Wczesne wspomaganie dzieci wymaga kompleksowych działań

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny – pod takim hasłem odbywa się zaplanowana na 24 i 25 września br. z inicjatywy ministerstwa edukacji międzynarodowa e-konferencja. - Chcemy zespolić aktywności różnych resortów, a także specjalistów i praktyków - mówił minister Dariusz Piontkowski.

24.09.2020

Powstaną kolejne centra usług społecznych

Pomoc społeczna

Gminy Tryńcza i Adamówka podpisały z ministerstwem pracy umowy na utworzenie na ich terenie centrów usług społecznych. Na uruchomienie 30 placówek przeznaczone zostanie 100 mln złotych. Wsparcie pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

21.09.2020

Stażysta nie zastąpi profesjonalisty - obniżenie standardu nie poprawi opieki w DPS-ach

Pomoc społeczna

Stażyści czy wolontariusze w domach pomocy społecznej nie zastąpią profesjonalnej kadry, która ma doświadczenie i pracuje bezpośrednio z pensjonariuszami. Ministerialna propozycja, żeby wliczać w liczbę pracujących w DPS osoby nie będące na etacie lub niezajmujące się mieszkańcami to obniżanie standardów – alarmują eksperci.

12.09.2020

NSA: Długotrwały pobyt w szpitalu nie oznacza zmiany miejsca zamieszkania

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Kilkumiesięczny pobyt w szpitalu, nawet na podstawie decyzji sądu, nie wpływa na zmianę właściwości miejscowej w sprawach dotyczących zasiłku pielęgnacyjnego. Placówka ta nie służy bowiem do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych pacjentów, tylko do udzielania świadczeń zdrowotnych. Pobyt tam ma jedynie czasowy charakter, nawet jeśli jest długotrwały.

12.09.2020

RPO: Opłaty za bezdomnych w schroniskach są źle naliczane przez gminy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rady gmin nie zawsze prawidłowo ustalają odpłatności za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych. A to zdaniem rzecznika praw obywatelskich ma wpływ na utrwalanie ubóstwa i zniechęca do korzystania ze schronienia. Prowadzić to może do wzrostu bezdomności ulicznej.

11.09.2020

NIK: Dzieci za długo przebywają w pogotowiach opiekuńczych

Pomoc społeczna

Za mała liczba rodzin zastępczych sprawia, że dzieci do 10 lat zbyt długo są w interwencyjnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Kontrola NIK wykazała także, że w rodzinach zastępczych zdarzają się patologie. Apeluje więc do ministerstwa o centralny rejestr danych o pełniących funkcję rodziny zastępczej.

11.09.2020

Ekonomista bez praktyki skontroluje pomoc społeczną, praktyk po licencjacie nie może

Pomoc społeczna Koronawirus

Brakuje kadry do kontroli i nadzoru nad jednostkami pomocy społecznej, ministerstwo pracy chce więc złagodzić wymogi na tych stanowiskach. Tymczasem mogliby te funkcje pełnić pracownicy pomocy społecznej, którzy mają szansę w ten sposób awansować. Problem w tym, że resort chce dopuścić osoby z wykształceniem ekonomicznym, ale wyklucza osoby z kierunkowym licencjatem i doświadczeniem.

10.09.2020

Na dziecko, które urodziło się martwe, nie przysługuje świadczenie rodzicielskie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

W przypadku urodzenia martwego dziecka nie przysługuje świadczenie rodzicielskie, ponieważ w tej sytuacji występuje przesłanka negatywna - określona w ustawie o świadczeniach rodzinnych, wykluczająca możliwość przyznania tego świadczenia - wyjaśnia Bożena Tyra, ekspert w LEX Administracja.

10.09.2020

Ankieta dla pracowników pomocy społecznej ma pomóc rozwiązać problemy w pracy zdalnej

Pomoc społeczna Koronawirus

Analiza odpowiedzi pracowników pomocy społecznej ma pomóc w stworzeniu strategii w obszarze pracy socjalnej w warunkach pandemii. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim bada, jakie trudności związane są z realizacją pracy zdalnej w czasie COVID-19.

03.09.2020

Program „Posiłek w szkole i w domu” wspiera uczniów i osoby starsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów Szkoła i uczeń

Główne założenia programu „Posiłek w szkole i w domu” to ciepły posiłek w szkole dla uczniów z biedniejszych rodzin i finansowe wsparcie na wyposażenie czy remont szkolnej stołówki. Resort rodziny przypomina, że ze wsparcia mogą też korzystać osoby starsze. Rządowy program jest adresowany do samorządów.

03.09.2020

Rząd proponuje zmiany w regulaminach DPS dla lepszej ochrony przed koronawirusem

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Wdrożenie i stosowanie w domach pomocy społecznej procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami chorobami zakaźnymi - to cele zmian w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 sierpnia 2012 roku, które skierowane zostały właśnie do konsultacji publicznych.

17.08.2020

Procedury w DPS będą ujednolicone dla ochrony przed zakażeniami

Pomoc społeczna Koronawirus

Regulaminy domów pomocy społecznej mają być uzupełnione o procedury dotyczące postępowania w okresie stanu epidemii. Dyrektorzy będą musieli utrzymywać bezpośredni kontakt z właściwymi służbami i organami dla informacji o sytuacji epidemiologicznej w domu oraz na obszarze, na którym się znajduje. Obecnie każdy DPS opracowuje swoje własne procedury, co może stwarzać problemy.

13.08.2020

MRPiPS przedłuża konkurs na wsparcie na asystentów osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna

Termin składania ofert w programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” edycja 2020-2021 został przedłużony do 31 sierpnia - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oferty konkursowe mogą składać organizacje pozarządowe, adresatami programu są osoby niepełnosprawne.

10.08.2020

UODO: Można legitymować użytkownika Karty Dużej Rodziny

Pomoc społeczna Rynek i konsument RODO

Sprzedawca ma prawo żądać, by osoba chcąca skorzystać z uprawnień przysługujących jej z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny, a posługująca się tradycyjną jej wersją, uwiarygodniła swoją tożsamość np. poprzez okazanie swojego dowodu osobistego - twierdzi prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

10.08.2020

Rzecznik Praw Dziecka: urząd musi informować rodziców o terminie rozpatrzenia wniosku

Pomoc społeczna

Dziecko nie może czekać dwa lata na świadczenie rodzinne, a rodzic składający wniosek o pomoc finansową musi być na bieżąco informowany, na jakim etapie rozpatrywania jest jego sprawa. Opieszałość urzędników w wypłacaniu należnych świadczeń jest złamaniem prawa i wyrządza krzywdę dzieciom – alarmuje Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka.

08.08.2020

Rząd nie przewidział przekrętów na bon

Pomoc społeczna Domowe finanse Koronawirus

Nie ma przepisu, który zabraniałby osobom uprawnionym do korzystania z bonu turystycznego, jego sprzedaży. Nikt nie może ich za to ukarać. Podobnie jak tych, którzy bon „kupią” i wykorzystają. Co gorsza, ani ZUS, ani Polska Organizacja Turystyczna czy hotel lub biuro podróży, nie mają prawa sprawdzać, czy z bonu korzysta osoba uprawniona.

05.08.2020

Bon turystyczny nie dla dzieci z przeciwwskazaniami zdrowotnymi

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W ustawie o Polskim Bonie Turystycznym zapomniano, że mamy też dzieci, które z uwagi na swój stan zdrowia nie mogą skorzystać ani z usług hotelarskich, ani z imprez turystycznych - twierdzi radca prawny dr Piotr Cybula. Według niego bez zmiany przepisów dla tych dzieci środki z bonu turystycznego przepadną.

04.08.2020