Dyscyplinarka prokuratora, który za śmiało żartował

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W środę, 13 listopada Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na posiedzeniu niejawnym rozpatrzy sprawę prokuratora Krzysztofa Lisieckiego z Prokuratury Rejonowej Poznań Nowe Miasto. Powodem postawienia zarzutów złamania zasad etyki zawodu był plakat z fotomontażem, na którym widniała fotografia Jarosława Kaczyńskiego.

13.11.2019

Rządowe dopłaty do PKS mogą nie starczyć nawet na paliwo

Samorząd terytorialny

Brakuje samorządów chętnych na rządowe dopłaty, które miały zlikwidować "białe plamy komunikacyjne". Po dwóch naborach na dofinansowanie lokalnych przewozów autobusowych odzew był znikomy, bo gmin nie stać na kilkuzłotowe dopłaty do kilometra. Szukają innych rozwiązań – na przykład przewozy w ramach metropolii.

13.11.2019

Kontrowersyjne sprawy wrócą do Trybunału

Wymiar sprawiedliwości

Wnioski skierowane do Trybunału Konstytucyjnego przez posłów w poprzedniej kadencji Sejmu trafiły już do kosza. To nie oznacza, że ustawa antyaborcyjna i odszkodowania za zbrodnie wojenne znikną z TK na stałe. Posłowie PiS Bartłomiej Wróblewski i Arkadiusz Mularczyk swoje wnioski mogą złożyć ponownie.

13.11.2019

Koniec automatyzmu w postępowaniu nakazowym

Prawo cywilne

Za sprawą wyroku TSUE w sprawie Profi Credit, sąd ma obowiązek odmówić wydania nakazu zapłaty na podstawie weksla, jeśli roszczenie wobec konsumenta budzi jego wątpliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że w takiej sytuacji może zażądać od przedsiębiorcy, by przedstawił umowę lub porozumienia wekslowe.

13.11.2019

Ubezpieczeni z krótkim stażem dłużej poczekają na zasiłek chorobowy

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Finansów potwierdza: rząd chce wydłużyć okres oczekiwania na zasiłek chorobowy z obecnych 30 dni przy ubezpieczeniu obowiązkowym i 90 dni przy dobrowolnym, do odpowiednio: 90 i 180 dni. To jedna z dwóch planowanych na 2020 r. zmian, które ograniczą dostępność zasiłków. Zdaniem ekspertów, to fiskalizacja systemu - kosztem ochrony ubezpieczeniowej.

13.11.2019

Początek kadencji - Sejm dla PiS, Senat dla opozycji

Administracja publiczna

Senator Tomasz Grodzki wybrany został we wtorek na stanowisko marszałka Senatu. Zagłosowała na niego cała opozycja i trzej senatorowie niezależni. Oznacza to, że opozycja będzie dominować w izbie wyższej i tym samym przynajmniej częściowo ograniczać działania legislacyjne Prawa i Sprawiedliwości. Marszałkiem Sejmu została tego samego dnia posłanka PiS Elżbieta Witek.

12.11.2019

Rząd odwołany, ale jeszcze porządzi

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Premier dymisję rządu złożył we wtorek na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu.

12.11.2019

Rząd zapowiada stworzenie przy wschodniej granicy azylu dla zwierząt

Środowisko Administracja publiczna

Konieczne jest podjęcie działań, w tym odpowiednich zmian legislacyjnych i infrastrukturalnych, które zapewnią przechowywanie zatrzymanych zwierząt w odpowiednich warunkach - stwierdzili uczestnicy zorganizowanego we wtorek w Ministerstwie Finansów spotkania w tej sprawie. Jednym z rozwiązań ma być powstanie azylu dla zwierząt zatrzymywanych na granicy.

12.11.2019

Sąd wstrzymał przeniesienie prokuratora Krasonia do Wrocławia

Prawnicy Prokuratura Prawo pracy

Prokurator krakowskiej prokuratury Mariusz Krasoń, którego decyzją Prokuratora Krajowego przeniesiono z Krakowa do Wrocławia, miał prawo odwołać się od tej decyzji do sądu - stwierdził Sąd Okręgowy w Krakowie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, który wydał 5 listopada br. postanowienie o wstrzymaniu tego przeniesienia.

12.11.2019

Elżbieta Witek ponownie pokieruje pracami Sejmu

Administracja publiczna

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek została we wtorek wybrana marszałkiem Sejmu IX kadencji. Była jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko, a poparło ją 314 posłów. Zadeklarowała że zrobi wszystko, by posłowie w Sejmie mogli "godnie, spokojnie i rozważnie" wykonywać swoje obowiązki.

12.11.2019

Oceny z zachowania nie zawsze sprawiedliwe

Zarządzanie oświatą

Oceny zachowania są nieporównywalne, nieobiektywne, jak stara matura sprawdzana przez nauczycieli w szkole. Jedni rodzice przywiązują do niej wagę, inni kompletnie nie. Ocena z zachowania to przede wszystkim straszak na wagarowiczów.

12.11.2019

Doktoranci z ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym

Kadry w oświacie

Już nie tylko składka zdrowotna, a także składki na ubezpieczenia społeczne będą odprowadzane ze stypendiów doktorskich. Część potrącana będzie ze stypendiów. Zmiany nie obejmą uczestników studiów doktoranckich rozpoczętych przed obecnym rokiem akademickim.

12.11.2019

UOKiK ostrzega przed firmami sprzedającymi auta na wynajem

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firmy Praebeo i Auto Rentier z Warszawy sprzedają klientom samochody, obiecując spłatę kredytu i zyski z wynajmu auta. - To nieuczciwe praktyki - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi przeciw tym firmom postępowanie, a także o ich działalności powiadomił prokuraturę.

12.11.2019

RPO: student medycyny też ma prawo do stypendium po przerwie w nauce

Student medycyny nie może mieć nawet rocznej, najbardziej zasadnej przerwy w nauce, bo straci prawo do stypendium. Na studiach licencjackich taka przerwa może trwać nawet trzy lata bez negatywnych konsekwencji. Rzecznik praw obywatelskich chce wyjaśnień od ministra nauki.

12.11.2019

Dochód ze sprzedaży kryptowalut do opodatkowania

PIT Finanse

Przychody ze sprzedaży waluty wirtualnej nabytej w 2018 r. będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych w myśl ustawy o PIT. Opodatkowany jest dochód, a koszty podatkowe poniesione i nieodliczone od przychodów przed 1 stycznia 2019 r., wnioskodawca będzie mógł wykazać w odrębnym zeznaniu za rok podatkowy ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

12.11.2019

RPO: potrzebne nowe przepisy dotyczące pomocy uczniom w nagłych wypadkach

Zarządzanie oświatą

Uwzględniając argumentację Ministra Zdrowia, należałoby doprecyzować obowiązki pracowników szkół w zakresie czuwania nad zdrowiem dzieci, które pozostają pod ich opieką – uważa rzecznik praw obywatelskich. Chodzi głównie o podawanie leków dzieciom chorym przewlekle - np. na cukrzycę.

12.11.2019

Dziś pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji

Administracja publiczna

We wtorek Sejm i Senat rozpoczną swoją nową, IX kadencję. Posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. Inauguracyjne posiedzenie Sejmu otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został nim Antoni Macierewicz. Premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu, a Prezydent wygłosi orędzie.

12.11.2019