Publiczne przekleństwa wykroczeniem, choć wszystko zależy od kontekstu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Spora część społeczeństwa nie darzy estymą partii rządzącej i nie ma większych oporów z wyrażaniem swojego zdania - czy to na transparentach, czy też w mediach społecznościowych. Publiczne przeklinanie jest wykroczeniem, jednak organy ścigania - głównie ze względu na ogólny poziom debaty publicznej - raczej pobłażliwie podchodziły do tego typu naruszeń. Ale do czasu.

18.01.2022

Pracownika można wykończyć algorytmem - potrzebne zmiany

Prawo pracy

Kto i ile ma zrobić w ciągu ośmiu godzin swojej pracy – zastanawiają się pracownicy magazynów. Wszystko przez stosowane przez pracodawców algorytmy - wskaźniki wydajności, które nie są normą czasu pracy. W efekcie, jak twierdzą związkowcy, Państwowa Inspekcja Pracy nie radzi sobie z kontrolą, a rząd akceptuje sytuację. Tymczasem wystarczy prosta zmiana prawa.

18.01.2022

Zbyt niska kara za usiłowanie zabójstwa? SN uwzględnia kasację prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna, recydywista został początkowo skazany na 25 lat więzienia, sąd apelacyjny karę jednak obniżył do 15 lat. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego, który wskazał, że taka kara jest niewspółmierna do stopnia winy i szkodliwości społecznej. Tym bardziej, że poszkodowany odniósł obrażenia, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie - np. podjęcie pracy.

18.01.2022

Notariusze ostrzegają - dom do 70 mkw. może być trudno sprzedać

Prawo cywilne Budownictwo Polski Ład

Ze sprzedażą domów do 70 mkw., budowanych bez formalności, mogą być problemy. Notariusze mogą odmawiać sporządzenia aktu notarialnego. Wprawdzie nie ma w przepisach zakazu zbywania, ale jednocześnie przepisy pozwalają budować je tylko dla własnych potrzeb, nie do końca precyzując, co kryje się pod tym pojęciem. Jedno jest pewne: będą spory.

18.01.2022

MON wypłacił wyrównania z tytułu zaliczki na podatek dochodowy

Zgodnie z moją zapowiedzią, w Siłach Zbrojnych RP wypłaciliśmy już zwroty zaliczek na podatek dochodowy, które zostały pobrane nadmiernie w styczniu - poinformował na Twitterze minister obrony narodowej. Umożliwiły to przepisy wydane przez resort finansów. MF poinformowało, że m.in. o nauczyciele i służby mundurowe dostaną wyrównania.

17.01.2022

Wybrano troje kandydatów na prezesa Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Bednarek, Adam Roch i Ryszard Witkowski to wybrani w poniedziałek kandydaci na stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wyłoniło ich zgromadzenie sędziów tej Izby. Kadencja obecnego prezesa - Tomasza Przesławskiego - kończy się 25 lutego br.

17.01.2022

Minister zdrowia: Konsultanci krajowi zastąpią Radę Medyczną

Koronawirus

Nie udało się przekonać dotychczasowych członków Rady Medycznej przy premierze do dalszej współpracy w tej formule - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. I zapowiedział, że teraz jego doradcami w zakresie walki z pandemią koronawirusa będą wybrani konsultanci krajowi. A przy premierze zostanie utworzona nowa rada, ale w szerszej formule ekspertów, nie tylko medycznych.

17.01.2022

RPO: Nadumieralność na Covid pokazuje stan polskiej ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Tzw. nadmiarowe zgony w Polsce osób zakażonych koronawirusem wiążą się m.in. ze słabością i niewydolnością systemu opieki zdrowotnej - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że pandemia uwypukliła jego wieloletnie wady. - A musi się on przecież jednocześnie mierzyć także z problemami wcześniej nierozwiązanymi - dodaje.

17.01.2022

MF zachęca firmy do przechodzenia na estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Estoński CIT to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania - tak Ministerstwo Finansów zachwala istniejącą od niedawna formę opodatkowania dochodów przedsiębiorstw. I podkreśla, że to również brak konieczności zapłaty podatku na bieżąco, uproszczenie formalności podatkowych, a także niższe podatki. Czas na decyzję jest do końca stycznia.

17.01.2022

ZUS: Już można wnioskować o wsparcie z tarczy antykryzysowej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od poniedziałku, 17 stycznia 2022 roku, przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 roku. Mogą także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

17.01.2022

ZUS ma prognozę sytuacji finansowej FUS na lata 2022-2026

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

W 2022 r., w wariancie optymistycznym, wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniosą 254,5 mld zł, a wydatki - 300,1 mld zł – prognozuje ZUS. W pesymistycznym będzie to odpowiednio 247 mld zł i 303,6 mld zł, a w wariancie pośrednim – ponad 251,6 mld zł i 301,8 mld zł. Deficyt roczny prognozowany jest na poziomie 42,4 mld zł – w wariancie optymistycznym, 52,6 mld zł - w pesymistycznym i 46,5 mld zł - w pośrednim.

17.01.2022

Samorządy medyczne chcą regulacji o funkcjonowaniu biznesu w pandemii

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Trzeba wprowadzić zasady zapewniające wzrost bezpieczeństwa obywateli i racjonalnie określić zasady dostępu do usług i handlu - apelują samorządy zawodów medycznych. I przypominają, że tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych.

17.01.2022

Samorząd doradców podatkowych zapowiada odbudowę relacji z Ministerstwem Finansów

Doradca podatkowy

Zakończony w niedzielę VI Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych wybrał członków Krajowej Rady oraz jej przewodniczącego. Przyjął też uchwały korporacyjne. Zapowiedź odbudowy dobrych relacji z ministrem finansów spodobała się delegatom Zjazdu, którzy losy korporacji powierzyli Andrzejowi Ladzińskiemu, doradcy podatkowemu z Warszawy.

17.01.2022

MEiN: To uczelnia wybiera, jak pracować

Zajęcia na uczelniach mogą odbywać się w trybie zdalnym, stacjonarnym czy hybrydowym, nie planujemy jakichkolwiek decyzji dotyczących wprowadzenia przymusu prowadzenia zajęć w określony sposób - powiedział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Dodał, że wszystko będzie zależeć od decyzji władz uczelni.

17.01.2022

Santander Consumer Bank ukarany za nadużycia przy udzielaniu kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 44 mln zł kary na Santander Consumer Bank. Zakwestionował praktyki związane z udzielaniem kredytów konsumenckich: wliczanie kosztów związanych z ubezpieczeniem do całkowitej kwoty kredytu oraz przysyłanie klientom propozycji zawarcia umowy, z których wielu nie otrzymało w ogóle kredytu lub miał on inne warunki.

17.01.2022

Nie tylko Pegasus - apel o systemowe rozwiązania w sprawie kontroli nad działaniami służb

Prokuratura Policja Nowe technologie RODO

Problem niekontrolowanych działań służb wymaga systemowych rozwiązań - stwierdzają organizacje broniące praw człowieka. I apelują do senatorów, żeby w ramach prac nadzwyczajnej komisji nie poprzestawali na próbie wyjaśnienia inwigilacji senatora Krzysztofa Brejzy, Ewy Wrzosek i Romana Giertycha. - Nie tylko Pegasus jest problemem - podkreślają.

17.01.2022

Parkowanie „na kopercie” dla osób niepełnosprawnych kosztuje więcej

Prawo karne Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Od 1 stycznia zaparkowanie samochodu bez uprawnienia na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością, tzw. „kopercie”, grozi zapłatą 800 zł. Wzrosła też grzywna za posługiwanie się cudzą kartą parkingową oraz kartą przez osobę nieuprawnioną. Wysoka grzywna będzie też za niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej.

17.01.2022

Dochody z najmu komplikują składanie PIT-2, by obniżyć zaliczki

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów, chcąc uporządkować kwestie składania PIT-2 u pracodawców, zmieniło wzór formularza. Problem jednak w tym, że umieściło tam takie zapisy, których… od 1 stycznia 2022 roku nie ma w przepisach, bo zostały wykreślone. Powoduje to kolejne wątpliwości. Czy składać PIT-2 nie wiedzą teraz pracownicy, którzy jednocześnie otrzymują dochody z najmu.

17.01.2022

Obecna aplikacja za droga dla młodego prawnika? Wraca temat "uniwersyteckiej"

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

Jest drogo - bo oprócz kosztów aplikacji są te związane z dojazdami, książkami, wynajmem pokoju. Patroni nie zawsze płacą za pracę, a do tego dochodzi niejednolity program szkoleń - tak w skrócie można podsumować uzasadnienie petycji do Sejmu w sprawie ustanowienia aplikacji uniwersyteckiej. Do pomysłu sceptycznie nastawieni są adwokaci i radcy, ale i same uniwersytety.

17.01.2022

Instrukcja obsługi maszyn – w papierze, elektroniczna, a może w internecie

Prawo pracy BHP Prawo unijne Poprawmy prawo

Czy instrukcja obsługi maszyny musi być dodawana tylko w papierze? Zdaniem prawników, postulat części pracodawców i pracowników wprowadzenia prawnego obowiązku wyposażenia maszyn w instrukcje papierowe i elektroniczne jest racjonalny. Zwłaszcza, że już dziś niektórzy producenci maszyn oprócz instrukcji w wersji papierowej dodają także elektroniczną i publikują w internecie.

17.01.2022