Efekt domina po upadłości Thomasa Cooka

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka Neckerman Polska jeszcze kilka dni temu uspokajała, że nie dotyczą jej kłopoty firmy Thomas Cook, od której jest zależna. Tymczasem też musiała ogłosić niewypłacalność, co niesie dotkliwe skutki nie tylko dla turystów przebywających właśnie na wakacjach, ale także dla innych klientów oraz dla agentów, dostawców itp. - pisze Kaja Buczkowska

27.09.2019

SN: Firma może pozwać byłego pracownika za przejęcie klientów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nawet po upływie okresu obowiązywania zakazu konkurencji pracodawca może wnieść pozew przeciwko byłemu pracownikowi, który pozyskał, ujawnił i wykorzystał tajemnice przedsiębiorstwa - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie prokurenta firmy marketingowej, który opuścił ją wraz z bazą klientów.

27.09.2019

Kolejne sądy unieważniają umowy o tzw. polisolokaty

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Osoby, które straciły duże pieniądze na tzw. polisolokatach, mogą powalczyć o ich odzyskanie. Zapadają już kolejne wyroki - ostatnio w Krakowie i Wolsztynie - które potwierdzają, że umowy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym były nieważne. Dla ubezpieczycieli to nie jest dobra informacja.

27.09.2019

Po bankructwie biura podróży można odzyskać pieniądze, ale są wyjątki

Prawo cywilne

Największe szanse na odzyskanie pieniędzy włożonych w wycieczkę turystyczną, organizowaną przez upadłe biuro podróży mają osoby, które jeszcze na nią nie wyruszyły. Najmniejsze - turyści, którzy wykorzystali w pełni swój urlop, zgodnie z umową. Nie dostaną oni rekompensaty - twierdzą eksperci od turystyki.

26.09.2019

UOKiK i KNF: Uwaga na inwestycje w apart- i condohotele

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Brak rachunków powierniczych zabezpieczających pieniądze konsumentów oraz wątpliwości co do rzetelności obietnic wysokich zysków i ryzyka towarzyszącego przedsięwzięciom, to czynniki związane z inwestowaniem w pokoje w apart- i condohotelach. Ostrzegają przed tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Komisja Nadzoru Finansowego.

26.09.2019

Luka w prawie - sądy zwracają nieopłacone wnioski o uzasadnienie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Do 7 listopada, kiedy wejdą w życie kolejne zmiany w przepisach o kosztach sądowych, wnioski o uzasadnienie wyroku nieopłacone przez profesjonalnych pełnomocników są przez sądy zwracane. Jeśli pełnomocnik nie wniesie opłaty w ciągu siedmiu dni, nie dostanie uzasadnienia.

26.09.2019

Przedsiębiorca nie może być z góry pozbawiany praw konsumenckich

Prawo cywilne Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Utarła się praktyka, że jeśli ktoś bierze fakturę na firmę, to automatycznie jest pozbawiony ochrony konsumenckiej. Nikt nie weryfikował, czy zakup jest związany z charakterem prowadzonej działalności. Za sprawą nowelizacji Kodeksu cywilnego to się zmieni, z korzyścią dla prowadzących działalność jednoosobową - mówi Wojciech Paluch

26.09.2019

Neckermann upada - mazowiecki marszałek ma do sprowadzenia ponad 3,5 tys. turystów

Prawo cywilne Rynek i konsument Administracja publiczna

W środę 25 września, w godzinach porannych biuro podróży Neckermann Polska złożyło w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego oświadczenie o niewypłacalności. To konsekwencja wcześniejszego bankructwa wielkiego brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, którego spółką zależną jest Neckermann.

25.09.2019

Sądy wciąż czekają na wzory pouczeń w sprawach cywilnych

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

W dwóch wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska została zobowiązana do opracowania dobrych pouczeń w postępowaniach cywilnych. Uchwalona niedawno nowelizacja procedury cywilnej zobowiązuje ministra do opracowania takich wzorów, ale zadanie to nie zostało jeszcze wykonane.

24.09.2019

Mniej skarg pauliańskich trafia do sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Od stycznia do czerwca br. do sądów pierwszej instancji wpłynęło ponad 900 spraw w przedmiocie tzw. roszczenia pauliańskiego. To blisko 180 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadła też liczba takich sporów zgłoszonych do II instancji. Ostatnio było ich niespełna 230, a w pierwszej połowie 2018 roku – prawie 240.

23.09.2019

SN: Odszkodowanie od syndyka zamiast przywrócenia do pracy

Prawo cywilne Prawo pracy

Ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorcę w czasie trwania procesu sądowego o przywrócenie do pracy nie powoduje zawieszenia postępowania. Sąd może zasądzić odszkodowanie, a syndyk reguluje to roszczenie i zalicza do kosztów likwidacji masy upadłości - orzekł Sąd Najwyższy.

23.09.2019

Po wyroku TSUE można wznawiać sprawy, ale jest to trudne

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Można żądać wznowienia postępowania po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trzymiesięczny termin na złożenie wniosku biegnie od dnia, w którym poszkodowany dowie się o wyroku. Tak uznał Sąd Okręgowy w Katowicach. To precedensowy wyrok, istotny także dla frankowiczów. Przydałaby się jednak zmiana w kodeksie postępowania cywilnego.

23.09.2019

RPO poprosi o wyjaśnienia ws. zwolnienia z pracy w kurii niezamężnych kobiet

Prawo cywilne Prawo pracy

- Mogę zwrócić się do podmiotu prywatnego z prośbą o dobrowolne wyjaśnienia, a także wystąpić do Okręgowej Inspekcji Pracy o ewentualne przeprowadzenie kontroli. Co zresztą zrobię – zapowiedział dr Adam Bodnar. Chodzi o sprawę zwolnienia niezamężnych pracownic z krakowskiej kurii

22.09.2019

Rada Legislacyjna: Zakaz wszelkich kontaktów sprawcy przemocy z ofiarą

Prawo cywilne

Wprowadzenie zakazu zbliżania się do mieszkania ofiary i jej bezpośredniego otoczenia oraz dodatkowo uwzględnienie zakazu kontaktowania się z tą osobą - proponują eksperci Rady Legislacyjnej w opinii o rządowym projekcie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.

21.09.2019

SN odpowie, czy żona dostanie zadośćuczynienie za naruszenie prawa do cieszenia się życiem rodzinnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 22 października br. ma odpowiedzieć na pytanie: Czy najbliższym członkom rodziny poszkodowanego, który w wyniku czynu niedozwolonego doznał trwałego rozstroju zdrowia, przysługuje roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego.

21.09.2019

Znamy termin polskiej sprawy frankowej w TSUE

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W czwartek 3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w sprawie Dziubak. Orzeczenie może mieć duży wpływ na sytuację banków oraz osób, które mają kredyty indeksowane we frankach szwajcarskich. Poprzedzająca wyrok opinia rzecznika generalnego TSUE była korzystna dla frankowiczów.

20.09.2019

WSA podważył zwrot kamienicy i status komisji reprywatyzacyjnej

Prawo cywilne Finanse samorządów Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję komisji weryfikacyjnej z czerwca ubiegłego roku w sprawie nieruchomości przy ul. Dahlberga 5 i umorzył dalsze postępowanie. To wyrok przeczący idei powołania Komisji, de facto sąd chce zakazać stosowania ustawy uchwalonej przez Sejm - ocenił jej przewodniczący.

19.09.2019

Zmiany w kpc - uwaga na nowe przepisy o doręczeniach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Jeśli po 7 listopada 2019 r. profesjonalny pełnomocnik nie zamieści w piśmie odpowiedniej formuły oświadczenia, sąd będzie musiał je zwrócić bez wzywania do usunięcia braku formalnego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego wszystkie sprawy, niezależnie od tego, kiedy zostały wszczęte, będą objęte jednolitą regulacją w tym zakresie.

19.09.2019

SN: Samozatrudnienie kierownika sklepu, czyli kto ponosi ryzyko

Prawo cywilne Prawo pracy

Ze sposobu wykonywania umowy należy wnioskować o charakterze umowy, czy była ona relacją biznesową miedzy przedsiębiorcami, czy stosunkiem pracodawca-pracownik - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił orzeczenie sądu okręgowego. Sąd ten rozstrzygnie, czy kierowniczka sklepu była niezależnym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

19.09.2019