Covid kiedyś się skończy, a posiedzenia niejawne stają się sądowym standardem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Propozycja niby niewielkiej zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, to zdaniem wielu sędziów podstawa do tego, by sądy mogły nadużywać posiedzenia niejawnego. By rozprawa była jawna, strona będzie musiała, i to w pierwszym piśmie procesowym, złożyć wniosek o wysłuchanie na niej. Ratunkiem będą też przepisy szczególne, ale sędziowie nie mają wątpliwości, że czasowe odejście od rozpraw jawnych zostanie z sądami na stałe.

16.09.2021

SN: Przewlekłość postępowania nie dotyczy badania statusu sędziego

Prawo cywilne

Niedopuszczalna jest skarga na przewlekłość postępowania z wniosku o wyłączenie sędziego, ponieważ jest to postępowanie incydentalne - orzekł 15 września Sąd Najwyższy i skargę odrzucił. Przez „tok postępowania w sprawie” należy rozumieć postępowanie co do istoty sprawy - dodała Izba Kontroli Nadzwyczajnej.

15.09.2021

Konkurs na prace magisterskie o postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Obronione w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z dziedziny postępowania cywilnego, mogą wziąć udział w 8. konkursie kwartalnika „Polski Proces Cywilny” i Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych o Nagrodę „Polskiego Procesu Cywilnego”.   Termin zgłaszania prac upłynie 30 listopada 2021 r.

15.09.2021

Dzięki pandemii mniej zagranicznych piratów na polskich drogach

Prawo cywilne Drogi Policja

Ponad 3 proc. zdarzeń drogowych powodują w Polsce kierowcy z zagranicy. W 2020 r. byli sprawcami 12,7 tys. wypadków i kolizji - zdecydowanie mniej niż rok wcześniej. W przypadku zdarzenia z kierowcą z zagranicy szkodę trzeba zgłosić do polskiego korespondenta ubezpieczyciela sprawcy, a gdy go nie ma, do PZU albo Warty.

15.09.2021

MS chce ukrócić pisma procesowe "pisane na kolanie", ale ogranicza... prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Pełnomocnicy też ludzie, więc pisma procesowe piszą różnie. Zdarza się, że są obszerne, a wniosków dowodowych trzeba się w nich doszukiwać. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje więc rozwiązanie - wnioski dowodowe mają być wyraźnie wyodrębnione, a nie tylko zawarte w uzasadnieniu. W przeciwnym razie sąd ma ich nie brać pod uwagę. Prawnicy alarmują, że taki formalizm uderzy w obywateli.

15.09.2021

Zdjęcie wykorzystane w grafice Warhola poza dozwolonym użytkiem

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nowojorski sąd w precedensowym wyroku orzekł, że seria sitodruków Andy'ego Warhola z serii Prince stworzona z fotografii specjalizującej się w portretach znanych ludzi Lynn Goldsmith, jest zasadniczo podobna do tej fotografii, a więc nie kwalifikuje się, jako dozwolony użytek. To dobry przykład dla analizy zagadnień związanych z wykorzystaniem utworu chronionego w przekształcający sposób

14.09.2021

SN: Dzielić spadek przekraczający wartość zachowku bez tych, którzy się zrzekli lub zostali wydziedziczeni

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Uprawniony do zachowku powołany do dziedziczenia ponosi odpowiedzialność za zapisy zwykłe i polecenia tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej wartość tego udziału spadkowego - taka uchwałę podjął Sąd Najwyższy. I dodał, że podstawą do obliczenia należnego uprawnionemu zachowku jest udział spadkowy z uwzględnieniem także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili,

14.09.2021

SN: Możliwe obalenie domniemania zgodności wpisu w księdze wieczystej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Domniemanie zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym, także w odniesieniu do wpisu hipoteki, może zostać wzruszone - jako przesłanka rozstrzygnięcia w innej sprawie cywilnej niż sprawa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym - tak postanowił w uchwale trzyosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

13.09.2021

NSA: Umowa z lustratorem bez obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego

Prawo cywilne Pacjent Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia

NFZ miał wątpliwości co do charakteru umowy o przeprowadzenie lustracji oraz sporządzenie protokołu i wniosków polustracyjnych. Strony zawarły umowy umowę o dzieło, ale organ uważał, że była to umowa o świadczenie usług. Tym samym jej wykonawca powinien zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny.

13.09.2021

SN: Umowa bancassurance daje szanse spadkobiercom na dochodzenie roszczeń

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne

Samodzielne roszczenie o zapłatę ubezpieczenia na życie przez spadkobiercę byłoby możliwe i weszłoby w skład spadku, gdyby zdarzeniem ubezpieczeniowym nie była śmierć - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że gdy roszczenie powstaje dopiero po zgonie ubezpieczonego, to nie może przysługiwać wcześniej, a tym samym nie może przysługiwać następcy prawnemu.

11.09.2021

Spadek dla upadłego konsumenta to dodatkowy problem

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Powołanie do spadku wpływa na przebieg procedury insolwencyjnej prowadzonej w stosunku do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Okazać się może, że będący nie tylko w przymusowym położeniu, ale dodatkowo pogrążony w żałobie upadły, napotka kolejne perturbacje - tym razem w prowadzonym wobec niego postępowaniu upadłościowym

11.09.2021

SN: Opłata za wycięcie drzew - zwrot nienależnego świadczenia

Prawo cywilne

Błąd Sądu Apelacyjnego polegał na tym, że przyjął on, iż zwrot opłaty za wycięcie drzew i krzewów był związany z prowadzeniem działalności gospodarczej przez dewelopera. W ocenie SN pobrana opłata miała charakter publiczno-prawny i nie podlega kwalifikacji jako działalność gospodarcza, a zatem termin przedawnienia roszczeń jest dłuższy - orzekł Sąd Najwyższy.

10.09.2021

Ustawa obowiązuje - państwo przejmie koszty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym i w zasadzie przejęcie wydatków związanych z tym postępowaniem przez Skarb Państwa - to zmiana w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która w czwartek weszła w życie. Nowelizacja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

09.09.2021

SN rozstrzygnie o pełnomocnictwie udzielonym przez członka spółdzielni

Prawo cywilne

Sąd Apelacyjny w Gdańsku powziął wątpliwość, czy pełnomocnik ustanowiony przez członków spółdzielni mieszkaniowej może zastępować więcej niż jednego członka tej spółdzielni w sytuacji, gdy członkowie ci należą do różnych grup członkowskich. Sugeruje Sądowi Najwyższemu, że jeden pełnomocnik nie może reprezentować więcej niż jednego członka spółdzielni.

08.09.2021

Fundacja prowadzi działalność gospodarczą - zarząd odpowiada, ale nie jak w spółce

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Fundacje mogą prowadzić działalność gospodarczą, ale odpowiedzialność członków zarządu fundacji jest ograniczona. Mogą jednak pojawić się sytuacje, kiedy poniosą oni odpowiedzialność, o czym warto pamiętać zarówno przy sprawowaniu funkcji członka zarządu fundacji, jak również wchodząc z fundacją w relacje gospodarcze - pisze Dawid Feliszek.

08.09.2021

Sądy mogą, ale rzadko informują strony jak widzą sprawę - zmiana w kpc ma ich do tego zachęcić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja procedury cywilnej z 2019 r. dała sędziom możliwość sygnalizowania stronom, w jakim kierunku idzie sprawa. Jednak rozwiązanie, które miało być rewolucją i motywacją do ugód, w praktyce się nie sprawdziło. Część sędziów nie wie jak je stosować, inni obawiają się posądzenia o stronniczość. Teraz resort sprawiedliwości chce ich do tego zachęcić i doprecyzować, co mogą powiedzieć.

07.09.2021

Nie ma uchwały SN, nie ma też podstaw do dalszego zawieszania postępowań frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy dał do zrozumienia, że w dającej się przewidzieć przyszłości nie podejmie uchwały odpowiadającej na pytania dotyczące kredytów frankowych. Sądy powinny teraz podejmować zawieszone w oczekiwaniu na uchwałę postępowania. Sąd Najwyższy będzie zapewne wydawał kolejne uchwały "trójkowe" i "siódemkowe", a do rozstrzygnięcia pozostało wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

06.09.2021

Konsumenci nie zyskają, a sądy rejonowe utoną w sprawach

Prawo cywilne

Nowe, odrębne postępowanie dla konsumentów, niewiele poprawi ich pozycję w sporach z przedsiębiorcami. Sprawi jedynie, że szybciej przedstawią wszystkie dowody w sprawie, co jest już normą w postępowaniach pomiędzy firmami. Może się jednak okazać, że ten przepis jest niekonstytucyjny. Za to odciążenie sądów okręgowych, może sprawić, że do rejonowych wpłynie o wiele więcej spraw i... postępowania się wydłużą.

06.09.2021

SN: Firma nie może konsumentowi narzucać lokalizacji sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zapis w umowie określający właściwość sądu według miejsca działalności przedsiębiorcy umożliwia swego rodzaju „manipulowanie” właściwością miejscową i skierowanie sprawy do sądu korzystniej dla siebie położonego. Pozbawia też konsumenta dogodności polegającej na prowadzeniu procesu przed sądem miejsca jego zamieszkania, w zależności od tego, jakie miejsce wskaże jako miejsce płatności

06.09.2021

Nieoczywiste odszkodowania za zniszczenia w związku z zalaniem

Środowisko Prawo cywilne

Niewątpliwym jest, że nagłe zjawiska i zmiany pogodowe mogą być przyczyną powstawania szkód w mieniu. Tegoroczne nawałnice zbierały żniwa, uszkadzając zwłaszcza budynki czy samochody, stojące na parkingach lub w garażach podziemnych. Jednak uzyskanie odszkodowania w takim przypadku może być wyzwaniem - pisze radca prawny Anna Kuprewicz.

04.09.2021