Łącznie jest to 256 mln zł. Dodatkowe wsparcie przyznano ze względu na straty finansowe, jakie uczelnie poniosły w związku z pandemią koronawirusa.

Uczelnie pracują zdalnie, ale część zajęć można prowadzić na miejscu>>

 

Uczelnie publiczne w ostatnich tygodniach straciły część swoich przychodów, zwalniając studentów z części opłat dydaktycznych (ze względu na kształcenie online) i opłat za zakwaterowanie w domach studenckich. Szkoły wyższe nie miały też wpływów ze stałych najmów pod działalność stołówek lub doraźnych – np. auli i sal konferencyjnych. 


Wyższa subwencja dla uczelni badawczych

Uczelniami badawczymi zostały: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.