Ustawa wiatrakowa obowiązuje - farmy mogą powstawać 700 metrów od domów

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Przepisy tzw. ustawy wiatrakowej weszły w życie 23 kwietnia. Dzięki nowelizacji farmy wiatrowe będzie można budować 700 od zabudowań mieszkaniowych, a nie jak przewidywał projekt - 500 m. Nowe przepisy mają po latach odblokować inwestycje wiatrowe. Eksperci są zgodni, że nie da się budować na masową skalę elektrowni wiatrowych w odległości ponad 700 m od domów.

23.04.2023

Wielka rewizja KPO - bez konsolidacji szpitali i oskładkowania umów cywilnoprawnych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

W konsultowanej, nowej wersji Krajowego Planu Odbudowy nie ma już mowy o oskładkowaniu wszystkich umów cywilnoprawnych i restrukturyzacji szpitali przez ich konsolidację. Rząd mniej optymistycznie patrzy też na tempo wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego.

21.04.2023

"Wrzutka" do ustawy wiatrakowej - warunki zabudowy będą zawieszane nawet na... dwa lata

Samorząd terytorialny Budownictwo

Wchodząca w życie w niedzielę 23 kwietnia nowela ustawy wiatrakowej zawiera przepis bardzo niekorzystny dla inwestorów. Gminy będą mogły zawieszać wydanie warunków zabudowy nawet na dwa lata. Kto może, śpieszy się więc, by zdążyć złożyć wniosek o wydanie warunków jeszcze na starych, korzystniejszych zasadach. Został już tylko jeden dzień.

21.04.2023

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy skierowana do konsultacji

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Administracja publiczna Rynek Prawo pracy Finanse Opieka zdrowotna

Do 9 maja można składać uwagi do rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w ramach ogłoszonych w czwartek konsultacji społecznych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z obowiązkowego oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych, obniżenia wskaźnika wybudowanych mieszkań dla gospodarstw o niskich i średnich dochodach oraz przesunięcia o rok terminu wejścia w życie ustawy o modernizacji szpitali.

20.04.2023

Stan konta PPK trzeba wpisać do oświadczenia majątkowego

Samorząd terytorialny Wybory PPK

Pieniądze zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych stanowią prywatną własność uczestnika PPK. Według przedstawicieli fiskusa, w świetle obowiązujących regulacji prawnych, środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych powinny być wykazywane w oświadczeniach majątkowych w pozycji dotyczącej posiadanych zasobów pieniężnych.

20.04.2023

Wchodzi w życie nowela ustawy wiatrakowej, wysypu farm jednak nie będzie

Samorząd terytorialny Nieruchomości Energetyka

Za kilka dni będzie można budować elektrownie wiatrowe na nowych zasadach. Nowe prawo jednak rozczarowuje. Dużym problemem będzie nie tylko określenie odległości od domów, ale też obowiązek uchwalania miejscowych planów dla farm. I dla inwestorów, i dla samorządowców, będzie to nie lada wyzwanie. Przepisy bardziej bowiem przeszkadzają, niż pomagają.

20.04.2023

Wojewoda ogłosi szybszy nabór z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Samorząd terytorialny Drogi Zamówienia publiczne

Przyspieszenie ogłoszenia naborów na zadania powiatowe i gminne w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a także szybsze zawarcie z samorządami umów o dofinansowanie i dłuższy czas dla nich na realizację inwestycji - takie zmiany wprowadza kolejna nowelizacja ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

19.04.2023

RPO wnioskuje o usunięcie ograniczenia czasowego liczenia głosów w zagranicznych obwodach głosowania

Samorząd terytorialny Wybory

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do marszałków Sejmu i Senatu o rozważenie konieczności zmiany przepisów Kodeksu wyborczego w celu usunięcia ograniczenia czasowego liczenia głosów w zagranicznych obwodach głosowania. Komisje te mają 24 godziny od zakończenia głosowania na policzenie głosów. Jeśli w tym czasie nie przekażą wyników głosowania do komisji okręgowych, to głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.

18.04.2023

NIK: Samorządy nieskutecznie ograniczały zabudowę terenów zagrożonych powodzią

Samorząd terytorialny Budownictwo Kontrola zarządcza

Działania samorządów nie były wystarczające, aby skutecznie ograniczać zabudowę terenów zagrożonych powodzią. Potencjalni inwestorzy nie mieli więc rzetelnych informacji o zagrożeniu powodziowym w miejscu planowanej inwestycji. Samorządy zaś świadomości kosztów, jakie będą musiały ponieść z tytułu inwestycji w infrastrukturę chroniącą mieszkańców przed podtopieniami i powodziami – ocenia NIK.

17.04.2023

Ruszyła kwalifikacja wojskowa, komisje wezwą blisko 230 tys. osób

Samorząd terytorialny Wojsko

W poniedziałek, 17 kwietnia, rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w 2023 roku. Potrwa do 21 lipca. Do powiatowych komisji lekarskich będzie musiało stawić się 230 tys. osób, nie tylko dziewiętnastolatków. Uchylnie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję.

17.04.2023

NIK o asystencji dla niepełnosprawnych: program jest, ale potrzebujący wciąż bez wsparcia

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Programy asystencji osobistej miały zapewnić osobom z niepełnosprawnościami większą samodzielność i niezależność od pomocy rodziny - dać wsparcie w wykonywaniu czynności dnia codziennego, takich jak zakupy, sprawy urzędowe, czy pomoc w dotarciu do placówek. Chętnych jest wielu, ale pomoc otrzymują nieliczni - wszystko przez opóźnienia, niewykorzystanie dostępnych środków przez samorządy, a dodatkowo przez brak odpowiedniej kontroli programu ze strony ministerstwa.

17.04.2023

Inwestor wyłoży pieniądze, a gmina uchwali plan

Samorząd terytorialny Budownictwo

Inwestorzy będą płacić za uchwalenie specjalnych planów, dzięki którym będą mogli zrealizować swoje przedsięwzięcie. Z projektowanych przez rząd rozwiązań nie są zadowoleni deweloperzy i gminy. Pierwsi obawiają się, że koszty ich przerosną, co sparaliżuje inwestycje. A drugie nie chcą być przymuszane do wyrażania zgody na realizację nieakceptowalnych społecznie inwestycji.

17.04.2023

Kandydat do gminnego stypendium nie musi być grzecznym uczniem i posiadać e-maila

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

W gminnym regulaminie przyznawania stypendiów dla uczniów uzdolnionych nie można uzależniać ich przyznania od zgody ucznia na publikację jego wizerunku w lokalnej prasie i social mediach, a także od dobrego zachowania i posiadania e-maila. A takie zapisy często pojawiają się w regulaminach. Nie można żądać danych, które nie są konieczne do rozpatrzenia wniosku.

15.04.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 14 kwietnia 2023 r.

Samorząd terytorialny VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze

W wieczornym bloku głosowań 14 kwietnia Sejm przyjął ustawę o 300 zł świadczenia emerytalnego dla sołtysów, przepisy wspierające osoby, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, zmiany w prawie o ruchu drogowym. Uchwalono także pakiet SLIM VAT 3 i nowelizację ustawy o służbie cywilnej. Odrzucono veto Senatu do ustawy deregulacyjnej, ale nie udało się posłom odrzucić veta Senatu do tzw. ustawy o jakości w służbie zdrowia.

14.04.2023

Samorządowe autobusy jeżdżą głównie dieslem

Samorząd terytorialny Transport

Autobusy napędzane silnikiem diesla stanowią 79 proc. wszystkich pojazdów, które obecnie posiadają we flotach badane samorządy. Odsetek autobusów zeroemisyjnych wynosi zaledwie 6,6 proc. Ale to się zmieni. Wartość inwestycji największych samorządów w autobusy elektryczne i wodorowe to obecnie blisko 1,5 mld zł wynika z ankiet Banku Gospodarstwa Krajowego.

14.04.2023

Samorządy powiedziały "tak" - projekt ustawy o ochronie ludności na finiszu

Samorząd terytorialny

W przypadku ogłoszenia klęski żywiołowej wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie mógł wydać polecenia kierownikom podmiotów działających na terenie gminy. Wojewoda nie będzie arbitralnie ustalał, jakie minimalne zasoby do realizacji zadań z zakresu ochrony ludności mają mieć gminy, ale będzie uzgadniał to z samorządem. Na takie m.in. zmiany w projekcie ustawy o ochronie ludności zgodziło się MSWiA.

14.04.2023

NIK o rodzinach zastępczych - zbyt mało i ze zbyt małym wsparciem

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej przebiega bardzo wolno - w ciągu 9 lat udział dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej wzrósł zaledwie o 4 pp. Głównym problemem jest brak kandydatów do pełnienia tej funkcji, co wynika z niedostatecznego wsparcia państwa dla istniejących rodzin zastępczych. Potrzeba zmian, żeby sytuacja miała szansę się poprawić.

13.04.2023

Żywność do jadłodzielni, ciuch do ReUżytkowni, czyli zero waste w samorządach

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Filozofia zero waste zdobywa coraz więcej zwolenników. Dobre praktyki w ograniczaniu ilości odpadów oraz marnowaniu żywności zaczynają realizować też samorządy. W publicznych stołówkach w Rybniku udało się ograniczyć marnowanie żywności o 44 proc. Powstają jadłodzielnie, sklepy społeczne, bazarki, ReUżytkownie gdzie można zostawić sprawne, a niepotrzebne rzeczy.

13.04.2023

Wydanie decyzji administracyjnej to nie to samo, co jej przekazanie adresatowi

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wydanie decyzji kończy proces decyzyjny i stanowi załatwienie indywidualnej sprawy. Datą wydania decyzji pisemnej jest dzień jej podpisania. W razie wątpliwości, przyjmuje się natomiast, że jest nią data umieszczona na decyzji. Wydana w sprawie decyzja wchodzi do obrotu z chwilą jej doręczenia.

12.04.2023

Urzędnicy prześwietlą dom na wylot - zapytają nawet o średnią temperaturę w pokoju

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków przekształci się w megabazę danych o budynkach i lokalach. Będzie gromadzić także informacje o grubości izolacji podłóg, stropów i ścian i średniej temperaturze pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym. Znajdzie się w niej też szereg innych informacji m.in. o przyznanych dotacjach, ulgach, kontrolach.

12.04.2023