Związkowcy mogą pozyskiwać dane na potrzeby strajku

Kadry w oświacie Prawo pracy

Związkowcy mogą pozyskać dane pracowników na potrzeby przeprowadzenia referendum strajkowego. RODO im tego nie zabrania - informuje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pracodawca musi udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej.

13.03.2019

Asystent medyczny ma wystawić także dokumentację medyczną

Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zapowiedział, że w najbliższych dniach trafi do uzgodnień zmiana prawa dotycząca rozszerzenia uprawnień asystenta medycznego. Będzie mógł on, oprócz zwolnień lekarskich, wypełniać także dokumentację medyczną.

13.03.2019

UE ma nową listę rajów podatkowych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Unijny wykaz rajów podatkowych został zaktualizowany. W zeszłym roku 60 krajów wyeliminowało ponad 100 szkodliwych systemów podatkowych. Teraz na czarną listę zostało wpisanych 15 państw.

13.03.2019

Platforma e-Zamówienia nie powstanie do końca roku

Zamówienia publiczne

Ministerstwo Cyfryzacji odstąpiło od umowy z DXC Technology na stworzenie Platformy e-Zamówienia. Kontrakt był wart 16 mln zł. UZP zapewnia, że będzie kontynuował prace nad elektronizacją zamówień.

13.03.2019

Zbędne regulacje i większe wydatki dla powiatów po zmianie prawa

Samorząd terytorialny

O uzyskaniu informacji przez radnego decydować ma zdrowy rozsądek, nie do końca uzasadnione jest wprowadzenie budżetu obywatelskiego w powiatach, a nagrania obrad rady wiążą się z wysokimi kosztami. O takich m.in. skutkach niedawnych zmiany w ustawach ustrojowych mówią przedstawiciele samorządów.

13.03.2019

Ukraińcy nie uratują naszych emerytur

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Liczba obcokrajowców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ostatnich 10 latach wzrosła aż dziewięciokrotnie - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W 2018 r. cudzoziemcy wpłacili do Funduszu Ubezpieczeń ok. 3 mld zł. Ta sytuacja może się jednak zmienić w 2020 r., kiedy to Niemcy częściowo otworzą swój rynek pracy.

13.03.2019

SN czeka na TSUE - orzekanie nowych sędziów po 19 marca

Wymiar sprawiedliwości

Terminy spraw w tzw. starych izbach Sądu Najwyższego z udziałem nowych sędziów są wyznaczane, ale po 19 marca, bo wtedy Trybunał Sprawiedliwości UE ma zająć się pytaniami prejudycjalnymi, czy nowa KRS, która ich wybrała, może stać na straży niezależności sądów. W ocenie prezesa Izby Cywilnej Dariusza Zawistowskiego, nawet jeśli TSUE nie wyda wtedy wyroku, będzie to argument dla pełnomocników stron i zwiększy się odpowiedzialność nowych sędziów.

13.03.2019

Przedsiębiorcy proszą premiera o wycofanie się z ograniczenia handlu

Rynek i konsument Rynek

W ciągu pierwszego roku obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu zamkniętych zostało aż 16 tysięcy małych rodzinnych sklepów, którym nowe przepisy miały przecież pomóc - podkreślają przedsiębiorcy. Nie zgadza się z tym Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność".

13.03.2019

Ruszają egzaminy na doradcę podatkowego

Doradca podatkowy

W środę rozpoczyna się cykl pisemnych egzaminów na doradcę podatkowego. Egzaminy potrwają aż 12 dni – do 29 marca br. Osoby, które zdadzą część pisemną z wynikiem pozytywnym, będą miały rok na zaliczenie części ustnej.

13.03.2019

Programy komputerowe dla aptek pod lupą UOKiK

Prawo gospodarcze Farmacja

Apteki, które chciały uczestniczyć w promocjach niektórych leków, mogły być zmuszane do korzystania z konkretnego systemu informatycznego. Takie działanie może ograniczać konkurencję. Dlatego pod koniec lutego UOKiK rozpoczął przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Kamsoft i OSOZ z Katowic oraz PEX PharmaSequence z Warszawy.

12.03.2019

MEN negocjuje z oświatową "S". Planuje kolejne spotkania

Kadry w oświacie

Wkrótce zostanie podany termin kolejnego spotkania - zapowiada resort edukacji. Minister Anna Zalewska spotkała się ze związkowcami oświatowej "Solidarności". To reakcja na okupowanie siedziby kuratorium w Krakowie.

12.03.2019

Mniej fałszywych studentów z zagranicy. Ustawa podpisana

Prezydent podpisał ustawę, która uszczelnia przepisy dotyczące pracy cudzoziemców. Uniemożliwi to przyjazd fikcyjnym studentom, czyli cudzoziemcom, którzy wjeżdżają do kraju pod pretekstem studiów, ale nie kontynuują nauki.

12.03.2019

Nie powinno być opłat dla rodziców w szpitalach – ale kto ma za to zapłacić?

Opieka zdrowotna

Teraz jedne szpitale pobierają, a inne nie, opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem nawet, jeśli opiekun śpi na krześle. Opiekunowie płacą od 8 do 20 zł za dobę. Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że najlepiej, by nie było żadnych opłat, ale trzeba się zastanowić, kto ma ponieść takie koszty. Centrum Zdrowia Dziecka podało, że rocznie z tytułu opłat od rodziców otrzymuje 1 mln 600 tys. zł.

12.03.2019

Rząd za reaktywacją medycyny szkolnej, ale zadbać o to mają samorządy

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Nowy system profilaktycznej opieki nad uczniem ma się opierać na pielęgniarkach szkolnych oraz higienistkach, które mają współpracować z lekarzem rodzinnym. Założenia do ustawy przewidują, że pielęgniarka będzie się zajmować grupą ok. 750 uczniów. Pytanie tylko skąd wziąć tyle pielęgniarek, bo szkoły już mają problem, by je znaleźć. Samorządy alarmują, że to na nich zrzucono koszty tej rewolucji.

12.03.2019

Zmiany w VAT przyjęte – zapłata tylko na zgłoszony rachunek

VAT

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w VAT. We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym.

12.03.2019

RPO ostrzega TK: postępowanie ws. KRS będzie nieważne

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 14 marca wyznaczył ogłoszenie wyroku w sprawie nowelizacji przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa. Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że dopiero 22 marca upływa ustawowy termin zgłoszenia przez niego udziału i przedstawienia stanowiska w tej sprawie. Wyznaczenie wcześniejszej daty - jak ocenia - to naruszenie przepisów ustawy o RPO oraz o samym TK.

12.03.2019