14. emerytura trafi do części emerytów, a powinna też do Trybunału Konstytucyjnego

Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o tegorocznej 14. emeryturze. Resort wstępnie zakłada, że zasady jej przyznawania będą podobne do rozwiązań z ubiegłego roku. Wśród emerytów, którzy znów jej nie dostaną, narasta jednak niezadowolenie. Zdaniem prawników rozwiązanie jest niesprawiedliwe i powinno zostać zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.

12.04.2022

Prof. Habdas: SN porządkuje orzecznictwo w sprawie hałasu przy lotniskach

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania, z uwagi na niemożność zachowania standardów ochrony środowiska przed hałasem w związku z funkcjonowaniem lotniska, nie stanowi samodzielnej podstawy roszczenia odszkodowawczego z tytułu obniżenia wartości nieruchomości - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy. - To przełomowe orzeczenie - twierdzi prof. Magdalena Habdas z Uniwersytetu Śląskiego.

12.04.2022

Sądy szafują etatami urzędników - potwierdza inspekcja pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Dyrektor Sądu Rejonowego w Wejherowie właśnie stracił prace. Ma to związek z zatrudnianiem w tej jednostce urzędników na czas nieokreślony. Skargę dotyczącą naruszenia przepisów do Państwowej Inspekcji Pracy złożyła “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, a przeprowadzona kontrola to potwierdziła. Szkopuł w tym, że nie chodzi o jeden sąd, takich sytuacji w kraju może być znacznie więcej.

12.04.2022

W przyszłym roku firmy też uwłaszczą się na gruntach

Prawo cywilne Nieruchomości

Już od przyszłego roku firmy będą mogły przekształcić prawo użytkowania nieruchomości komercyjnych we własność. Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje w ten sposób zakończyć reformę uwłaszczeniową. Ma już bowiem zielone światło z Komisji Europejskiej w tej sprawie. Prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami są więc mocno zaawansowane. Ale dla wielu firm może to być korzyść trudna do udźwignięcia.

12.04.2022

Polski jest tak łatwy, że lekarz z Ukrainy ma nauczyć się go w trzy tygodnie

Zawody medyczne Ukraina

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego uruchomiło bezpłatne kursy podstawy medycznego języka polskiego. Zgłosiło się już ponad 3 tys. chętnych. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, po 3 tygodniach i 45 godzinach lekcyjnych będą mogli bez przeszkód podjąć pracę w zawodzie lekarza, ratownika medycznego czy pielęgniarki. A lingwiści i lekarze twierdzą, że to niemożliwe.

12.04.2022

Rządowa platforma analityczna może zagrażać danym obywateli

Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Przygotowywana przez rząd Zintegrowana Platforma Analityczna ma być supersystemem przetwarzania danych. Budzi wątpliwości natury konstytucyjnej i legislacyjnej - może stanowić zagrożenie w obszarze szeroko rozumianej prywatności obywateli. Zastrzeżenia ma Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a RPO przywołuje skojarzenia z chińskim systemem kontroli społecznej. Rząd twierdzi, że zarzuty są niezasadne.

12.04.2022

Resort klimatu zapowiada nowy projekt w sprawie recyklingu opakowań

Samorząd terytorialny Odpady Rynek

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje nowy projekt dotyczący rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), który ma uwzględniać również uwagi, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji - poinformowała w poniedziałek zastępca dyrektora departamentu gospodarki odpadami w resorcie klimatu i środowiska Joanna Darska.

11.04.2022

Senacka komisja o rozwoju usług społecznych w Polsce

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało dokument dotyczący strategii rozwoju usług społecznych na lata 2021 do 2023 z perspektywą do 2035 roku. Dokument jest potrzebny, żebyśmy mogli korzystać ze środków unijnych na nową perspektywę na lata 2020-2027" - poinformowała dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRiPS Justyna Pawlak.

11.04.2022

Apel o zerowy VAT na darowizny dla organizacji pomagających uchodźcom

Pomoc społeczna VAT Ukraina

Grupa organizacji pozarządowych zwróciła się do rządu z apelem o objęcie 0 proc. stawką VAT nieodpłatnych dostaw towarów i usług na rzecz organizacji pozarządowych, działających na rzecz uchodźców. Tę prośbę poparł też rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek. RPO chwali to zwolnienie z VAT, ale dziwi się, dlaczego nie objęto nim organizacji niosących pomoc humanitarną.

11.04.2022

MF: Rezydencja podatkowa obywatela Ukrainy na podstawie oświadczenia

PIT Ukraina

Podatnik będący obywatelem Ukrainy może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych poprzez złożenie oświadczenia - poinformowało Ministerstwo Finansów. I zaznaczyło, że złożenie oświadczenia pracodawcy lub innemu płatnikowi powoduje, że od pierwszego dnia przybycia do Polski podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego.

11.04.2022

Zarobki funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej będą wyższe jeszcze w 2022 r.

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Wzrost wysokości mnożnika dla każdego z poszczególnych stopni służbowych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej o 0,207, co stanowi 373,30 zł, przewiduje opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra finansów. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale z mocą od dnia 1 stycznia 2022 r.

11.04.2022

Związek gmin chce pilnych zmian w Programie Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Z powodu drastycznych podwyżek cen Związek Gmin Wiejskich RP chce zmian w Programie Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu. Postuluje m.in. wydłużenie ważności promes w ramach pierwszego naboru wniosków, wprowadzenie możliwości ograniczenia zakresu zadania objętego uzyskaną promesą oraz zmiany w częstotliwości płatności za realizację inwestycji.

11.04.2022

Badanie: Praca zdalna dobrze służy Polakom

Prawo pracy BHP

Prawie połowa osób pracujących zdalnie deklaruje, że robi to cztery lub pięć dni w tygodniu – wynika z badania przeprowadzonego przez VELUX we współpracy z Ipsos. A dwie trzecie zgodziło się z tym, że dzięki pracy z domu czują większą swobodę, 60 proc. stwierdziło, że ma więcej wolnego czasu, a 54 proc., że poprawia to ogólną jakość ich życia.

11.04.2022

Zagraniczni kontrahenci zalegają z płatnościami dla polskich firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prawie 400 polskich firm czeka na 25,3 mln zł od zagranicznych kontrahentów; największe długi mają firmy z Litwy, Niemiec i Słowacji - podał Krajowy Rejestr Długów. Z powodu wojny wiele polskich firm może mieć problem z odzyskaniem pieniędzy od kontrahentów np. z Rosji. Choć na razie KRS odnotowuje śladowe zadłużenie podmiotów z Rosji, które nie przekracza kilku tysięcy złotych, a Białorusi w tym zestawieniu nie ma.

11.04.2022

Maseczki dzielą Amerykanów

Koronawirus

Dwa portale amerykańskie przeprowadziły sondaż o noszeniu maseczek, jeden wśród pracowników ochrony zdrowia, drugi wśród osób spoza branży. Wynika z nich, że jedynie pracujący w podmiotach leczniczych nadal będą nosić maseczki, zwłaszcza podczas dużych imprez.

11.04.2022

Na razie bez zakazu przedrostków "eko" przy sprzedaży węgla

Środowisko Rynek i konsument

Zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu, czy zastąpienie nazw "ekogroszek" i "ekomiał" na inne, tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd - to niektóre z rozwiązań, jakie zaproponował resort klimatu i środowiska, chcąc zaostrzyć normy jakości dla paliw stałych. Jednak z powodu wojny na Ukrainie nie wejdą one na razie w życie.

11.04.2022

Porzucenie pracy wiąże się z dyscyplinarką, a nie z wygaśnięciem umowy

Prawo pracy

Porzucenie pracy wiązało się kiedyś z wygaśnięciem umowy o pracę. Obecnie nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może zostać zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Tym samym będzie ona stanowić przesłankę uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. To zaś pociąga za sobą szereg dotkliwych konsekwencji.

11.04.2022

Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wciąż na bakier z KPA

Szkolnictwo wyższe

Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym, której projekt trafił do konsultacji społecznych, ma zlikwidować luki w przepisach – w tym te, dotyczące postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. Dodany zostanie m.in. przepis dotyczący procedury odwoławczej, jednak nowelizacja nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Wciąż np. nie będzie jasne czy konieczne jest wydanie pozytywnego aktu wszczęcia postępowania oraz co należy robić w ramach preprocedury.

11.04.2022

Dzieci z Ukrainy potrzebują opiekunów tymczasowych, a bez tłumaczy to trudne do wykonania

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sądy zasypują kuratorów wywiadami środowiskowymi dotyczącymi ustanowienia opiekuna tymczasowego dla ukraińskich dzieci. Do zweryfikowania informacji potrzebni są tłumacze, których brakuje. Ministerstwo sugeruje, że niekoniecznie muszą być przysięgli, ale takich zwykłych też nie ma na zawołanie, a to utrudnia dotrzymanie wymaganego ustawą 3-dniowy termin na załatwienie sprawy.

11.04.2022

Z papierowych faktur trudno będzie zrezygnować

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzenie w przyszłym roku obowiązku wystawiania faktur w formie elektronicznej w założeniu ma uprościć rozliczenia między przedsiębiorcami. Ponad jedna trzecia firm ciągle jednak woli wystawiać dokumenty papierowe. Rządowi trudno będzie przekonać je do przejścia na e-faktury – zwłaszcza, że trzeba będzie podawać w nich dużo więcej informacji. W niektórych branżach może to być wręcz niemożliwe.

11.04.2022