Reklamacja nieudanych wakacji możliwa, byle szybko

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Uwagi co do standardów zakwaterowania, jedzenia, jakości obsługi oraz dodatkowych atrakcji trzeba zgłaszać rezydentowi biura podróży. Przepisy o turystyce kładą bowiem nacisk na jak najszybsze usuwanie niedogodności, a wypłata rekompensat niezadowolonym podróżnym po powrocie z wakacji ma być ostatecznością - pisze radca prawny Michał Kosiarski.

19.10.2019

Prof. Zembrzuski: Nowe rozwiązania w procedurze cywilnej wyzwaniem dla praktyki

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Najbardziej kontrowersyjna w nowelizacji postępowania cywilnego wydaje się możliwość oddalenia w uproszczony sposób powództwa oczywiście bezzasadnego - uważa dr hab. Tadeusz Zembrzuski z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem przepis ten rodzi poważne wątpliwości w świetle konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu.

18.10.2019

Produkcja prawa w Polsce znowu przyspiesza

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Po dwóch latach spadków produkcja prawa w Polsce przyspiesza - w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. przyjęto 17,4 tys. stron maszynopisu nowych aktów prawnych, o 5,9 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z raportu firmy Grant Thornton „Barometr stabilności otoczenia prawnego”.

17.10.2019

Wątpliwa odpowiedzialność pośrednika za podróbki

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wprowadzona niedawno do polskiego prawa odpowiedzialność odszkodowawcza pośredników za naruszenie praw ochronnych na znaki towarowe nie ma uzasadnienia w prawie europejskim - twierdzą dr Daria Gęsicka i Paweł Lipski z praktyki prawa własności intelektualnej w kancelarii Bird & Bird.

17.10.2019

SN: Protest kandydata nie wstrzymuje nominacji sędziowskich

Prawo cywilne Prawnicy

W kwestiach ustrojowych, jaką jest stosunek łączący sędziego z państwem, prawo nie przewiduje zabezpieczenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W środę rozpatrywał zagadnienie dotyczące wstrzymania przekazania uchwały KRS Prezydentowi w sprawie 17 sędziów do pełnienia urzędu w sądzie okręgowym do czasu rozpoznania odwołania.

16.10.2019

Najemca nie płaci czynszu? Właściciel ma skuteczne narzędzia

Prawo cywilne Budownictwo

Problem stary jak świat: najemca, mimo deklaracji, przestaje płacić ustalony czynsz, a wynajmujący nie czuje się dobrze w roli organizacji charytatywnej. Jakie środki prawne przewiduje prawo dla wynajmujących, którzy nie mogą doczekać się zapłaty należności? Zagadnienie to wyjaśniają specjaliści z zakresu prawa cywilnego.

12.10.2019

Przez konflikt małżonków cierpi firma i jej kontrahenci

Prawo cywilne Spółki

Utrudnianie dostępu do majątku, ukrywanie go, a w przypadku spółek próba sprzedaży udziałów lub akcji - to tylko wybrane problemy, z jakimi spotykają się skonfliktowani małżonkowie prowadzący wspólnie firmy. W skrajnych przypadkach spór może doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. W najgorszej sytuacji mogą się jednak znaleźć jego kontrahenci.

12.10.2019

SN: Po 12 latach tygodnik musi przeprosić rektora za naruszenie dobrego imienia

Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Były rektor Uniwersytetu Gdańskiego ostatecznie wygrał proces w sprawie oskarżeń ze strony prawicowych mediów o współpracę z SB. Oświadczenie z przeprosinami za fałszywe informacje składane przez dziennikarza powinno uwzględniać sposób i rozmiary naruszenia dobra osobistego, tak by nie zawierało nadmiernej represji i było zwięzłe - orzekł Sąd Najwyższy.

11.10.2019

SA: Zarzucając komornikowi bezprawność trzeba mieć dobre podstawy

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Opisanie w artykule prasowym działań komornika, które miały być sprzeczne z prawem, wymaga rzetelności i staranności dziennikarskiej. Dlatego publikacja obliczona jedynie na wywołanie sensacji, oderwana przy tym od realiów prawnych nie jest w interesie publicznym, a pomówiony funkcjonariusz zasługuje na ochronę dobrego imienia - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

10.10.2019

Radcowie proponują swoich mediatorów do sporów frankowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych zwróciło się do banków i stowarzyszeń występujących w imieniu frankowiczów, by rozważały możliwość mediacji - dowiedziało się Prawo.pl. Zaoferowano pomoc 155 radcowskich mediatorów. Adwokaci jeszcze z taką inicjatywą nie wyszli, ale będą o tym rozmawiać.

10.10.2019

Trwa niemoc resortu w sprawie biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Niska sprawność polskiego wymiaru sprawiedliwości ma wiele przyczyn, ale bez wątpienia długie oczekiwanie na opinie biegłych, a często też ich niska jakość, są jedną z najważniejszych. Wbrew zapowiedziom, obecny rząd nie stworzy warunków do rozwiązania tego problemu.

09.10.2019

Sąd: Gdy umowa kredytu jest nieważna, to i przelew wierzytelności nieważny

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kredyt został udzielony osobie częściowo ubezwłasnowolnionej. Umowa ta była więc nieważna. Gdy następnie doszło do cesji wierzytelności częściowo ubezwłasnowolniony został pozwany o zapłatę. Choć powództwo nie mogło zostać uwzględnione, powód nie musi płacić kosztów procesu pozwanemu - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.

08.10.2019

Asystent sędziego samodzielnie wyda zarządzenia

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Na mocy wchodzącej właśnie w życie zmiany w prawie asystenci sędziów będą mogli we własnym imieniu wydawać niektóre zarządzenia w sprawach cywilnych. Jeśli zarządzenie dotyczyć będzie wezwania strony do uiszczenia opłaty, to jego kwestionowanie przez strony wymaga złożenia zastrzeżenia do zarządzenia.

08.10.2019

UOKiK apeluje o podawanie prawdziwych cen usług

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezentowanie cen z rabatem tak jak cen standardowych to wprowadzanie konsumentów w błąd - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I zaapelował do firm telekomunikacyjnych o to, aby rzetelnie informowały o rzeczywistej cenie usług.

07.10.2019

Po wyroku TSUE „procesy frankowe” łatwiejsze, ale nie oczywiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej udzielił korzystnych dla kredytobiorców frankowych odpowiedzi na pytania zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W gąszczu komentarzy dziennikarzy, ekonomistów, prawników, a nawet polityków, trudno jednak wyłowić odpowiedź na pytanie, jak realnie zmieniła się sytuacja klientów po tym wyroku - pisze radca prawny Artur Sidor.

07.10.2019

Notariusze: Uwaga na umowy "mieszkanie za opiekę"

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Widać wzrost zainteresowania starszych osób sposobem przekazania swojego majątku - twierdzą notariusze. Przyznają, że to ważne zagadnienie w starzejącym się społeczeństwie, ale zalecają ostrożność przy zawieraniu umów przekazania mieszkania przez seniora za opiekę.

06.10.2019

SA: Zarządzając garażem wspólnota nie podejmuje uchwał

Prawo cywilne

Wspólnota mieszkaniowa podjęła się roli zarządcy garażu należącego do członków wspólnoty. W ramach tych działań poddała pod głosowanie i przyjęła uchwałę w sprawie korzystania z niego. Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie złamała w ten sposób nie tylko przepisy ustawy, ale też postanowienia umowy o zarządzanie.

05.10.2019

Internowani w stanie wojennym zyskają prawo do odszkodowania

Prawo cywilne

Osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich, niewykonanych orzeczeń sądowych albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym będą mogły domagać się odszkodowania. Będą miały też więcej czasu na dochodzenie swoich praw.

04.10.2019

Wyrok TSUE: Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

W długo oczekiwanym przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu

04.10.2019

Sądy częściej orzekną na korzyść frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Za sprawą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt, albo unieważnić umowę. Banki przekonują, że to drugie rozwiązanie nie jest dobre dla kredytobiorców, bo będą od nich dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Zdaniem prawników oba rozwiązania są dla frankowiczów korzystne finansowo.

04.10.2019