NIK sprawdzi rozliczenia VAT w samorządzie

Samorząd terytorialny VAT Kontrola zarządcza

Jednostki samorządu terytorialnego ciągle mają problem z centralizacją rozliczeń VAT. Najwyższa Izba Kontroli zapowiada kontrole w tym zakresie. Są one ujęte w tegorocznym planie działania izby. Weryfikacja ma objąć również inne aspekty pracy gmin, powiatów i województw.

05.02.2019

WSA: Maksymalna stawka za odholowanie, tylko gdy wynika to z kalkulacji

Samorząd terytorialny

Ustalenie w uchwale wysokości stawek za usunięcie pojazdu i jego parkowanie musi zostać poprzedzone szczegółową analizą. W innym przypadku mogłoby się bowiem okazać, że stawki zostały ustalone arbitralnie, z pominięciem ustawowych kryteriów - wyjaśnił w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.

05.02.2019

Ustawa o kołach gospodyń ogranicza prawo do zrzeszania się

Samorząd terytorialny

Uchwalona niedawno ustawa stanowi, że w jednej wsi może działać tylko jedno koło gospodyń wiejskich, a jedna osoba może być członkiem tylko jednego koła. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to łamie konstytucyjną zasadę wolności zrzeszania się. RPO pyta też, dlaczego takie koła nie mogą istnieć także w miastach.

04.02.2019

Deglomeracja? W Niemczech duże miasta też rosną najszybciej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Deglomeracja w rozumieniu rozproszenia siedzib urzędów centralnych po kraju nie zawsze wpływa na zrównoważone tempo rozwoju miast różnych wielkości – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. Sytuacja w podawanych jako pozytywny przykład Niemczech świadczy, że małe miasta wyludniają się, mimo przenoszenia tam urzędów centralnych.

02.02.2019

Urząd może skontrolować, czym palimy w piecu

Samorząd terytorialny Środowisko

Kontrolą domowych pieców zajmuje się straż miejska, a tam, gdzie jej nie ma – wyznaczony urzędnik. Przedstawiciele władzy mogą wejść do domu, przesłuchać domowników i pobrać próbki z kotła. Większość interwencji to wynik zgłoszeń mieszkańców zaniepokojonych czarnym dymem. Kary za palenie czym popadnie są znaczne.

01.02.2019

SN: Wolność zrzeszania oznacza brak nadzoru nad rejestracją stowarzyszeń

Samorząd terytorialny

Organ samorządowy sprawujący nadzór nad działalnością stowarzyszenia nie jest uczestnikiem postępowania w sprawie o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy, odnosząc się do sporu miasta Sopot z miejscowym klubem tenisowym.

01.02.2019

Może być mniejsza różnica w opłatach za odpady

Samorząd terytorialny Środowisko

Osoby, które nie segregują śmieci, miały płacić cztery razy wyższą stawkę, niż segregujący. Ministerstwo Środowiska zaproponuje jednak zmniejszenie tej różnicy do dwukrotności. Chodzi o zapis w konsultowanym cały czas przez resort projekcie tzw. ustawy śmieciowej.

01.02.2019

Krajowa strategia rozwoju ma wzmocnić średnie miasta

Samorząd terytorialny

Inwestycje w zrównoważony rozwój, zamiast skupiania się na metropoliach oraz pomoc gminom z problemami rozwojowymi to główne cele Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Zakończyły się konsultacje społeczne i regionalne.

29.01.2019

Pomoc dla kół gospodyń wiejskich kosztowała 16 mln zł

Samorząd terytorialny

Około 16 mln zł wyniosła pomoc dla 4,7 tys. kół gospodyń wiejskich, które do 27 grudnia 2018 roku zarejestrowały się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Większość to małe organizacje, które powstały na podstawie przepisów nowej, uchwalonej pod koniec 2018 roku ustawy o kołach gospodyń wiejskich.

26.01.2019

Plany miejscowe uchwalane są coraz wolniej i dla mniejszych terenów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Prace nad planami miejscowymi w gminach nie przyspieszają, mimo wysokiej presji inwestycyjnej. A brak planów skutkuje chaotyczną zabudową przestrzeni. Do tego cyfryzacja dokumentów planistycznych jest niewystarczająca, co powoduje jej nieprzydatność dla efektywnego monitoringu planowania przestrzennego.

24.01.2019

Resort sportu wesprze tworzenie regionów turystycznych

Samorząd terytorialny

Do 28 lutego samorządy i inne podmioty mogą zgłaszać swój udział w programie „Polskie Marki Turystyczne”. Ministerstwo sportu i Polska Organizacja Turystyczna chcą profesjonalizacji zarządzania turystyką na poziomie lokalnym.

23.01.2019

NIK: Kąpielisko w Darłowie nie było dobrze chronione

Samorząd terytorialny Policja

Organizacja kąpielisk w Darłowie nie zapewniała jednolitego poziomu bezpieczeństwa na całym obszarze objętym nadzorem ratowników, a sposób oznakowania obszaru objętego zakazem kąpieli mógł przyczynić się do dezorientacji osób korzystających z plaży - oceniła NIK

23.01.2019

Metropolizacja Polski raczej nie do zatrzymania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sytuacja miast średnich poprawia się wraz z rozwojem całego kraju, nie ma wygranych wielkich aglomeracji i przegranych obszarów peryferyjnych – uważają autorzy raportu o rozwoju regionalnym. Jednak przyznają, że nadal to metropolie stwarzają lepsze możliwości edukacyjne czy zawodowe.

23.01.2019

WSA: Azyl nie może sterylizować zwierząt

Samorząd terytorialny

Sterylizacją i kastracją zwierząt może zajmować się tylko podmiot prowadzący schronisko dla zwierząt. Rada gminy musi wskazać z nazwy i adresu podmioty, które zajmą się realizacją zadań związanych z opieką nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiem bezdomności – stwierdził WSA w Rzeszowie.

21.01.2019

WSA: Dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły to obowiązek gminy

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Rodzice mają prawo żądać, by gmina zorganizowała dowóz ich niepełnosprawnego dziecka do szkoły. Nie muszą przy tym zgadzać się na propozycję gminy samodzielnego dowozu za zwrotem kosztów - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

19.01.2019