- Jestem głęboko poruszony decyzją the Vis Moot Directors o odmowie wykluczenia z udziału w Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot zespołów reprezentujących Rosję i rosyjskie szkoły prawa  - mówił prof. Michał Romanowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który dzień wcześniej nagłośnił pierwotną decyzję w tej sprawie. 

Więcej: Studencki konkurs arbitrażowy odmawia wykluczenia Rosjan>>

- Dzisiaj wysłałem list otwarty do the ViS Moot Directors. Sprawa jest ważna, bo dotyczy edukacji przyszłych prawników przez dojrzałych prawników. Sprawa jest wręcz bulwersująca. Nawet FiFA i UEFA zawiesiły narodowe i klubowe drużyny piłkarskie Rosji w rozgrywkach FiFA i UEFA. Myślałem, że dojrzałym, renomowanym prawnikom z tzw. najwyższej półki kwestii fundamentalnych nie trzeba tłumaczyć. Jest jak jest. Wiem, że wielu polskich prawników i ludzi biznesu podziela moją opinię. Moim zdaniem alternatywą jest bojkot ViS Moot Competition - skomentował we wtorek sytuację prof. Romanowski.

Jak mówi dr Maciej Durbas, od ponad dekady opiekujący się drużyną studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w tym konkursie, protest przeciwko udziałowi w nim rosyjskich drużyn ma szerokie poparcie i łączy wielu ludzi. - Protest zainicjowali ukraińscy studenci, następnie poparło ich całe polskie środowisko zajmujące się konkursem i przygotowaliśmy wspólną treść apelu. Czekamy na ostateczną decyzję organizatorów – liczymy na wykluczenie rosyjskich drużyn lub rezygnację z udziału - powiedział Prawo.pl.
Przesłał nam też link do treści tego apelu:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfK3RyA8XRwOTqM6or6zGsplcoj2oW15T8Dv4gaG0sw-9pB_A/viewform 

Dyrektorzy Vis Moot: Rosyjska agresja na Ukrainę nie do przyjęcia

- Ciągła i nasilająca się agresja rządu rosyjskiego, przy widocznym wsparciu rządu białoruskiego, wobec Ukrainy jest bezprawna i kategorycznie potępiana zarówno przez międzynarodową społeczność prawną, jak i społeczność Vis Moot. W ciągu ostatnich kilku dni otrzymaliśmy i wysłuchaliśmy uważnie bardzo wielu różnych opinii, które istnieją w naszej społeczności.  Doceniamy ten wkład, ponieważ uważamy, że ważne jest, aby dalsze działania były podejmowane po rozważeniu poglądów społeczności Vis Moot.  Co najważniejsze, wysłuchaliśmy głosów ukraińskich drużyn, ich trenerów i ukraińskich prawników.  Pragniemy zapewnić całą społeczność, że Vis Moot podejmuje działania wspierające i sygnalizujące swoje poparcie dla drużyn ukraińskich, a szerzej - dla narodu ukraińskiego - napisali w środę dyrektorzy Vis Moot. 

I poinformowali, że Vis Moot Social Bubble zaplanowany w Rosji został odwołany.  Zrezygnowano ze sponsoringu Rosyjskiego Centrum Arbitrażowego, a RAC został usunięty z listy sponsorów Moot. - Przyznajemy, że są to małe, ale miejmy nadzieję symboliczne kroki.  W najbliższych dniach wydamy kolejne oświadczenie, w którym określimy, w jaki sposób zamierzamy kontynuować podtrzymywanie ideałów Moot. Prosimy o cierpliwość i zrozumienie w tej kwestii. Jesteśmy z Ukrainą - czytamy w opublikowanym 2 marca br. oświadczeniu.