UOKiK stawia bankom zarzuty dotyczące umów kredytowych

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank dowolnie zmieniły kredytobiorcom istotne warunki umów o kredyt hipoteczny. Listownie informowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.

04.11.2019

Wyższe o 50 proc. pensje kadry zarządzającej w dwóch instytutach medycznych

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Członkowie kierownictwa dwóch Instytutów - Kardiologii w Aninie i Centrum Onkologii - mają mieć od 1 stycznia 2020 r. zwiększone wynagrodzenia o 50 proc. - takie zmiany zakłada projekt złożony przez Ministerstwo Zdrowia. Resort tłumaczy, że równocześnie placówki zostaną przekształcone w państwowe instytuty badawcze, a taka zmiana jest konieczna, by jednostki były konkurencyjne na rynku. 

04.11.2019

Spółka Autostrada Wielkopolska ma zwrócić rekompensaty za przejazdy ciężarówek

Finanse publiczne Administracja publiczna

Odzyskane od spółki Autostrada Wielkopolska pieniądze będą przeznaczone na realizację inwestycji drogowych. To prawie 1,4 miliardy złotych, które mają być zwrócone po podtrzymaniu przez sąd Unii Europejskiej decyzji Komisji Europejskiej, że wyliczenia rekompensat były za wysokie. Już przed 10 laty nieprawidłowości wykryła Najwyższa Izba Kontroli.

04.11.2019

Zapaść polskiej transplantologii, konieczne pilne zmiany

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce zaledwie 1080 rogówek. W kolejce po taki przeszczep czeka ponad trzy tysiące pacjentów. Potrzebujemy pilnych zmian w transplantologii, bo spada nam liczba przeszczepień wszystkich narządów. Problem w tym, że szpitale nie zgłaszają potencjalnych dawców.

04.11.2019

Przesłuchania dzieci - brakuje biegłych i szkoleń dla sędziów

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich latach dużo się zmieniło w zakresie przesłuchiwania dzieci. Wprowadzono obowiązek utrwalania takich czynności i przyjazne pokoje. Mówi się o tym jak rozmawiać z dzieckiem, by ponownie go nie skrzywdzić. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pokoje są, ale nie zawsze odpowiednio przystosowane, wielu sędziów nadal nie wie jak przesłuchać dziecko

04.11.2019

Paliwo w samochodzie ciągle źródłem sporów z fiskusem

PIT

Paliwo w służbowym samochodzie, z którego pracownik korzysta do prywatnych celów, nie jest jego dodatkowym przychodem. PIT płaci się od ryczałtu określonego w przepisach, który obejmuje wszystkie koszty pojazdu. Jego wartość zależy od pojemności silnika. Fiskus ciągle chce jednak podatku od benzyny, mimo że sądy zmuszają go potem do zmiany stanowiska.

04.11.2019

ZNP: Każdego ósmego dnia miesiąca ma być manifestacja w innym mieście

Szkoła i uczeń

8 listopada Małopolski ZNP zorganizuje manifestację nauczycieli w Krakowie. Kolejne mają się odbywać każdego ósmego dnia miesiąca w innych miastach, na początku w Gdańsku i w Katowicach. To wyraz naszej dezaprobaty wobec polityki edukacyjnej – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

03.11.2019

Dzień otwarty notariuszy - już po raz 10

Wymiar sprawiedliwości

Tegoroczna edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się 30 listopada, w 29 miastach Polski. Założenie jest takie, że notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych poza swoimi kancelariami - w urzędach miast, domach kultury, bibliotekach – czyli w miejscach znanych lokalnym społecznościom. Od lat jednym z głównych tematów poruszanych podczas takich akcji są kwestie spadkowe.

03.11.2019

Projekt ustawy o OFE w przyszłym tygodniu na rządzie

Finanse publiczne

Projektem ustawy dotyczącej przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne w przyszłym tygodniu zajmie się rząd - zapowiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Ustawa ma przesądzić, że pieniądze zapisane na IKE będą środkami prywatnymi i nie będą traktowane jako środki publiczne, tak jak dotychczas w OFE.

02.11.2019

NIK: Cmentarze wymagają większej opieki

Administracja publiczna

Problem nie jest nowy, ale z rok na rok niewiele się zmienia. Większość kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli samorządów, pod opieką których znajdują się cmentarze komunalne, ogranicza się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku i kontroli czystości. Pozostałe zadania zlecane są firmom zewnętrznym - a to rodzi problemy m.in. z cenami za pochówek. Brakuje też miejsc.

02.11.2019

Depozyty w szpitalach bez pieczątek

Pacjent Opieka zdrowotna

W sobotę 2 listopada wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 11 października 2019 r. w sprawie prowadzenia depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Przepisy usuwają wymóg ostemplowania pieczęcią zakładu opakowania, w którym znajdują się rzeczy wartościowe pozostawione w depozycie.

02.11.2019

W weekend i święta coraz trudniej znaleźć lekarza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpitale zawieszają działanie przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, bo nie mają chętnych lekarzy na dyżury. Długie weekendy to dla dyrektorów szpitali ogromne wyzwanie organizacyjne. Zwłaszcza dla zarządzających mniejszymi placówkami medycznymi. Obsadzenie dyżurów lekarskich graniczy z cudem.

02.11.2019

Sąd spóźnił się z "odwieszeniem" kary - Sąd Najwyższy uznał kasację RPO

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyznę skazano w 2012 r., za przestępstwa narkotykowe na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat próby. W tym czasie popełnił jednak kolejne przestępstwo, za które prawomocnie skazano go w 2016 r. Jeszcze przed upływem okresu próby sąd rejonowy zarządził wykonanie zawieszonej kary, ale sąd okręgowy spóźnił się z utrzymaniem tego postanowienia o osiem dni. To naruszenie prawa - uznał RPO i złożył kasację.

02.11.2019

Od 1 listopada nowa lista leków refundowanych

Pacjent

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów m.in.: leki dla pacjentów onkologicznych, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Leśniewskiego-Crohna, cukrzycą i niewydolnością serca.

01.11.2019

Będą wyższe wynagrodzenia dla dyrektorów sądów

Wymiar sprawiedliwości

O 1000 zł ma wzrosnąć dolna i górna granica wynagrodzeń zasadniczych dyrektorów sądów i ich zastępców - to propozycja zawarta w projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które właśnie trafiło do opiniowania. Najwięcej zarabiać mają dyrektorzy w sądach apelacyjnych - od 9 tys. do 12 tys. zł.

01.11.2019

Wieńce, kwiaty i znicze to nie reprezentacja

CIT PIT

Gdy pracodawca musi zmierzyć się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pojawia się wtedy problem z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na nekrologi, wieńce pogrzebowe i znicze. Organy podatkowe mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.

01.11.2019

Firmy powołały ponad 10 tysięcy zarządców sukcesyjnych

Małe i średnie firmy

Minął niecały rok od wejścia w życie ustawy o sukcesji, a już widać, że nowe przepisy działają. Przedsiębiorcy chętnie powołują osoby, które będą czasowo zarządzały firmą, w razie śmierci jej właściciela. Eksperci nie mają wątpliwości, że kolejne przepisy, które czekają na wejście w życie jeszcze bardziej ułatwią przekazywanie rodzinnych firm.

01.11.2019

Obowiązkowy split payment wymusi dzielenie płatności

VAT

Od 1 listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu będzie obowiązkowe przy 150 towarach i usługach. Za jej brak grozić będą surowe konsekwencje. Kluczowa będzie wartość faktury. Wystarczy jednak, że znajdzie się na niej jeden, tańszy towar wrażliwy, dzielić trzeba będzie całą płatność. Ale to nie jedyny problem.

01.11.2019