Nie będzie już profilowania bezrobotnych

Prawo pracy

Zniesienie obowiązku ustalania przez powiatowy urząd pracy profilu pomocy dla każdego bezrobotnego - zakłada skierowany do konsultacji przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej projekt ustawy. Proponowane przepisy mają zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

08.03.2019

Prawnicy wciąż nie doceniają internetu

Prawnicy

Promowanie usług w internecie i w mediach społecznościowych, dobrze zaprojektowane strony internetowe oraz kontakt z klientem - to wciąż szwankuje w polskich kancelariach. Problematyczna bywa także komunikacja z klientem oraz rutyna.

08.03.2019

Samorządowcy chcą negocjować finansowanie oświaty

Z całą mocą oświadczamy, że samorządy nie oszczędzają na nauczycielach. Wręcz przeciwnie, dokładamy do subwencji i dotacji z budżetu państwa coraz większe kwoty ze środków własnych - w ten sposób odpowiada na słowa premiera Mateusza Morawieckiego Związek Miast Polskich.

08.03.2019

Rząd przeanalizuje, czy utrzymać zakaz handlu w niedziele

Rynek Prawo pracy

Rada Ministrów będzie omawiać skutki społeczne i gospodarcze wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Według szefa rządu pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie polskie małe sklepy rosną w siłę. Potwierdza to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

08.03.2019

Długi spółdzielni nadal mogą obciążać właścicieli mieszkań

Prawo cywilne Budownictwo

Członkowie spółdzielni mieszkaniowych, jak i osoby z prawem do lokali, muszą mieć ochronę prawną przed przerzucaniem na nich odpowiedzialności za długi spółdzielni – uważa rzecznik praw obywatelskich. Ale stwierdza, że w świetle orzecznictwa jest niebezpieczeństwo obciążania hipotecznego nie tylko całej nieruchomości spółdzielni

08.03.2019

NFZ nie chce być bankomatem i przebudowuje system, by analizować dane

Opieka zdrowotna

Posiadamy w systemie ochrony zdrowia ogromne zasoby danych, ale ich nie analizujemy - twierdzi Narodowy Fundusz Zdrowia. I informuje, że właśnie przebudowuje swój system informatyczny i tworzy algorytmy, które pozwolą śledzić nieprawidłowości, ale także podawać przydatne informacje dla pacjentów.

08.03.2019

Anna Mazurczak wyróżniona tytułem "Kobieta Adwokatury" 2018

Prawnicy

Prawo antydyskryminacyjne, prawa osób LGBT, prawa człowieka to specjalizacja adwokat Anny Mazurczak, która w tym roku odebrała nagrodę "Kobieta Adwokatury". Razem z nią wyróżnione zostały dwie inne adwokatki - Monika Sokołowska zajmująca się m.in. sprawami dotyczącymi przemocy w rodzinie i Beata Bieniek-Wiera - specjalistka od sporów korporacyjnych oraz prywatyzacji.

08.03.2019

Będzie jednak etatyzacja lekarzy weterynarii

Prawo gospodarcze

W dłuższej perspektywie będzie zmieniona ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej, tak aby kontroli uboju zwierząt i przetwórstwa mięsa dokonywali tylko urzędowi lekarze weterynarii – poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

08.03.2019

Dla kogo nowa ulga na innowacje i rozwój

CIT PIT

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy o Innovation Box (znanego w innych krajach pod nazwą Patent Box, IP Box). Jest to preferencyjne opodatkowanie 5-proc. stawką dochodów z patentów i innych praw własności intelektualnych. Na ich rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać.

08.03.2019

Kurator - zawód wysokiego ryzyka, konieczne zmiany przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy sądowi chcą, by w nowej ustawie zadbano o ich bezpieczeństwo i zabiegają m.in. o wprowadzenie dodatku za trudne warunki pracy. Z badań wynika, że zaledwie 2,5 proc. spośród nich podczas wykonywania obowiązków czuje się bezpiecznie.

08.03.2019

Podpisywanie sprawozdań finansowych wreszcie bez kłopotów

Rachunkowość

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nową usługę na rządowym serwisie gov.pl. Tzw. podpisywarka, bo o niej mowa, umożliwia obywatelom i przedsiębiorcom elektroniczne podpisywanie dokumentów, m.in. sprawozdań finansowych.

08.03.2019

VAT na audiobooki - wyższy, zamiast niższego?

VAT

Z przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o VAT wynika, że już od czerwca sprzedaż książek papierowych i elektronicznych będzie obciążona 5-proc. podatkiem. Jednak nowe przepisy, które miały uporządkować stawki VAT, powodują kolejne problemy. Zdaniem części ekspertów audiobooki w formie mp3 będą nadal opodatkowane 23 proc. stawką.

08.03.2019

Nadwyżka w ZUS sfinansuje "trzynaste" emerytury

Ubezpieczenia społeczne

Z danych z dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku wynika, że wpływy do ZUS na indywidualne numery rachunków składkowych są większe o 3 mld 600 mln zł niż rok temu. M.in. ta nadwyżka sfinansuje tzw. trzynaste emerytury, które mają być wypłacone w maju - powiedziała Prawo.pl Elżbieta Rafalska

08.03.2019

Filipińczycy poczekają na ułatwienia w dostępie do pracy w Polsce

Rynek Prawo pracy

Rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia z filipińskim rządem w sprawie ułatwień w dostępie obywateli tego państwa do polskiego rynku pracy nie są kontynuowane, co nie znaczny, że w przyszłości rząd do nich nie powróci. Zdaniem organizacji pracodawców jest to konieczne i to nie tylko w odniesieniu do tego kraju.

08.03.2019

Dodatek jednak nie dla wszystkich wyróżniających się nauczycieli

Kadry w oświacie

Resort edukacji obiecał, że dodatek za wyróżniającą pracę będzie przysługiwał wszystkim najlepszym pedagogom. Jednak projekt noweli Karty Nauczyciela, który przekazano do konsultacji społecznych, wcale na to nie wskazuje. Lukę w propozycjach resortu wskazują związkowcy.

08.03.2019

Kobiety też zmagają się z wyzwaniami samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Jeśli pas drogowy jest za wąski, gmina musi go poszerzyć, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie na budowę drogi, ale to podwyższa koszty. Niepokój samorządów budzi też wysoka cena zagospodarowania odpadów. Najlepszą zmianą dla samorządu byłby nieograniczony budżet – to problemy i życzenia kobiet-włodarzy.

08.03.2019

Premier: 6 tys. zł dla nauczyciela dyplomowanego

Prawo pracy Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Premier Mateusz Morawiecki chciałby, aby wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego w przyszłym roku wynosiło 6 tys. złotych. I zadeklarował gotowość spotkania z nauczycielami. A wicepremier Beata Szydło dodała, że do rozmów gotowe są także minister pracy i minister edukacji.

07.03.2019

KE: Kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni

Rynek Prawo pracy

Wynagrodzenia kobiet są średnio o 16 proc. niższe niż mężczyzn, co przekłada się także na różnicę w wysokości emerytur. W niektórych krajach ponad 10 proc. starszych kobiet nie może sobie pozwolić na opłacenie niezbędnej opieki zdrowotnej - wynika z raportu Komisji Europejskiej na temat równość kobiet i mężczyzn w UE.

07.03.2019

Więcej pieniędzy dla nauczycieli w Warszawie

Kadry w oświacie

Rada Warszawy jednogłośnie podjęła decyzję o podwyżkach dla nauczycieli. Miasto przeznaczy na ten cel 39 mln zł, co wymaga zmian w budżecie stolicy. Nie przyjęto poprawki radnych PiS dotyczącej zwiększenia dodatków motywacyjnych.

07.03.2019

Co trzeci nastolatek ofiarą cyberprzemocy

Co trzeci nastolatek spotkał się z mową nienawiści w internecie, prawie co dziesiąty doświadczył jej osobiście - wynika z raportu wynika z badań EU Kids online 2018. Wnioski wskazują na potrzebę dalszej edukacji medialnej skierowanej do rodziców, opiekunów i nauczycieli. Badania były przeprowadzone w 2018 roku na reprezentatywnej grupie dzieci i młodzieży w wieku 9-17 lat - 1249 uczniach z 90 szkół.

07.03.2019