Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Digitalizacja, ugody, e-pozwy - MS na wojnie z zatorami frankowymi

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Pod koniec 2023 roku w sądach było ok. 180 tys. spraw frankowych. Z pewnością jeszcze ich przybędzie. Prokonsumenckie orzecznictwo TSUE, ale i bilans wygranych, zachęca kolejne osoby do kierowania pozwów. W efekcie na pierwszą rozprawę w sprawie frankowej trzeba czekać nawet kilka lat. MS ma propozycje zmian - m.in. digitalizację spraw, bazę z orzecznictwem dla sędziów czy e-pozwy. Sędziowie też postulują zmiany w przepisach.

09.04.2024

Kryzysowa sytuacja w szkole to nie czas na improwizację

Nauczyciele i dyrektorzy bez entuzjazmu podeszli do pomysłu wdrażania w szkołach standardów ochrony małoletnich, wskazując, że będzie to wyłącznie biurokratyczny obowiązek, a szkoły dobrze radzą sobie z kryzysowymi sytuacjami. W ostatnich dniach głośno jednak o przypadkach, które pokazują, że z tym radzeniem sobie jest raczej gorzej, niż lepiej.

08.04.2024

Prof. Dziurda: Oznaczanie stron w sprawach cywilnych to stąpanie po polu minowym

Prawo cywilne

Arbitralność ustawodawcy i niespójność orzecznictwa powodują, że coraz więcej jest spraw, w których nawet doświadczony pełnomocnik nie ma pewności, jak oznaczyć stronę. Konsekwencje ponosi zaś sama strona i to daleko idące, ponieważ grozi jej odrzucenie pozwu albo nieważność postępowania – mówi prof. Marcin Dziurda z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego.

08.04.2024

Rozwodowa wina blokuje sądy - sędziowie chcą od niej odejść

Wymiar sprawiedliwości

Rozwody królują, obok franków, jeśli chodzi o wpływ do wydziałów cywilnych sądów okręgowych. Co gorsza, te z orzeczeniem o winie trwają latami, angażując w konflikt całe rodziny i negatywnie odbijając się na dzieciach. Sędziowie coraz głośniej mówią o tym, że od orzekania o winie trzeba odejść. Pełnomocnicy wskazują też jednak na względy słusznościowe, bo są sytuacje, gdy wina jest ewidentna i niesprawiedliwość porozwodowa również.

07.04.2024

Prof. Safjan: Ustawy potrzebne, ale sędziowie już mają potrzebne instrumenty

Wymiar sprawiedliwości

Cieszmy się z tego, co zostało już osiągnięte, z odzyskania niezależności sędziowskiej. Sędziowie już dzisiaj mają wiele instrumentów, nie trzeba czekać na rozstrzygnięcia ustawowe, które są potrzebne w perspektywie strategicznej - powiedział profesor Marek Safjan podczas XXX Zebrania Zwyczajnego Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, odnosząc się do możliwości rozproszonej kontroli konstytucyjności prawa.

06.04.2024
1    6  7  8  9  10  11  12  13  14    880