Rząd chce chronić małych franczyzobiorców, ale projekt kontrowersyjny

Rynek Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy regulującym rynek franczyzy. Przede wszystkim chce roztoczyć parasol ochronny nad małymi firmami. Jednak przed zbytnim uszczegółowieniem przepisów przestrzega Polska Organizacja Franczyzodawców, bo franczyza to bardzo zróżnicowany zestaw modeli współpracy biznesowej. Jej zdaniem może wywołać to więcej szkód niż pożytku.

06.05.2022

PE: Nie uruchamiać funduszy dla Polski i Węgier

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Parlament Europejski w rezolucji przyjętej w czwartek wezwał Komisję Europejską, by nie aprobowała Krajowych Planów Odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie argumentują, że państwa te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Za przyjęciem rezolucji głosowało 426 posłów; 133 było przeciw; 37 wstrzymało się od głosu.

05.05.2022

L4 z teleporad pod lupą ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje zwolnienia lekarskie wystawiane za pośrednictwem teleporad. Do lekarzy rozsyłane są pisma z prośbą wyjaśnienia nieprawidłowości w wystawianiu L4 w trakcie pandemii Covid-19. Za nieprawidłowe wystawienie e-ZLA, lekarze mogą zostać pozbawieni prawa do orzekania o zasiłku chorobowym ZUS. Lekarze są zaskoczeni i zniesmaczeni działaniem ZUS.

05.05.2022

VAT w taksie notarialnej zasadny, czy nie? - RPO ma wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości VAT

Od 28 lat praktykowane jest doliczanie podatku od towarów i usług do taksy notarialnej. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich to budzi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem i ewentualnego naruszania praw obywateli. Tym bardziej, że w ocenie resortu finansów nie powinno tak być. Marcin Wiącek napisał w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

05.05.2022

Prezydent podpisał ustawę, która ma przyśpieszyć budowę Centralnej Ewidencji Kierowców

Prawo karne Administracja publiczna

Usprawnienie zasad realizacji zadań administracji publicznej w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych, i zwiększenie efektywności działania Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zakłada m.in podpisana przez Prezydenta ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych.

05.05.2022

Będzie nowy pełnomocnik ds. rozwoju nauki - ważny, ale bez skutków społeczno-gospodarczych

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie powołujące w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Rozwoju i Umiędzynarodowienia Edukacji i Nauki. Nowy pełnomocnik ma zająć się koordynowaniem działań na rzecz współpracy międzynarodowej oraz budowania relacji. Nie podano jednak, jakie praktyczne znacznie ma mieć jego działalność.

05.05.2022

SOR dłużej bez lądowiska i kierownika po medycynie ratunkowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitalne oddziały ratunkowe od 1 lipca 2022 roku powinny mieć lądowisko i kierownika lekarza po medycynie ratunkowej. Okazuje się jednak, że 44 z 241 oddziałów nie zdążyły wybudować miejsca dla helikopterów lub mają problemy z zapewnieniem specjalistów. Dlatego minister zdrowia nowelizuje rozporządzenie w sprawie SOR i wydłuża terminy na dostosowanie się do nowych wymogów.

05.05.2022

Naprawa gwarancyjna bez wymogu autoryzowanego serwisowania auta

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Naprawy gwarancyjne nie będą uzależniane od serwisowania pojazdów tylko w autoryzowanych stacjach obsługi. Po interwencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów importerzy marek: Ford, Nissan, Citroen, DS i Peugeot zmienili swoje praktyki. Urząd je zakwestionował, ale przypomina, że te usługi muszą być dokonywane zgodnie ze standardami danej marki.

05.05.2022

Dziś Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Prawo cywilne Pomoc społeczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Niepelnosprawność

5 maja to Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Według RPO, równości brakuje w dostępie do edukacji, pracy, opieki zdrowotnej, realnego wsparcia psychologicznego i finansowego, a także systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, reprezentacji, edukacji antydyskryminacyjnej, promowania dostępności i dostępu do mieszkalnictwa.

05.05.2022

Nowa ustawa dla diagnostów laboratoryjnych bliska uchwalenia

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Wkrótce na Komitecie Stałym Rady Ministrów ma stanąć projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Jeśli zostanie uchwalony, zastąpi obowiązującą od ponad 20 lat ustawę o zawodzie diagnosty laboratoryjnego. I będzie wiadomo, kto może być kierownikiem laboratorium, a diagności zyskają sześć dni urlopu szkoleniowego. Przede wszystkim jednak dostaną prawo do bycia partnerem w spółce.

05.05.2022

Płace w gospodarce rosną, a zarobki asystenta prokuratora niekonkurencyjne

Wymiar sprawiedliwości

4 tys. zł to dolna granica zarobków asystenta prokuratora, co ważne - w myśl opiniowanego rozporządzenia, nie zmieni się też w 2022 r. Prokuratorzy podkreślają, że to prowadzi do pauperyzacji tego zawodu i uderza w jego konkurencyjność na rynku pracy. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury postuluje więc podwyżkę o 350 zł, także w przypadku najniższych stawek dla starszych asystentów.

05.05.2022

Państwo chce przerzucić na województwa utrzymanie starodroży

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Samorząd województwa nie będzie mógł pozbyć się przekazanego mu odcinka drogi krajowej zastąpionego nowo wybudowanym odcinkiem autostrady lub drogi ekspresowej. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o drogach publicznych opracowana przez resort infrastruktury. W ocenie zarządców dróg wojewódzkich nie jest to prawidłowe rozwiązanie.

05.05.2022

Zmiany w przedawnieniu mogą zahamować rozwój mediacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Od końca czerwca mediacja, podobnie jak zawezwanie do próby ugodowej, będzie jedynie zawieszać, a nie jak dotąd przerywać bieg terminu przedawnienia. Cel szczytny - walka m.in. z nieuczciwymi windykatorami. Prawnicy alarmują jednak, że uderzy to w mediację, bo dla stron konfliktu udział w niej stanie się mniej korzystny, będzie też problem z liczeniem daty odwieszenia terminu przedawnienia.

05.05.2022

ZUS w pandemii miał opóźnienia w wypłacie zasiłków, ale odsetek ludziom nie zapłaci

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

W czasie pandemii ZUS miał poważne problemy z terminową wypłatą m.in. świadczeń związanych z chorobą i macierzyństwem. Dziś uporał się już z zaległościami i opóźnienia dotyczą pojedynczych przypadków, więc zniesione ma być obowiązywanie przepisu, który pozwalał na niepłacenie odsetek za wypłaty po terminie. Zdaniem prawników, ZUS powinien wypłacić odsetki za okres największych opóźnień.

05.05.2022

Dzięki SN frankowicz, który jest przedsiębiorcą, może wygrać z bankiem

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Banki muszą przygotować się na falę pozwów frankowiczów, którzy mają status przedsiębiorców. Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego szeroko otwiera im drzwi do sądowej walki o uznanie za nieważne umów kredytowych. Zdaniem prawników mają duże szanse na wygraną, ale muszą się spieszyć - terminy przedawnienia roszczeń są tu krótsze.

05.05.2022

ZUS i skarbówka wymienią się dokumentami i sprawdzą wszystkich przedsiębiorców

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Pojawia się ryzyko dużego sporu kompetencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje szefa Krajowej Administracji Skarbowej o formie opodatkowania i wysokości przychodów przedsiębiorców. Skarbówka ma to weryfikować, a rozbieżności sygnalizować do ZUS. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, kto dalej ma się nimi zajmować – zwłaszcza, że fiskus pewnych kwestii nie jest w stanie zweryfikować w trakcie roku.

05.05.2022

Ziobro: Prezydenckie zmiany w SN wydłużą procesy sądowe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę w projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym rozwiązania drastycznie wydłużą czas postępowań, stworzą niepewność prawa i zakorkują sądy. Sędziowie zamiast rozpatrywać sprawy zwykłych ludzi, będą zajmować się sami sobą - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

04.05.2022

Kilkanaście tysięcy uczniów przystąpi do ukraińskiej matury

Zarządzanie oświatą

Przed momentem odbyłem kolejną rozmowę z panem ministrem oświaty i nauki państwa ukraińskiego, panem Serhijem Szkarłetem, który w przyszłym tygodniu– mamy taką nadzieję – osobiście do nas przybędzie - mówił minister edukacji Przemysław Czarnek. Omówiona zostanie między innymi kwestia ukraińskiej matury.

04.05.2022

Ciężkie wypadki przy pracy to poważne konsekwencje dla pracodawców

Prawo pracy BHP

W 2021 r. zgłoszono ponad 68 tys. wypadków przy pracy, z czego prawie 600 osób dotknęły wypadki ciężkie lub śmiertelne – podał Główny Urząd Statystyczny. Zdarzenia tego typu negatywnie wpływają na wizerunek firmy, ale generują też dodatkowe koszty spowodowane m.in. koniecznością wstrzymania prac z powodu absencji pracownika, rekrutacji nowej osoby, wdrożeniem jej do pracy, ale i uszkodzeniem mienia, maszyn i urządzeń.

04.05.2022

Prawcodawcy RP: AOTMiT nie ma prawa żądać informacji o wynagrodzeniach

Zawody medyczne

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rozpoczęła proces cyklicznego gromadzenia informacji o wynagrodzeniach osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych posiadających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W opinii Pracodawców RP, Agencja nie ma podstawy prawnej żądać tego typu danych.

04.05.2022