Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

NSA nie podjął uchwały, czy spółka jest sukcesorem osoby fizycznej wnoszącej aport

Prawo cywilne VAT Spółki

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów nie podjął uchwały w kwestii, czy spółka komandytowo-akcyjna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, w tym z tytułu VAT, osoby fizycznej wnoszącej aportem swoją działalność do tej spółki i czy odpowiada za zobowiązania osoby fizycznej powstałe przed wniesieniem tego aportu do spółki. NSA przyjął sprawę do rozpoznania w składzie siedmioosobowym.

07.11.2022

Zamiana odziedziczonej nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Domowe finanse Doradca podatkowy

Odziedziczone w spadku udziały w nieruchomościach można zamienić. Wiąże się to z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Danina będzie jednak liczona różnie - w zależności od tego, co zamieniamy. Podstawę opodatkowania stanowi tu albo różnica wartości rynkowych zamienianych lokali, albo wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.

05.11.2022

Samsung przegrywa przed NSA w sprawie VAT od promocji cash back

VAT Doradca podatkowy

Brak jest podstaw, aby spółka mogła obniżać podatek należny z tytułu udzielenia rabatów pośrednich przy sprzedaży telefonów, skoro z tytułu ich sprzedaży nie odprowadziła tego podatku. Gdyby płaciła podatek należny w związku z udzielaniem tych rabatów, przysługiwałoby jej prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wobec udzielonych rabatów – uznał w piątek NSA.

04.11.2022

Cesja leasingu generuje przychód do opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Organy skarbowe twierdzą, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika. Jeśli podatnik wybierze na 2023 r. ryczałt, to otrzymane odstępne z tytułu cesji powinien opodatkować ryczałtem według stawki obowiązującej dla działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Eksperci mają jednak wątpliwości.

04.11.2022

NSA: Transport między polskimi portami podlega zryczałtowanemu CIT

CIT Doradca podatkowy

Zapłata za transport towarów pomiędzy dwoma portami morskimi położonymi na terytorium Polski, który będzie realizowany przez zagraniczne przedsiębiorstwo morskiej żeglugi handlowej, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Szwecji, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym CIT. Wyjątek dotyczy tylko ładunków i pasażerów tranzytowych – stwierdził w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

03.11.2022
1    27  28  29  30  31  32  33  34  35    108