NIK: Podwyżki energii elektrycznej zachwiały elektromobilnością w samorządach

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Transport

Mimo oferowanego wsparcia, większość skontrolowanych gmin nie zapewniła wymaganego ustawą udziału samochodów elektrycznych we własnych flotach. Przyczyną tego były m.in. duży wzrost cen energii elektrycznej oraz słabo rozwinięta sieć stacji ładowania. Problem stanowiły też niejasne zapisy w ustawie o elektromobilności.

18.07.2023

W strefach czystego transportu nie tylko system nalepkowy

Samorząd terytorialny Transport

Gminy mogą zdecydować, w jaki sposób skontrolują wjazd do strefy czystego transportu. Czy w oparciu o system „nalepkowy”, czy za pomocą systemów automatycznego czytania tablic na podstawie danych pobieranych z centralnej ewidencji pojazdów. Takie zmiany wprowadza znowelizowana ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

18.07.2023

Reforma planistyczna, jak rosyjska ruletka, mali deweloperzy nic nie wybudują

Samorząd terytorialny Budownictwo

Już wkrótce plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak spędzać sen z powiek inwestorom. Po wejściu w życie reformy planistycznej gminy, sporządzając plan ogólny, nie będą miały bowiem obowiązku robić tego ani zgodnie z obecnym studium zagospodarowania przestrzennego, ani z wydanymi warunkami zabudowy.

18.07.2023

Zaświadczenie o prawie do głosowania w referendum ogólnokrajowym zabezpieczone hologramem

Samorząd terytorialny Wybory

We wniosku o zmianę miejsca głosowania oraz zaświadczeniu o prawie do głosowania w referendum ogólnokrajowym nie będzie już konieczności podawania imienia ojca i daty urodzenia. Projekt wzoru zaświadczenia proponuje, aby było one zabezpieczane znakiem holograficznym zawierającym litery RO, naklejanym na zaświadczeniu.

17.07.2023

WSA: Rada gminy nie decyduje o wszystkim w sprawie cmentarza komunalnego

Samorząd terytorialny

Regulamin korzystania z cmentarza komunalnego wprowadza zarządzeniem wójt (burmistrz, prezydent miasta). Do niego należy też decyzja w sprawie powołania administratora cmentarza. Tak powołany zarządca nie może mieć jednak szerszych uprawnień od tych wyrażonych w ustawach kompetencyjnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

17.07.2023

Większy smog z kominków czy zakaz palenia także w węglowej kozie?

Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel

Zwolennicy kominków jako drugiego źródła ogrzewania wygrali przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sąd uwzględnił ich skargę, która dotyczyła zakazu palenia w takich urządzeniach w dni smogowe, zapisanego w mazowieckim programie ochrony powietrza. Wyrok może być powodem do tego, aby przepisy antysmogowe zaostrzyć.

17.07.2023

Inflacja zjada świadczenie uzupełniające, możliwa jego waloryzacja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi obecnie analizę dotyczącą skutków finansowych wprowadzenia waloryzacji świadczenia uzupełniającego, tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Prawnicy zwracają uwagę, że w ten sposób zostałaby zrealizowana istota konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego.

15.07.2023

NSA: Dyrektor nie wciśnie przedszkolaka do starszej grupy

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Rekrutacja do publicznego przedszkola może dotyczyć oddzielnie każdego oddziału przedszkolnego wyodrębnionego pod kątem wieku dziecka. Tworzenie oddziałów lub grup w przedszkolach publicznych nie jest bowiem zabronione - szczególnie, gdy odbywa się to na potrzeby rekrutacji. Placówka może więc przyjąć wówczas tylu chętnych, ile ma wolnych miejsc w poszczególnych grupach. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny.

15.07.2023

Ilu ludzi mieszka w Polsce? Nie wiadomo, i wszyscy na tym tracą

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Pomiar liczby i struktury ludności w Polsce kuleje. Nie wiadomo nawet, czy jest nas 37 czy jednak 39 milionów. Choć na ulicach miast widać, że Polska jest już państwem wielonarodowościowym, statystyka publiczna tego nie oddaje. A liczba ludności ma bezpośredni wpływ na dystrybucję rządowych i unijnych pieniędzy do samorządów lokalnych. Ma przełożenie na około 90 obszarów prawnych, gdzie podejmowane są decyzje administracyjne, budżetowe, wyborcze i inne.

14.07.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 13 lipca 2023 r.

Samorząd terytorialny Odpady

Przepisy o systemie kaucyjnym, wyższy limit zużycia prądu z zamrożoną ceną dla obywateli, bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65 plus, przepisy zwane "lex knebel' i "lex Kamilek", kontrowersyjne regulacje dotyczące rewitalizacji Odry, zakaz sprzedaży "energetyków" młodzieży, kolejny pakiet ustaw skierowanych do rolników uchwalił Sejm podczas wieczornego głosowania 13 lipca.

13.07.2023

Prof. Męcina: Budżetówka powinna dostać 20-proc. podwyżkę

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Pracodawcy apelują o wyższe podwyżki dla sfery budżetowej, traktując je jako inwestycję w usługi publiczne. Upominamy się o wyższą jakość usług publicznych i większe podwyżki dla państwowej sfery budżetowej - przekonuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący zespołu RDS ds. budżetu i wynagrodzeń.

12.07.2023

Spis wyborców wójt nadal będzie podpisywał odręcznie

Samorząd terytorialny Wybory

Projekt rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie spisu wyborców nadal przewiduje, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie musiał odręcznie podpisać spis wyborców. Przepisy nie przewidują bowiem potwierdzenia ich elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Dobra wiadomość jest taka, że ustawodawca zdecydowanie jednak zmniejszył liczbę wymaganych podpisów.

12.07.2023

Posłowie zdecydują, czy Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zwiększy swój skład

Samorząd terytorialny

Sejm zdecyduje, czy odrzuci w drugim czytaniu komisyjny projekt ustawy dotyczący rozszerzenia grupy ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, uprawnionych do wyznaczania przedstawicieli strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Takie wnioski zgłoszono we wtorek, w trakcie drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie.

11.07.2023

Skany będą miały taką samą wartość prawną jak oryginały dokumentów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Uproszczenie zasad postępowania z dokumentacją elektroniczną w administracji. Odwzorowania cyfrowe, czyli skany dokumentów tradycyjnych, będą miały taką samą wartość prawną (w tym dowodową), jak oryginały dokumentów. Będzie to możliwe w jednostkach, które stosują systemy elektronicznego zarządzania dokumentacją – zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, który w poniedziałek przyjął rząd.

11.07.2023

Kto nie pali w piecu, ten zapłaci mniej za śmieci - komisja wraca z pomysłem

Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel

Posłowie z komisji deregulacyjnej wracają z pomysłem, aby właściciel nieruchomości mieszkalnej, który nie wytwarza popiołów paleniskowych mógł być zwolniony przez gminę z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Pomysł słuszny, ale jego realizacja może napotkać problemy. Choćby z tego względu, że taki popiół nie jest osobną frakcją.

11.07.2023

Dodatek emerytalny dla sołtysów, jak go otrzymać?

Samorząd terytorialny

Nowe świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom, które pełniły tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej niż przez 8 lat, ale dopiero po 1989 roku i osiągnęły wiek emerytalny. Wyjaśniamy, jak otrzymać świadczenie i dlaczego niektórzy mogą jednak mieć problem ze spełnieniem warunków ustawowych.

10.07.2023

Nowelizacja ustawy o OSP potrzebna, ale wymaga uzupełnień

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowelizacja ustawy o ochotniczych strażach pożarnych przewiduje likwidację wielu dziur i doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych, jakie pojawiły się od momentu uchwalenia ustawy. Eksperci i samorządowcy wskazują, że nowelizacja powinna pójść jednak dalej. Wytykają także, że nowela próbuje przerzuć na gminę koszty szkoleń i wyżywienia strażaków ochotników.

08.07.2023

Ślimaki i jeże pomogły wstrzymać inwestycję, na którą zgodził się GDOŚ

Samorząd terytorialny Środowisko

Dwoma postanowieniami z 15 czerwca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał wstrzymanie wykonania zezwoleń udzielonych Dzielnicy Ursynów przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w związku z planowaną budową „Parku Polskich Wynalazców”. To przełamanie skostniałej linii sądów w zakresie stawania po stronie przyrody w postępowaniach derogacyjnych.

08.07.2023