W ramach pilotażu zostanie przygotowane finalne rozwiązanie, które będzie integrowało lokalne dokumenty elektroniczne z ekosystemem aplikacji mObywatel. Do udziału w nim zakwalifikuje się pięć gmin.

Projekt „mObywatel – Uprawnienie” umożliwi gminom prowadzenie ewidencji dokumentów elektronicznych oraz wydawanie mieszkańcom dokumentów na podstawie zapisanych w systemie danych.

- Chcemy wspólnie z zainteresowanymi jednostkami samorządu terytorialnego wdrożyć pilotażowo rozwiązanie, które umożliwi samorządom prowadzenie ewidencji i wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych w systemie mObywatel, np. elektronicznej lokalnej karty dużej rodziny, karty wędkarza, karty gminnej czy karty mieszkańca. Usługa ta jest skierowana do samorządów, które chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom obywateli i umożliwić im posługiwanie się dokumentami w formie elektronicznej, zapisanych na smarfonie – informuje Departament Tożsamości Cyfrowej KRPM.

Czytaj także: Dokument Diia.pl poświadcza legalność pobytu Ukraińców w Polsce

Aplikacja umożliwi tworzenie różnych rodzajów dokumentów elektronicznych na przygotowanych i dostępnych szablonach oraz zarządzanie nimi. Usługa prowadzenia ewidencji i wydawania dokumentów w ramach systemu mObywatel jest całkowicie bezpłatna zarówno dla samorządów, jak również dla mieszkańców.

Do tej pory w aplikacji jest wdrożonych piętnaście usług, w tym: mPrawo Jazdy, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny, Małopolska Karta Aglomeracyjna oraz Bilkom -  zintegrowany bilet na pociąg, tramwaj, autobus, z którego można korzystać w różnych miejscach Małopolski.

Gminy zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą się zgłaszać wysyłając swoją kandydaturę do dnia 31 sierpnia 2022 r. na adres e-mail: sekretariat.DTC@mc.gov.pl. O zakwalifikowaniu samorządu do wzięcia udziału w pilotażu zadecyduje kolejność zgłoszeń.