Policjant na emeryturę bez ukończenia 55 lat

Policja Prawo pracy

Usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu prawa do emerytury policyjnej - to cel projektu nowelizacji ustawy, który został właśnie opublikowany przez MSWiA. Proponowana zmiana to rezultat ubiegłorocznego porozumienia resortu ze związkami zawodowymi.

05.06.2019

Przedsiębiorcy mogą jedynie w sądzie wygrać rekompensatę za wyższe ceny energii

Prawo gospodarcze

Ceny energii od 1 stycznia 2019 r. miały być dla przedsiębiorców niższe, ale nie są. Dostawcy energii twierdzą, że nie mogą aneksować umów, bo nie ma przepisów wykonawczych do tzw. ustawy prądowej. Wszystko wskazuje jednak, że zmian umów nie będzie, a teoretycznie zamrożone ceny wkrótce zostaną odmrożone.

05.06.2019

Spory z fiskusem paraliżują firmy

Ordynacja Doradca podatkowy

Relacje między podatnikami a skarbówką stają się coraz bardziej napięte. Firmom coraz trudniej dochodzić swoich racji, a fiskus wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Wydaje niekorzystne decyzje, mimo przychylnej linii orzeczniczej. Doradcy już na początku współpracy informują klientów, że sprawa będzie miała finał w sądzie. Na wyrok trzeba jednak czekać nawet cztery lata.

05.06.2019

Przepisy nie chronią pracujących dzieci

Prawo pracy

Udział w reklamie, filmie, roznoszenie ulotek, prace sezonowe czy prace w rolnictwie - coraz więcej dzieci pracuje, także po to, by pomóc rodzicom. Brakuje jednak regulacji, które określałyby jakie prace mogą wykonywać najmłodsi, zasady łączenia ich z obowiązkami szkolnymi, normy czasu pracy czy minimalny wiek dziecięcych pracowników.

05.06.2019

Elektronizacja dokumentów postępuje, ale w małych urzędach wciąż rządzi papier

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Resort cyfryzacji pracuje nad systemem elektronicznego zarządzania dokumentami, który ma być bezpłatnie udostępniony wszystkim urzędom, na co małe gminy czekają od lat. Tymczasem ich mieszkańcy wciąż wolą załatwiać sprawy w urzędzie osobiście. Elektronicznie wpływają głównie wnioski o dowód osobisty i informację publiczną.

05.06.2019

Marcin Romanowski nowym wiceministrem sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dotychczasowy dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości Marcin Romanowski został we wtorek 4 czerwca powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Będzie odpowiedzialny m.in. za informatyzację wymiaru sprawiedliwości oraz cyberbezpieczeństwo.

04.06.2019

Miasta chcą większej roli samorządu w państwie

Samorząd terytorialny

Prezydenci miast polskich ogłosili 4 czerwca br. w Gdańsku 21 tez samorządowych. Wśród postulatów znalazło się: likwidacja urzędu wojewody, decentralizacja służby zdrowia, przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową, a także zwiększenie nakładów na edukację przez państwo.

04.06.2019

SN orzeknie, czy kierowca z Monciaka może leczyć się na wolności

Prawo karne

Jutro, tj w środę 5 czerwca Sąd Najwyższy rozpatrzy kasację Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego na niekorzyść Michała L., który w lipcu 2014 rok u w Sopocie staranował swoim samochodem ponad 20 osób. Sąd Okręgowy w Gdańsku stwierdził, że może leczyć się na wolności.

04.06.2019

Transkrypcja aktu urodzenia dziecka dwóch matek jest dopuszczalna

Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że kierownik urzędu stanu cywilnego prawidłowo wykonał orzeczenie NSA, wpisując zagraniczny akt urodzenia, w którym jako rodzice wpisane są dwie kobiety, do polskich ksiąg stanu cywilnego.

04.06.2019

Rzecznik TSUE: Facebook ma wyszukiwać i kasować zniesławiające komentarze

Prawo cywilne Nowe technologie

Facebook może być zobowiązany do poszukiwania i identyfikowania wszystkich komentarzy zniesławiających oraz identycznych z takimi komentarzami, których bezprawność stwierdzono, a także komentarzy równoznacznych, o ile te ostatnie pochodzą od tego samego użytkownika - stwierdził w swojej opinii Maciej Szpunar

04.06.2019

Marian Banaś nowym ministrem finansów

Ordynacja Doradca podatkowy

Marian Banaś został we wtorek powołany na stanowisko ministra finansów. Zastąpi odchodzącą z urzędu prof. Teresę Czerwińską, która została powołana do zarządu NBP. Banaś dotychczas był wiceministrem, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

04.06.2019

Była inspektor pracy została ministrem

Prawo pracy BHP

Bożena Borys-Szopa została we wtorek powołana na stanowisko ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Objęła urząd po Elżbiecie Rafalskiej, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego. Jest posłem na Sejm, w latach 2006 - 2008 kierowała Państwową Inspekcją Pracy.

04.06.2019

Adam Mariuk nowym partnerem zarządzającym w Deloitte

Doradca podatkowy

Od 1 czerwca partnerem zarządzającym działem doradztwa podatkowego i prawnego Deloitte w Polsce jest Adam Mariuk. Na stanowisku zastąpił Krzysztofa Moczulskiego, który będzie teraz odpowiedzialny za doradztwo podatkowe i prawne w Europie Środkowej.

04.06.2019

Nowej matrycy VAT na razie nie będzie

VAT

Projekt zmian w ustawie o VAT, przewidujący nową matrycę VAT, utknął w Sejmie. Nie będzie więc na razie niższych stawek na e-booki i e-prasę. Początkowo planowano, że nowe regulacje w tym zakresie zaczną obowiązywać 1 czerwca.

04.06.2019

Kuratorzy sądowi umiarkowanie zadowoleni z założeń do ustawy

Wymiar sprawiedliwości

Brakuje zapisów dotyczących podniesienia bezpieczeństwa pracy kuratorów i choćby wzmianki świadczącej o tym, że resort będzie chciał uregulować kwestie związane z wynagradzaniem za pracę w terenie - wskazują kuratorzy sądowi. Liczyli także, na zmiany pozwalające na wzrost wynagrodzeń

04.06.2019

Obowiązkowy split payment pełen niedoróbek

VAT

Do 6 czerwca trwają konsultacje w sprawie obowiązku stosowania podzielonej płatności tzw. split paymentu. Niektóre podmioty będą musiały go stosować już od września tego roku. Za niedopełnienie tego obowiązku będą groziły surowe kary. Problemem jest jednak kształt nowych regulacji - ich projekt zawiera wiele niedoróbek.

04.06.2019

Szpital łatwiej zatrudni lekarza z zagranicy

Zawody medyczne

Lekarze spoza Unii Europejskiej będą mogli podejmować pracę w konkretnym szpitalu, zanim jeszcze nostryfikują dyplom – takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza. W związku z brakami kadrowymi dyrektorzy szpitali chętnie skorzystają z takiej możliwości, ale samorząd lekarski ostrzega, że takie rozwiązanie może stworzyć zagrożenia dla pacjentów.

04.06.2019

Urzędy toczą spór o prawa konsumenckie dla przedsiębiorców

Prawo cywilne

Rządowe Centrum Legislacji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Sprawiedliwości nie zgadzają się, aby ponad 2,7 miliona osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą mogło korzystać z takich samych praw jak konsumenci. Twierdzą, że taki przepis sprowadzi same problemy, także na przedsiębiorców.

04.06.2019