Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wciąż na bakier z KPA

Szkolnictwo wyższe

Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym, której projekt trafił do konsultacji społecznych, ma zlikwidować luki w przepisach – w tym te, dotyczące postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. Dodany zostanie m.in. przepis dotyczący procedury odwoławczej, jednak nowelizacja nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Wciąż np. nie będzie jasne czy konieczne jest wydanie pozytywnego aktu wszczęcia postępowania oraz co należy robić w ramach preprocedury.

11.04.2022

Coraz więcej kobiet studiuje na uczelniach technicznych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Choć większość osób, które studiują w naszym kraju to kobiety – stanowią one aż 58 proc., to na kierunkach inżynieryjnych wciąż jest ich zdecydowanie mniej niż mężczyzn. Udział kobiet wśród studentów kierunków IT nie przekracza 20 proc., jednak rośnie - wynika z raportu „Kobiety na politechnikach”.

07.04.2022

Ustawa do zmiany - skreślenie z listy za brak rezygnacji z drugiej szkoły doktorskiej

Szkolnictwo wyższe

Doktorant będzie miał czternaście dni na rezygnację z drugiej szkoły doktorskiej – jeżeli tego nie zrobi, zostanie skreślony z listy – resort nauki doprecyzuje Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zmiana, nad którą prace rozpoczął właśnie Sejm, ma też rozwiać wątpliwości w kwestii wyłaniania promotora pomocniczego - będzie nim też doktor habilitowany lub profesor.

06.04.2022

Na polskich uczelniach studiuje 7 procent cudzoziemców

Szkolnictwo wyższe

Wskaźnik umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych wynosi obecnie 7 proc. To jest około 80-85 tys. studentów. A Ministerstwo Edukacji i Nauki deklaruje, że pożądane jest zwiększanie tego wskaźnika. Wśród obecnych priorytetów jest stworzenie możliwości studiowania w polskich uczelniach uchodźcom z Ukrainy oraz polskim studentom, którzy musieli opuścić ukraińskie uczelnie.

01.04.2022

Środowisko akademickie apeluje o wycofanie projektu o Akademii Kopernikańskiej

Szkolnictwo wyższe

Najważniejsze instytucje środowiska akademickiego, m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk, zaapelowały do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie projektu dotyczącego Akademii Kopernikańskiej i o wstrzymanie dalszych prac nad nim.

29.03.2022

MEiN proponuje zmiany w stypendiach i funkcjonowaniu uczelni

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Ujednolicenie w skali kraju kryterium dochodowego uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, obligatoryjność obrony pracy doktorskiej, przesunięcie terminu złożenia sprawozdania przez NAWA, udział związkowców w posiedzeniach rad uczelni - takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez MEiN projekt nowelizacji ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego.

28.03.2022

Brak tłumaczy z ukraińskiego wydłuża procedury na uczelniach

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Nawet jeżeli doktorant lub student uciekający z Ukrainy uratował swoją pracę i inne dokumenty, może mieć problem z szybkim ich przetłumaczeniem. Dodatkowo bywa to drogą usługą, o czym przekonali się przyszli medycy chcący podjąć studia na polskich uczelniach. Duże kolejki do tłumaczy powodują też opóźnienia przy innych procedurach - w tym tych dotyczących zabezpieczenia interesów dziecka.

28.03.2022

UW zawiadamia prokuraturę o molestowaniu seksualnym studentek i doktorantek

Na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mogło dochodzić do molestowania studentek i doktorantek. Rada Wydziału upoważniła dziekana do powołania komisji mającej dokładnie przeanalizować wszystkie okoliczności sprawy. Władze uczelni zawiadomiły też o podejrzeniach prokuraturę.

24.03.2022

Narodowe Centrum Nauki ograniczy możliwość współpracy z Rosją

Szkolnictwo wyższe

Narodowe Centrum Nauki zawiesza możliwość współpracy instytucjonalnej z jednostkami z Rosji w realizowanych projektach. Takiej współpracy nie można zgłaszać też, starając się o grant. NCN jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych.

24.03.2022

Minister wydał rekomendacje dotyczące studentów z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Resort nauki przygotował rekomendacje dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczące działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie. Mają ułatwić kontynuowanie studiów oraz pracy naukowej w polskich uczelniach i ośrodkach naukowych, a także podjęcie pracy zgodnie z posiadanymi tytułami naukowymi i kwalifikacjami.

22.03.2022

RPO: Polacy, którzy studiowali na Ukrainie, muszą zapłacić za wyrównanie różnic programowych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Ukraina

Polacy, którzy studiowali medycynę w Ukrainie, informują o kosztach, które będą musieli ponieść, w związku wyrównywaniem różnic programowych. Specustawa nie rozwiązała tego problemu - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Jak pisze do ministra edukacji i nauki, opłaty w niektórych przypadkach mogą wynieść nawet 10 tys. euro.

22.03.2022

Będą miejsca na studiach dla Polaków, którzy studiowali medycynę w Ukrainie

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Ukraina

Polscy studenci kontynuują naukę w Polsce na tych samych zasadach jak w Ukrainie – uczelnie otrzymają refundację - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał w czwartek na Twitterze, że ustawa o pomocy obywatelom ukraińskim umożliwia kontynuowanie nauki studentom m.in. kierunków medycznych w Polsce.

17.03.2022

Coraz więcej studentów z Ukrainy zgłasza się na uczelnie

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Coraz więcej osób przybywających z ograniętej wojną Ukrainy chce podjąć studia na polskich uczelniach. Uniwersytety pracują nad stworzeniem ogólnopolskiego systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów z Ukrainy, który umożliwi sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacji na polskich uczelniach.

16.03.2022

Naukowcy apelują o objęcie pomocą wszystkich studentów z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego apeluje o pomoc dla wszystkich studentów i pracowników naukowych, którzy uciekają z Ukrainy. Obecnie ustawa obejmuje taką pomocą tylko studentów, którzy mają ukraińskie i polskie paszporty. - Wyłączenie tej grupy stanowi przejaw dyskryminacji społecznej - uważa rada.

15.03.2022

Od 15 marca rusza nabór do programu "Solidarni z Ukrainą"

Ukraina

Nabór do programu "Solidarni z Ukrainą" dla uczelni i instytutów naukowych, które są gotowe przyjąć uchodźców, rozpocznie się 15 marca – poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). Zamierza ona wesprzeć około 1320 stypendystów. Poza zwolnieniem z opłat za kształcenie uczestnikom programu wypłacane będzie także stypendium.

11.03.2022

Studencki konkurs arbitrażowy jednak bez współpracy z Rosją

Prawnicy Dla studenta

Rada dyrektorów Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, która najpierw odmówiła wykluczenia z udziału w tym prestiżowym konkursie zespołów reprezentujących Rosję i rosyjskie szkoły prawa, zmieniła jednak zdanie. Jak poinformowała w środę, Vis Moot Social Bubble zaplanowany w Rosji został odwołany, zrezygnowano też ze sponsoringu Rosyjskiego Centrum Arbitrażowego, a RAC został usunięty z listy sponsorów Moot.

03.03.2022

RPO chce wyjaśnień ws. dyskryminacji zagranicznych studentów

Ukraina

Po ukraińskiej stronie granicy studenci tam się uczący - którzy nie są obywatelami ani Ukrainy, ani Polski - mają nie być odprawiani i nieustannie odsyłani na koniec kolejki. W efekcie od dłuższego czasu czekają oni dniem i nocą na dworze. Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej mają zaś wobec takich osób stosować wydłużone procedury wjazdowe - wynika z informacji napływających do RPO.

02.03.2022

Studencki konkurs arbitrażowy odmawia wykluczenia Rosjan

Prawnicy Dla studenta Ukraina

Rada dyrektorów Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot odmówiła wykluczenia z udziału w tym prestiżowym międzynarodowym konkursie zespołów reprezentujących Rosję i rosyjskie szkoły prawa. Decyzja ta wywołała protesty zarówno na Ukrainie jak w innych krajach, z których studenci uczestniczą w tej rywalizacji.

01.03.2022

MEiN: Ukraińscy uchodźcy mogą studiować i pracować w Polsce

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy. Jest w niej deklaracja, że osoby te mogą kontynuować naukę w Polsce, przedstawione zostały też najważniejsze kwestie związane z kontynuowaniem studiów oraz kariery naukowej w Polsce. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

28.02.2022