł. Takie informacje podał serwisowi Prawo.pl ZUS, natomiast Polska Organizacja Turystyczna, która odpowiada za realizację programu wsparcia dla branży turystycznej, zasłoniła się... tajemnicą handlową. Każdy ma prawo wiedzieć, jak wydawane są środki publiczne - wskazują prawnicy.

03.09.2021

Zamiast uproszczeń w podatkach, będzie ryzyko kontroli i doszacowanie dochodu

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany, które dotkną także podmioty powiązane, działające w grupach. W założeniu mają to być uproszczenia, ale – jak twierdzą praktycy – może się okazać, że zamiast tego pojawią się dodatkowe kontrole i konieczność dopłacania podatku. Chodzi przede wszystkim o procedurę raportowania i oświadczenia składane przez członków zarządu.

03.09.2021

Komornikom coraz trudniej na rynku, chcą waloryzacji opłat egzekucyjnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia dała się mocno we znaki także kancelariom komorniczym. Sytuacji nie ułatwiają zmiany wprowadzone ustawą z 2019 roku, które de facto zmniejszyły opłaty egzekucyjne. W środowisku coraz częściej słychać głosy, że konieczne są zmiany - w przeciwnym razie komornicy nie będą w stanie się utrzymać, a już teraz wielu z nich szuka miejsca w innych zawodach prawniczych.

03.09.2021

KE: Nie będzie pieniędzy z funduszu odbudowy, dopóki Polska podważa prymat prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska wstrzymuje akceptację polskiego Krajowego Planu Odbudowy i w konsekwencji wypłaty z unijnego Funduszu Odbudowy m.in. ze względu na kwestionowanie przez rząd w Warszawie prymatu prawa UE i skierowanie tej sprawy do TK - powiedział w komisarz UE do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. Jego wypowiedź potwierdziła Komisja Europejska.

02.09.2021

Jest rozporządzenie - obowiązuje stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało opublikowane, ale musi też trafić do Sejmu, który może je odrzucić kwalifikowaną większością. Posiedzenie zwołano na poniedziałek. Ale stan wyjątkowy obowiązuje od momentu publikacji.

02.09.2021

SN: Prusinowski nowym prezesem Izby Pracy, Manowska pokieruje Izbą Cywilną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda powołał sędziego Piotra Prusinowskiego na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a pierwszej prezes SN powierzył obowiązek kierowania Izbą Cywilną. Kadencje dotychczasowych szefów tych Izb - Józefa Iwulskiego i Dariusza Zawistowskiego - upłyneły 30 września br.

02.09.2021

Są objaśnienia do pakietu VAT e-commerce

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów poinformował w czwartek, że przygotował praktyczny przewodnik po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce. Na prośbę przedsiębiorców objaśnienia odnoszą się szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych. Dokument ma moc wiążącą dla administracji skarbowej.

02.09.2021

Krótki wpis do rejestru przedsiębiorców blokuje prawa konsumenta - kasacja RPO

Prawo cywilne Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Aby uzyskać pożyczkę na spłatę długów, kobieta na kilka godzin wpisała się do rejestru przedsiębiorców. Gdy później wystąpiła do sądu o uznanie umowy w sprawie tej pożyczki za nieważną, sąd odmówił i nie przyznał jej ochrony prawnej wynikającej ze statusu konsumenta, bo umowę zawierała jako przedsiębiorca. RPO składa do Sądu Najwyższego kasację w tej sprawie.

02.09.2021

KGW mogą wnioskować o kolejną pomoc

Samorząd terytorialny

Koła Gospodyń Wiejskich zarejestrowane w krajowym rejestrze mogą już składać wnioski w sprawie przyznania pomocy finansowej na 2021 r. Koła mogą otrzymać na swoją działalność 5-7 tys. zł - informuje resort rolnictwa. Łącznie przeznaczono na ten cel 70 mln zł.

02.09.2021

Firma ukarana za sprzedaż materacy pod pozorem badań

Rynek i konsument

Zapraszanie na badania i wykorzystywanie ich wyników, aby nakłonić konsumentów do zakupu materacy – to sposób działałania spółki Millenium Medica. Prezes UOKiK nakazał natychmiastowe zaprzestanie tych praktyk i nałożył kary w łącznej wysokości prawie 280 tys. zł, w tym 50 tys. zł za udzielanie nieprawdziwych informacji podczas postępowania. Firma ma też zawiadomić konsumentów, że mogą dochodzić roszczeń w sądzie.

02.09.2021

Będą nowe zasady uznawania zagranicznych spółek za polskich rezydentów podatkowych

CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Minister finansów zaplanował zaskakującą zmianę w zakresie przepisów o rezydencji podatników CIT. Chodzi o domniemanie polskiej rezydencji dla podatników CIT z siedzibą poza Polską, jeżeli posiadają oni polskich rezydentów podatkowych w składach ich organów zarządzających, kontrolnych lub stanowiących lub takie osoby prowadzą faktycznie sprawy tych zagranicznych podmiotów

02.09.2021

Samozatrudnieni rzadziej zawieszają działalność gospodarczą

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Przedsiębiorcy rzadziej zawieszą swoje jednoosobowe firmy. Spadek rok do roku jest o blisko 20 proc. W pierwszym półroczu 2021 r. samozatrudnieni złożyli do CEIDG-u ponad 100 tys. wniosków w tej sprawie. Spadek wynika z dostosowania się przedsiębiorców do realiów gospodarczych czasów pandemii oraz przyjęcia subwencji, przyznawanych w ramach antykryzysowych działań rządu.

02.09.2021

Na koniec lipca w ZUS wzrosła liczba płatników składek i ubezpieczonych

Ubezpieczenia społeczne

Na koniec lipca 2021 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było 2,85 mln płatników składek w ubezpieczeniu zdrowotnym, a w ubezpieczeniach społecznych – 2,60 mln – ustalił serwis Prawo.pl. To oznacza wzrost liczby płatników składek rok do roku odpowiednio o 82 tysięcy i 66 tysięcy.

02.09.2021