KE analizuje odpowiedzi polskiego rządu w sprawie sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska otrzymała odpowiedzi polskiego rządu w sprawie prowadzonych przez nią procedur naruszenia prawa UE dotyczącego sądownictwa i obecnie je analizuje - poinformował w piątek rzecznik KE Adalbert Jahnz. Odpowiedzi dotyczą aktywności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i m.in. uchylania przez nią sędziowskich immunitetów.

08.01.2021

Gminy warmińsko-mazurskie: Brakuje edukacji o ryzyku przenoszenia chorób przez wodę

Samorząd terytorialny Środowisko

W projekcie w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 pominięto zagrożenia zdrowotne związane z miejscem zamieszkania, takie jak gospodarka wodno-ściekowa, wpływ materiałów budowlanych czy zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków i na zewnątrz – uważa Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

08.01.2021

Pracodawcy mogą wypowiadać umowy o zakazie konkurencji. Sami zyskują niewiele, a pracownicy tracą dużo

Prawo pracy Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do wicepremiera Jarosława Gowina o zmianę przepisów o zakazie konkurencji. W pandemii, na podstawie nowelizacji ustawy w sprawie COVID-19, pracodawcy dostali od 24 czerwca 2020 r. prawo do ich wypowiadania. Chodzi o zrównoważenie strat pracowników i innych osób uprawnionych do odszkodowania z tytułu tych umów.

08.01.2021

Weto prezydenta - leśnictwo nie trafi do ministra rolnictwa, nie będzie podwyżek w rządzie

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda odmówił podpiania nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Prezydentowi nie odpowiada zamiar przeniesienia nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa. Ale przy okazji nie wejdzie w życie przepis umożliwiający podwyżki dla wiceministrów i parlamentarzystów, nie powstanie też "centrum administracyjne rządu".

08.01.2021

Studia w Wielkiej Brytanii wciąż popularne. Dłuższy termin na aplikację

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Polscy maturzyści mogą aplikować na studia w Wielkiej Brytanii w roku akademickim 2021/2022 nie do 15, ale do 29 stycznia. Uczniowie mają więcej czasu, by przygotować tzw. personal statement, czy zdobyć referencje od nauczyciela, które należy dołączyć do aplikacji.

08.01.2021

Minister rozwoju szuka pomysłów na ułatwienia w prowadzeniu biznesu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczyna prace nad kolejnym pakietem przyjazne prawo. Chodzi o wprowadzenie takich zmian, które uproszczą lub usprawnią prowadzenie działalności gospodarczej. W pracach mają mu pomóc przedsiębiorcy, którzy mogą do 24 lutego przesłać elektronicznie swoje propozycje. Jednocześnie resort przygotowuje tzw. tarczę prawną,

08.01.2021

Małe firmy upadłe przez pandemię dostaną pomoc na nową działalność

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Osoby, których działalność gospodarcza została zlikwidowana w związku pandemią, będą mogły starać się o pomoc na założenie innej - zapowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Według deklaracji resortu, rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania pomocy powinno wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie stycznia.

08.01.2021

MRPiT: Szacowana stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 6,2 proc.

Prawo pracy

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w grudniu 2020 roku w stosunku do listopada o 0,1 pkt proc. i wynosi 6,2 proc. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaznacza, że nie jest to nic niepokojącego, bo analogiczny wzrost w grudniu notowano w latach 2017-2019.

08.01.2021

NIK: Małe szanse na szybkie wdrożenie w Polsce modelu gospodarki o obiegu zamkniętym

Samorząd terytorialny Środowisko

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wyglądają działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym są niewielkie. Brakuje rzetelnych danych o ilości wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych oraz zidentyfikowania pełnego i ostatecznego sposobu ich zagospodarowania,

08.01.2021

W najbliższych tygodniach prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda ma w najbliższych tygodniach powołać złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik zapowiada, że planowane jest również powołanie gremiów zajmujących się m.in. ochroną środowiska czy sprawami młodzieży.

08.01.2021

E-skierowania mogą poprawić dostęp do szpitali i specjalistów

Zawody medyczne Zarządzanie

Od piątku 8 stycznia ochronę zdrowia, publiczną i prywatną, czeka rewolucja. Od tego dnia lekarze będą musieli wystawiać elektroniczne skierowanie do specjalistów i szpitali. Każde będzie odnotowane w systemie. Zdaniem ekspertów i lekarzy cyfryzacja powinna poprawić transparentność dostępu do świadczeń medycznych.

08.01.2021

Slim VAT, zamiast uprościć, jeszcze bardziej skomplikował rozliczanie faktur korygujących

VAT Rachunkowość

Obowiązujący od stycznia tzw. pakiet Slim VAT w założeniu miał uprościć rozliczenia podatkowe. Okazuje się jednak, że przynajmniej część nowych rozwiązań rodzi jeszcze większe wątpliwości niż wcześniej. Jest tak m.in. z fakturami korygującymi in minus. W rezultacie firmy będą musiały gromadzić stosy dodatkowych dokumentów i potwierdzeń.

08.01.2021

Państwo pozwoliło na zniszczenie dokumentów, a teraz brakuje ich do ustalania emerytur

Emerytury i renty

Osoby pracujące w latach 70., 80. czy 90. mają problem z udokumentowaniem okresów zatrudnienia i zarobków koniecznych do ustalenia wysokości emerytury lub renty. W wielu przypadkach tych dokumentów już nie ma, bo zostały zniszczone. Państwo nie zadbało o zasady przechowywania tej dokumentacji, a ZUS oblicza teraz świadczenia od płacy minimalnej.

08.01.2021

Mieszanie w działach – nie wiadomo, ile mamy ministerstw

Administracja publiczna

Miało być prościej i taniej, tymczasem po rekonstrukcji rządu pod tym względem niewiele się zmieniło. Prawo pozwala elastycznie kształtować strukturę rządu - nie ustala liczby ministrów, departamentów czy ministerstw. Ta możliwość doprowadziła teraz do stanu, w którym dość trudno się zorientować, z ilu ministerstw składa się nasz rząd.

08.01.2021

Minister wystąpi o objęcie organizatorów sportu masowego Tarczą Antykryzysową

Finansowanie zdrowia Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 2

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zadeklarował, że będzie współpracował ze Związkiem Organizatorów Sportu Masowego w zakresie planu odmrażania branży. Wcześniej resort sportu wystąpi z wnioskiem o objęcie organizatorów sportu masowego Tarczą Antykryzysową.

07.01.2021

Wkrótce rozwój społecznych agencji najmu - jest projekt

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Będą społeczne agencje najmu i rozszerzone grono najemców mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”. Wszystko, by zwiększyć dostępność mieszkań. To kolejny projekt w ramach pakietu mieszkaniowego. Ma na celu poprawę dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach.

07.01.2021

E-skierowania do szpitala i specjalisty - odpowiedzi na najczęstsze pytania

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od piątku 8 stycznia 2021 roku większość lekarzy przestanie wypisywać papierowe skierowania. Obowiązkowe będą bowiem te elektronicznie. Będą działać na podobnej zasadzie jak e-recepta. By zapisać się do szpitala czy specjalisty będzie trzeba podać czterocyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL.

07.01.2021

Status osoby zaszczepionej da pewne uprawnienia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Nie chodzi o specjalne przywileje tylko o status osoby zaszczepionej, ale osoba zaszczepiona będzie m.in. zwolniona z konieczności odbywania kwarantanny po powrocie do kraju - zapowiedział szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, informując o pracach nad projektem rozporządzenia w tej sprawie.

07.01.2021

Rzecznik chce dłuższej listy firm uprawnionych do pomocy z tarczy finansowej

Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw wystąpił do premiera z wnioskiem o poszerzenie listy branż uprawnionych do pomocy rządowej z projektowanej Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm, która przewiduje objęcie pomocą 45 branż. Chodzi o firmy, które decyzją rządu nie mogą prowadzić działalności, a ich numer PKD wyklucza uzyskanie pomocy.

07.01.2021

Rząd: Samorządy będą ważnym partnerem Narodowego Programu Szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus

Samorządowcy ustalili z przedstawicielami rządu zasady udziału w Narodowym Programie Szczepień. Chodzi o wspólną akcję promującą oraz zadania gmin w dowożeniu mieszkańców na szczepienia. Zgodnie z porozumieniem gminy zapłacą 20 procent kosztów. Podstawą prawną przekazania pieniędzy ma być decyzja wydana w trybie ustawy COVID-owej gminom przez wojewodów.

07.01.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski