Zawieszono zajęcia na uczelniach medycznych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które zawiesza - od 12 do 25 marca zajęcia na uczelniach medycznych, w tym także na studiach podyplomowych. Według nowych przepisów zajęcia można realizować przez internet. Nie będą stosowane ograniczenia w zakresie liczby punktów ECTS.

11.03.2020

Studentka z Wrocławia zwyciężyła w konkursie Tax Everest

Nagrodzono najlepsze prace magisterskie z zakresu prawa podatkowego. Zwyciężczynią konkursu Tax Everest została Karolina Korzyb z Uniwersytetu Wrocławskiego. Organizatorami konkursu byli kancelaria MDDP i Ośrodek Studiów Fiskalnych, a partnerem wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.

10.03.2020

Można ubiegać się o stypendia Fulbrighta 

Szkolnictwo wyższe

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta uruchomiła konkursy na prestiżowe stypendia Programu Fulbrighta na studia i prowadzenie badań w amerykańskich uczelniach i ośrodkach badawczych. Oferta adresowana jest do absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia, a także doktorantów i pracowników naukowych.

06.03.2020

Rzecznik TSUE: Węgry dyskryminują zagraniczne uczelnie

Szkolnictwo wyższe Prawo unijne

Wprowadzone w 2017 roku na Węgrzech przepisy dotyczące szkół wyższych są niezgodne z prawem Unii Europejskiej - uznała rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w wydanej w czwartek opinii. I dodała, że Budapeszt ma obowiązek równego traktowania zagranicznych i krajowych uczelni.

05.03.2020

Minister zaleca uczelniom ostrożność w związku z koronawirusem

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Wstrzymanie wyjazdów polskich studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych w rejony zagrożone występowaniem koronawirusa, a także rozważenie przełożenia rozpoczęcia studiów lub wymiany międzynarodowej na kolejny semestr - takie m.in. rekomendacje skierował w środę do uczelni minister nauki i szkolnictwa wyższego.

04.03.2020

Program Kariera - ponad 40 firm i ponad 100 miejsc stażowych

Prawo pracy Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Ruszyła 17. edycja Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. W tym roku, organizator tego programu stażowego podniósł minimum wynagrodzenia do 3500 złotych. Mimo to zgłosiła się rekordowa liczba ponad 40 firm. Zdaniem organizatorów płacenie za staże przez firmy przynosi efekty. Wielu absolwentów wiąże się z firmami na stałe zostając stałymi pracownikami.

03.03.2020

Koronawirus - resortowy zespół czuwa nad bezpieczeństwem uczelni

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna Koronawirus

Analizowanie sytuacji w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, opracowywanie propozycji rekomendacji dla podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedkładanie ich ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego - to zadania zespołu, który ma koordynować działania związane z przepływem informacji dotyczących COVID19 w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.

03.03.2020

Uczelnie ze średnich miast ze wsparciem na rozwój

Szkolnictwo wyższe

Siedemnaście projektów uczelni ze średnich miast otrzyma prawie 30 mln zł dofinansowania. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ogłosiło wyniki konkursu na projekty wspierające rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu.

02.03.2020

Statystyczny aplikant to absolwentka UW

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Aplikacje prawnicze większym zainteresowaniem cieszyły się wśród kobiet, stanowiły one prawie dwie trzecie wszystkich zdających egzamin w 2019 r. - wynika z danych resortu sprawiedliwości. Co za tym idzie - przy podobnym poziomie zdawalności dla obu płci - to kobiety będą stanowić większość na aplikacjach prawniczych.

28.02.2020

Prof. Robert Grzeszczak pokieruje Komitetem Nauk Prawnych PAN

Szkolnictwo wyższe

Chciałbym aby członkowie Komitetu więcej uwagi poświęcili problemom poziomu nauki i dydaktyki prawa w Polsce, w tym także procedurom awansowym na poziomie habilitacji, tytułu profesora a także doktoratów - mówi prof. dr hab. Robert Grzeszczak, którego wybrano na nowego przewodniczącego Komitetu Nauk Prawnych PAN.

26.02.2020

NIK: Na wrocławskich uczelniach trzeba wzmocnić kontrolę zarządczą

Szkolnictwo wyższe

Delegatura NIK we Wrocławiu przeprowadziła kontrolę doraźną gospodarowania majątkiem przez Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Wyniki wykazały wiele nieprawidłowości, m.in. nierzetelność przy sprzedaży i wynajmowaniu nieruchomości, braki w dokumentacji budowlanej, brak przejrzystych procedur i prawidłowego nadzoru, niezapłacone podatki, wątpliwy stan techniczny budynków, bariery architektoniczne i zagrożenie pożarowe.

26.02.2020

Na aplikację nadal najlepiej po UJ

Szkolnictwo wyższe

Absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz kolejny osiągnęli najwyższą zdawalność egzaminów na aplikacje prawnicze - podał resort sprawiedliwości. Od roku 2006 r. do egzaminów na wszystkie aplikacje samorządowe przystąpiło łącznie ponad 136 000 osób, spośród których wynik pozytywny otrzymały 62 623 osoby.

25.02.2020

Na tytuł profesora można czekać w nieskończoność

Szkolnictwo wyższe

Prezydent nie ma podstaw do dodatkowej weryfikacji i oceny kandydatów do tytułu profesora - przypomina rzecznik praw obywatelskich. Tymczasem Kancelaria Prezydenta wyjaśnia, że ma wątpliwości, co do doboru recenzentów jednego z kandydatów, dlatego uznała za konieczne dopytanie o tę sprawę Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

25.02.2020

Kancelaria Prezydenta: Wnioski o nominacje profesorskie rozpatrywane po kolei

Szkolnictwo wyższe

Dwaj naukowcy: dr hab. Michał Bilewicz i dr hab. Walter Żelazny za długo czekają na nadanie tytułów profesora przez Prezydenta RP - uważa rzecznik praw obywatelskich. Kancelaria głowy państwa odpowiada, że jeden z wniosków wymaga przeanalizowania, a drugi czeka na swoją kolej.

21.02.2020

1,2 mln studentów uczy się w Polsce

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W Polsce uczy się obecnie ok. 1,2 mln studentów i 39 tys. doktorantów, a na uczelniach i w placówkach naukowych pracuje 81,5 tys. naukowców i pracowników dydaktycznych. W tej pierwszej grupie ma w ostatnich latach miejsce systematyczny spadek, natomiast trochę wolniej kurczy się liczba nauczycieli akademickich.

19.02.2020

W środę Dzień Nauki Polskiej

W środę, 19 lutego, po raz pierwszy obchodzony będzie Dzień Nauki Polskiej. Według posłów PiS, którzy postulowali wprowadzenie nowego święta, stanie się on wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa - podkreślają wnioskodawcy.

19.02.2020

Gowin: Ewaluacja podstawą działalności naukowej

Szkolnictwo wyższe

Nowy model ewaluacji będzie uwzględniał tylko najlepsze publikacje poszczególnych naukowców, co będzie zachęcało badaczy do wykorzystania swego potencjału do prowadzenia badań naukowych na możliwie najwyższym poziomie i publikowania ich wyników w prestiżowych kanałach publikacyjnych – mówił Jarosław Gowin podczas debaty o przyszłości Ustawy 2.0.

18.02.2020

Liderzy Innowacji na stażu w KPRM

Laureaci konkursu Liderzy Innowacji będą mieli okazję zdobyć doświadczenie na stażu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Konkurs organizuje Zespół GovTech Polska we współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii, mogą w nim startować osoby pomiędzy 16. a 25. rokiem życia.

18.02.2020

Przez obowiązek lustracyjny mniej chętnych do zasiadania w radach naukowych

Szkolnictwo wyższe

Naukowcy chcą brać udział w pracach rad dyscyplin naukowych swoich uczelni, ale kwestionują obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych z tego tytułu. Argumentują, że w części uczelni do rad dyscyplin wchodzi tylko reprezentacja samodzielnych pracowników naukowych, a w innych - wszyscy tacy pracownicy. Część więc i tak musi to zrobić.

17.02.2020