Źle zaparkowana hulajnoga elektryczna do odholowania jak... samochód

Samorząd terytorialny Transport Poprawmy prawo

Regulując status hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, Ministerstwo Infrastruktury wrzuciło je do jednego worka z samochodami. W efekcie do usuwania hulajnóg z dróg znajdują zastosowanie przepisy dotyczące usuwania np. ciężarówek, z zaangażowaniem policji, starosty, wynajętej firmy, stosem papierów i korespondencji.

01.12.2021

Opłata za zajęcie pasa drogowego - samorządy przestaną tracić na megaustawie

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Nowe technologie Poprawmy prawo

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego ma spowodować, że budżety jednostek samorządu terytorialnego nie będą ponosić negatywnych skutków finansowych błędnie przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, wprowadzającej niższe stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego.

30.11.2021

Tygrys z przemytu trafi do Centralnego Azylu dla Zwierząt

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce utworzyć nową instytucję - Centralny Azyl dla Zwierząt. To będzie miejsce, gdzie na pewien czas trafią niektóre zwierzęta odebrane przemytnikom. A także przedstawiciele inwazyjnych gatunków obcych, gatunków podlegających ochronie, a także zwierzęta niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzkiego, m.in. jadowite gady, tygrysy.

29.11.2021

Senatorowie chcą, by gminy mogły sprawniej inwestować na plażach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy, która ma pomóc gminom nadmorskim w wykorzystaniu plaż na cele rekreacyjne, turystyczne, sportowe i kulturalne. Ma uwolnić je od każdorazowej procedury uzyskiwania w urzędzie morskim zgody na postawienie np. toalety lub beach baru. Zastrzeżenia do noweli mają jednak resorty infrastruktury oraz klimatu i środowiska.

29.11.2021

Miejscowe plany pełne błędów. Brakuje pieniędzy na fachowców

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Miejscowe plany zagospodarowania terenu są fatalnej jakości. Bywa, że są sprzeczne z rozporządzeniami i ustawami oraz zawierają rażące błędy, co utrudnia załatwienie formalności budowlanych niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Same samorządy przyznają, że z planami nie jest najlepiej. Brakuje bowiem pieniędzy, a wtedy także i dobrych fachowców.

29.11.2021

Senat poprawia ustawę o dodatkach dla ekspertów cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym

Administracja publiczna Finanse

Senat w piątek wniósł poprawki do ustawy, która przewiduje wprowadzenie dodatku do wynagrodzenia dla osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Ma to pozwolić na pozyskanie i utrzymanie specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym. Przyjęcie przez Senat poprawek do ustawy oznacza, że wraca ona do Sejmu.

26.11.2021

Pismo trafiło do spamu, ale to nie usprawiedliwia zwłoki urzędnika

Administracja publiczna

Urzędnik powinien przeglądać wszystkie otrzymywane e-maile, także te, które trafiają do folderu ze spamem. To, że wniosek o udzielenie informacji publicznej przez przypadek tam trafił nie usprawiedliwia jego opieszałości - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Jednocześnie przesądził, że doszło do bezczynności, ale nie rażącej.

26.11.2021

Senat: Poruszanie się i pobyt w Polsce nie mogą być drastycznie ograniczane

Administracja publiczna Poprawmy prawo

Żadne poprawki do ustawy o ochronie granicy państwowej nie są w stanie zmienić jej negatywnej oceny prawnej - twierdzą legislatorzy Senatu, który jutro na posiedzeniu plenarnym zajmuje się tą nowelizacją. Umożliwia ona wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, co według prawników naruszy istotę konstytucyjnej wolności poruszania się po terytorium Polski.

24.11.2021

Będzie kolejny program modernizacji służb mundurowych

Wymiar sprawiedliwości Policja

Rząd chce kontynuować modernizację służb mundurowych, a także podwyższać wynagrodzenia funkcjonariuszy i pracowników. Służyć ma temu „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”, który wprowadzony zostanie poprzez nowelizację ustawy o Policji i niektórych innych ustaw.

23.11.2021

Ogłoszenie to za mało, by zatrudnić dobrego audytora wewnętrznego

Samorząd terytorialny HR Kontrola zarządcza

Przeprowadzenie efektywnej rekrutacji na stanowisko audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego wymaga przygotowań. Określenia cech osobowych, które będę pożądane i oczekiwane przez pracodawcę, kwalifikacji, wymogów niezbędnych dla zatrudnienia audytora oraz zakresu wykonywanych zadań. Ważna jest też znajomość odpowiednich metod pozyskiwania kandydatów.

23.11.2021

NGO: Ujawnienie darczyńców niezgodne z prawem i Pismem Świętym

Pomoc społeczna RODO Poprawmy prawo

Organizacje pozarządowe nie zostawiły suchej nitki na pomyśle ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który chce aby ujawniały one imiona i nazwiska darczyńców. Organizacje kościelne wskazują dodatkowo, że propozycja narusza wolność religijną i ewangeliczny nakaz jałmużny. Zastrzeżenia do projektu ma również Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

23.11.2021

Budżety miast topnieją w cieniu Polskiego Ładu

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Budżety samorządowe w 2022 roku będą pierwszymi realizowanymi w nowych, wynikających z wprowadzonych rządowym programem Polski Ład, warunkach dochodowych. Województwa, powiaty, a w szczególności miasta i gminy, odczują skutek w postaci zmniejszanych dochodów z podatku PIT. Projekty przyszłorocznych budżetów pokazują o ile mniej z tego tytułu wpłynie do miejskiej kasy.

22.11.2021

Związek Miast Polskich za ograniczeniami dla niezaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Ograniczenia dla niezaszczepionych powinny, jak w innych cywilizowanych krajach europejskich, być wprowadzone już dawno. Zwłaszcza na początku czwartej fali wszędzie tam, gdzie było najwięcej zakażeń, zresztą w oczywistej korelacji z najniższym poziomem wyszczepienia – uważa zarząd Związku Miast Polskich. Domaga się od rządu działań.

21.11.2021

Prawo do broni - w Polsce ograniczone, a może być jeszcze bardziej

Prawo karne Administracja publiczna

Analiza przepisów nie pozostawia złudzeń. W Polsce prawo do broni do ochrony osobistej to przywilej, którego może dostąpić niewielu i to po spełnieniu wielu warunków. Praktyka wydawania pozwoleń wskazuje na dużą uznaniowość organu decydującego, czyli komendanta wojewódzkiego policji. A planowane zmiany w ustawie o broni spowodują, że Polska nadal pozostanie najbardziej rozbrojonym krajem w Europie.

20.11.2021

Rozporządzenie - destrukt asfaltowy już nie jest odpadem

Środowisko Odpady Budownictwo

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. O takie rozwiązanie prawne od lat apelowali zarządcy dróg. Przyjęcie rozporządzenia przyczyni się do oszczędności ok. 400 mln zł.

19.11.2021

Gmina, jak chłop pańszczyźniany, przy podziale nie ma nic do powiedzenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Co roku w Polsce wybucha kilkanaście sporów granicznych między miastami i gminami, bo te pierwsze chcą przejąć atrakcyjne tereny tych drugich. Eksperci wskazują, że obecnie procedury podziałowe przebiegają w oderwaniu od prawa krajowego i Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Są też poza wszelką kontrolą sądową. Trybunał Konstytucyjny już kilkakrotnie wskazywał, że przepisy w tym zakresie wymagają pilnej poprawy.

19.11.2021

Będzie nowa metoda opłat za śmieci w Warszawie

Samorząd terytorialny Odpady

Radni Warszawy przyjęli w czwartek nową metodę opłat za śmieci. Od 1 stycznia mieszkańcy stolicy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania. W uchwale określono pięć stawek opłat w zależności od metrażu. Za przyjęciem uchwały głosowało 39 radnych, a 19 było przeciw.

18.11.2021

Nielegalny import odpadów będzie utrudniony i ryzykowny

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT. Dzięki temu nielegalny import będzie pod specjalnym nadzorem, a transportujące odpady pojazdy będą lepiej monitorowane – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Na podmiot wysyłający, odbierający i przewoźnika odpadów nałożone zostaną obowiązki w zakresie dokonania zgłoszenia przewozu, jego uzupełnienia i aktualizacji.

18.11.2021

Niewiele gmin ma uchwały krajobrazowe - województwa przesuwają audyty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Po sześciu latach od wprowadzenia obowiązku, tylko niespełna 2 procent gmin przyjęło uchwały krajobrazowe, które mają przeciwdziałać chaosowi reklamowemu w przestrzeni publicznej - wynika z danych ministerstwa rozwoju i technologii. Zdaniem samorządowców, podejmowaniu takich uchwał nie sprzyja niestabilne prawo, a także brak skutecznych narzędzi do egzekwowania regulaminów.

18.11.2021

Sejm przyjął poprawki do Prawa o ruchu drogowym

Drogi Administracja publiczna

Sejm wprowadził w środę senackie poprawki do Prawa o ruchu drogowym. Chodzi m.in. o zmianę zwiększającą limit na wsparcie budowy obwodnic miast w ciągach dróg wojewódzkich. W Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg będzie znajdzie się więcej pieniędzy. Zwiększenie środków może przekroczyć 2 mld zł.

17.11.2021