UE zgadza się na opóźnienie brexitu

To na razie nieoficjalne informacje. Bruksela stawia przy tym warunek: Brytyjski parlament musi przyjąć porozumienie, które odrzucał już dwa razy. Dodatkowo Unia Europejska zgodzi się na przesunięcie brexitu, ale tylko do 22 maja.

21.03.2019

"Mapa aplikacji radcowskiej" ma wspomóc przyszłych radców

Wymiar sprawiedliwości

Publikacja ma w sposób syntetyczny przedstawić zasady aplikacji radcowskiej i sposób ich realizacji. Zawiera rozwiązania wypracowane przez Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie. To - jak podkreślają jej autorzy - program uwzględniający zarówno wyzwania rynku usług prawniczych - w tym nowe technologie, jak i warsztaty m.in. z zakresu sporządzania pism czy umów.

21.03.2019

RPO chce sankcji służbowych dla leśników

Środowisko

Chodzi o wydanie zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej podczas jej wycinki. Sąd Najwyższy uniewinniając jedną z osób protestująca przeciwko wycinaniu drzew orzekł, że zakaz był nielegalnych, a Lasy Państwowe złamały prawo. Dlatego RPO uważa, że osoby, które go wydały powinny ponieść konsekwencje służbowe.

21.03.2019

Rzecznik dyscyplinarny zajmie się sędziami od postanowienia w sprawie Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zwróciła się w czwartek do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego o rozważenie, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów SN Aleksandra Stępkowskiego i Joanny Lemańskiej, w związku z wydaniem postanowienia dotyczącego odrzucenia odwołania sędziego Waldemara Żurka od decyzji KRS.

21.03.2019

Za 10 dni obowiązek raportowania do ZSMOPL

Farmacja

Od 1 kwietnia 2019 r. rozpoczyna się obowiązek raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) obrotu produktami leczniczymi. Taki obowiązek będzie dotyczył podmiotów odpowiedzialnych, wytwórców, hurtowni farmaceutycznych, aptek i punktów aptecznych oraz działów farmacji szpitalnej.

21.03.2019

Mało z NFZ na leczenie zębów, dużo z własnych kieszeni

Opieka zdrowotna

Na leczenie zębów dzieci i dorosłych Narodowy Fundusz Zdrowia w tym roku wyda tylko 1,8 mld zł, co stanowi zaledwie 14 proc. pieniędzy, które jako społeczeństwo przeznaczamy na leczenie zębów. Cały rynek stomatologiczny w Polsce szacowany jest na 12 mld zł. Resztę dokładamy z własnych kieszeni.

21.03.2019

Ministerstwo kultury przed sądem za cofnięcie dotacji na festiwal Malta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Poznańska Fundacja Malta złożyła pozew przeciwko Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z niewypłaceniem 300 tys. zł dotacji na organizację Malta Festival Poznań w 2017 roku. Powodem odmowy było wyznaczenie kuratora festiwalu, który wzbudził kontrowersje w niektórych środowiskach i spotkał się z oskarżeniami o obrazę uczuć religijnych.

21.03.2019

Kolejna miliardowa kara dla Google od Unii

Nowe technologie

Komisja Europejska nałożyła na Google 1,49 mld euro grzywny za uniemożliwianie konkurentom, np. Microsoftowi i Yahoo, zamieszczania reklam na stronach, z którymi potentat na rynku wyszukiwarek miał podpisane umowy. W sumie wszystkie trzy kary nałożone przez KE na Google wynoszą 8,25 mld euro.

21.03.2019

Koszty podatkowe trzeba rozliczać w czasie

CIT

Badając zagadnienie rozliczania w czasie kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami poruszamy się w obszarze pojęcia niemającego definicji legalnej oraz wyłącznie w zakresie jednego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

21.03.2019

Afrykańczycy i Ukraińcy najbardziej w Polsce dyskryminowani

Prawo karne

Najczęstszym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość - wynika z badania Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zjawisko to widzi prawie połowa Polaków, ale jednocześnie prawie tyle samo osób nie ma świadomości, że zachowanie takie jest zakazane przez prawo.

21.03.2019

Sędzia Stępkowski o sprawie Żurka: działanie Izby Cywilnej krótkowzroczne

Wymiar sprawiedliwości

Nie chodzi o rozstrzygnięcie w sprawie odwołania sędziego Waldemara Żurka, a o zakwestionowanie powołania wszystkich nowych sędziów SN - mówi sędzia Aleksander Stępkowski odnosząc się do decyzji Izby Cywilnej, która zapytała szerszy skład, czy mógł on odrzucić to odwołanie. Sędzia ocenia, że takie działanie, w dalszej perspektywie będzie destrukcyjne dla całego SN.

21.03.2019

Billboardy przy dużych szpitalach: "Rządzący opamiętajcie się"

Opieka zdrowotna

W okolicach największych szpitali w polskich miastach pojawiły się billboardy z apelem OZZL: "Pacjenci w kolejkach i lekarze na dyżurach umierają. Rządzący opamiętajcie się". Zarząd OZZL zapowiada, że w czerwcu planują manifestację, później będą ograniczać zatrudnienie do jednego etatu.

21.03.2019

SN: Pierwsze sprawy na nowych zasadach najwcześniej od czerwca

Wymiar sprawiedliwości

Specjalny zespół w Sądzie Najwyższym powołany do analizy i wprowadzania nowego regulaminu nadal pracuje. Pewne kwestie zostały jednak już ustalone - m.in. to, że sprawy przydzielane są według listy alfabetycznej, ale w poszczególnych kategoriach - tak by każdy sędzia miał porównywalną liczbę spraw zarówno tych najtrudniejszych jak i najprostszych.

21.03.2019

Handel podróbkami kwitnie nie tylko w Polsce

Prawo gospodarcze

Wartość zatrzymanych w 2016 roku podróbek markowych produktów to 509 mld dolarów, czyli aż 3,3 procent światowego handlu. Tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

21.03.2019

Dyrektor szkoły ukarze niesfornego ucznia

Prawo karne Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Pomalowanie uszkodzonej ławki, posprzątanie rozrzuconych śmieci, zamalowanie graffiti, przeproszenie nauczyciela lub innego ucznia - resort sprawiedliwości chce by dyrektorzy szkół na swoim podwórku rozwiązywali część problemów z dziećmi. Warunek - zgodę będą musieli wyrazić rodzice. Jeśli jednak tego nie zrobią sprawa trafi do sądu.

21.03.2019

Wyrok NSA zagrożeniem dla istnienia 5 tysięcy aptek

Prawo gospodarcze Farmacja

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że w aptece zawsze musi być obecny farmaceuta z uprawnieniami kierownika. To precedens, bo do tej pory inaczej interpretowano przepisy. Gdyby nagle zaczęto je tak restrykcyjnie stosować, ok. 5 tys. aptek zostałoby zamkniętych z powodu braku obsady farmaceutów z odpowiednimi uprawnieniami.

21.03.2019

Będzie spotkanie rządu ze związkowcami ws. oświaty

Finanse publiczne Szkoła i uczeń

Na 25 marca przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych) zwołała nadzwyczajne posiedzenie prezydium RDS ws. zapowiadanego strajku w oświacie. W rozmowach ma wziąć udział szef ZNP Sławomir Broniarz, szefowa MEN Anna Zalewska oraz minister finansów Teresa Czerwińska.

21.03.2019

Prezydent rozmawiał z premierem o postulatach nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W środę wieczorem odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim dotyczące postulatów nauczycieli dotyczących wzrostu ich wynagrodzeń. Rozmowa trwała około dwóch godzin, ale o jej rezultatach nie poinformowano.

20.03.2019

Sprawa sędziego Żurka: Izba Cywilna pyta szerszy skład o decyzje Izby Kontroli

Wymiar sprawiedliwości

Zdecydowała o tym ponownie zajmując się wnioskiem o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z rozpatrzenia odwołania sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS o jego przeniesieniu do innego wydziału. 8 marca, zanim Izba Cywilna zajęła się sprawą, sędzia Izby Kontroli Aleksander Stępkowski - jedyny nie objęty wnioskiem - odrzucił to odwołanie.

20.03.2019