Obowiązek uruchomienia PPK ciąży tylko na podmiocie zatrudniającym. Taki status ma np. pracodawca lub zleceniodawca, jeżeli ma numer identyfikacyjny (NIP lub REGON), ale tylko wtedy, gdy zatrudnia „osoby zatrudnione” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK)  – np. pracowników (z wyjątkiem m.in. młodocianych) lub zleceniobiorców, podlegających z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Przykład: Osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, zatrudnia tylko zleceniobiorcę, podlegającego z tytułu tego zlecenia dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W takim przypadku zleceniodawca nie jest „podmiotem zatrudniającym” w rozumieniu ustawy o PPK i nie uruchamia PPK.

Czytaj również: Obowiązki w zakresie PPK po przejęciu pracowników zależą od wielu czynników>>

Brak obowiązku wdrożenia PPK

Zasadą jest, że każdy podmiot zatrudniający ma obowiązek utworzyć PPK. Wyjątek przewidziano dla mikroprzedsiębiorcy (w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców), któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Złożenie deklaracji o rezygnacji dotyczy osób zatrudnionych, które nie osiągnęły jeszcze 55. roku życia. Osoby zatrudnione, które ukończyły 55. rok życia, ale nie mają jeszcze 70 lat, są „zapisywane” do PPK tylko na swój wniosek - w przypadku takich osób wystarczy, że nie złożyły one mikroprzedsiębiorcy wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Przykład: Mikroprzedsiębiorca zatrudnia pracownika w wieku 35 lat, który - od razu po zawarciu umowy o pracę - złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, oraz pracownika w wieku 59 lat, który nie złożył wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. W takim przypadku do mikroprzedsiębiorcy nie stosuje się przepisów ustawy o PPK. Gdyby jednak choć jedna z osób zatrudnionych chciała zostać „zapisana” do PPK, sytuacja uległaby zmianie. Gdyby np. 1 września pracownik w wieku 35 lat złożył mikroprzedsiębiorcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, to mikroprzedsiębiorca miałby czas na zawarcie z instytucją finansową umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz tego pracownika, do 10 grudnia br., a umowy o zarządzanie PPK - do 26 listopada br.

Ważne: Mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 mln euro (art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców).

Przepisów ustawy o PPK nie stosuje się także do osoby fizycznej, która zatrudnia, w zakresie niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą, inną osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. Chodzi tu o zatrudnianie innej osoby fizycznej wyłącznie w celach prywatnych (np. gosposi, niani). Wyłączenie to nie ma zastosowania do podmiotów zatrudniających, które - choć nie prowadzą działalności gospodarczej - zatrudniają osoby zatrudnione nie jedynie w celach prywatnych.

Przykład: Osoba fizyczna, prowadząca szkołę niepubliczną, zatrudnia pracowników w związku z prowadzeniem tej szkoły, a ponadto - wyłącznie w celach prywatnych - opiekunkę do dziecka. Osoba ta wdrożyła PPK dla osób zatrudnionych w związku z prowadzeniem szkoły, ale nie mogła „zapisać” do PPK opiekunki do dziecka.

Czytaj w LEX: Charakter prawny wpłat podmiotu zatrudniającego do PPK >

 

Nowość
Nowość

Krzysztof Baran

Sprawdź  

Wzory dokumentów - LEX:

 

Obowiązek wdrożenia PPK a PPE

Nowy podmiot zatrudniający, uruchamiający PPK na zasadach ogólnych, a nie zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy o PPK (por. art. 133 tej ustawy), nie może skorzystać z rozwiązania polegającego na prowadzeniu pracowniczego programu emerytalnego (PPE) zamiast PPK. Podmiot zatrudniający, który - po zawarciu umowy o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK - utworzyłby PPE i odprowadzał składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia, mógłby, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą w tym podmiocie, nie finansować, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym PPE został zarejestrowany przez KNF, wpłat podstawowych i wpłat dodatkowych do PPK za osoby zatrudnione, które przystąpiły do PPE. Z takiego rozwiązania nie może skorzystać podmiot zatrudniający, w którym nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Podstawa prawna:

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK  

Zasady dokonywania wpłat do PPK - procedura krok po kroku - LEX >