Piotr Prokocki

Artykuły autora

Amortyzacja lokali mieszkalnych – podatnicy wygrywają z fiskusem

CIT PIT Nieruchomości

Wprowadzony Polskim Ładem zakaz amortyzacji podatkowej budynków i lokali mieszkalnych obniżył rentowność inwestycji w nieruchomości i pokrzyżował plany wielu inwestorów. Po upływie niespełna dwóch lat od jego wprowadzenia okazuje się, że nie jest on jednak tak „uniwersalny”, jakim chciałby go widzieć fiskus. Sądy przyznają podatnikom rację, wskazując, że zakaz ten nie obejmuje inwestycji w obcych środkach trwałych stanowiących lokale i budynki mieszkalne.

07.11.2024

Podmioty o podwyższonym ryzyku będą raportować dodatkowe informacje podatkowe

CIT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Nawet jeśli wejście w życie dyrektywy zostanie przesunięte do połowy 2024 roku albo na początek 2025 roku, dane za rok 2023 będą uwzględniane przy kwalifikacji do kategorii podmiotów podwyższonego ryzyka. Już teraz należy zweryfikować, czy przepisy dyrektywy mogą znaleźć zastosowanie do podmiotów występujących w konkretnych strukturach kapitałowych i przeanalizować ich potencjalny wpływ na biznes – pisze Piotr Prokocki, szef praktyki podatkowej w kancelarii Penteris.

23.08.2023

Wyrok TK zmienia linię orzeczniczą sądów w zakresie podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Można już obserwować pierwsze oznaki wpływu niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego na praktykę orzeczniczą. Na razie brakuje jeszcze jednak konkretnych przykładów wykluczających związek nieruchomości z działalnością gospodarczą. Sformułowania, którymi posługuje się NSA i WSA mają nieostry charakter i pozostawiają szerokie pole do interpretacji – pisze Piotr Prokocki,

30.04.2021

Dokumentowanie transakcji z firmami z rajów podatkowych pełne niejasności

CIT Podatki międzynarodowe

Wprowadzony od 1 stycznia 2021 roku przepis przewidujący obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dla transakcji, w przypadku których rzeczywistym właścicielem jest podmiot z „raju podatkowego” budzi bardzo duże kontrowersje. Prawdopodobnie dlatego Ministerstwo Finansów wydało projekt objaśnień podatkowych – pisze Piotr Prokocki, doradca podatkowy i radca prawny.

12.03.2021

Podstawa podatku od nieruchomości komercyjnych budzi kontrowersje

Ordynacja CIT Rachunkowość

W niedawnym wyroku WSA w Warszawie zakwestionował możliwość obniżania podstawy podatku od nieruchomości komercyjnych o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. To kolejne orzeczenie prezentujące takie stanowisko. Orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednak jednolite – pisze Piotr Prokocki, doradca podatkowy i radca prawny.

28.10.2020