UOKiK: Idea Bank ma oddać pieniądze ofiarom GetBack

Prawo cywilne Rynek i konsument

Idea Bank stosował misselling, czyli oferował konsumentom obligacje GetBack w sposób niedostosowany do ich potrzeb – stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. I w ogłoszonej w poniedziałek decyzji nakazał wypłacić poszkodowanym rekompensaty. Według banku, szacowana wartość rekompensat może wynieść 42 mln zł.

03.02.2020

Formalizm zagraża prawom zwierząt - trwa batalia o uprawnienia aktywistów

Prawo karne Środowisko Prawo cywilne

Jeszcze nie ucichły echa wprowadzenia kar za utrudnienia polowań, a już rozgorzała dyskusja nad tym, czy nie ograniczyć organizacjom zajmującym się prawami zwierząt, możliwości ich odbierania. Prace nad projektem utknęły na wstępnym etapie, aktywiści dmuchają jednak na zimne i alarmują, że takie podejście uderzy przede wszystkim w najsłabszych

01.02.2020

"Alimenciarze" nadal wykreślani z rejestrów - mimo długu

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze w ubiegłym roku proponowało, by dłużnicy alimentacyjni pozostawali w rejestrach biur informacji gospodarczej aż do spłacenia wszystkich zobowiązań. Przepisy się jednak nie zmieniły, a "alimenciarze" nadal są wykreślani jeśli zgłoszenie jest starsze niż sześć lat - liczby sięgają tysięcy.

01.02.2020

Sąd unieważnił podwyżkę cen energii, bo dostawca jej nie uzasadnił

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

We wrocławskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok ważny dla właścicieli zakładów przemysłowych, w których energia stanowi jeden z większych kosztów prowadzenia działalności. Sąd unieważnił podwyżkę cen energii, bo przedsiębiorstwo obrotu nie wykazało jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów. 

30.01.2020

SA: Nawet ustna umowa przedwstępna darowizny krzywdzi wierzycieli

Prawo cywilne

Umowa przedwstępna darowizny lokali mieszkalnych zawarta w formie ustnej miała na celu pokrzywdzenie wierzyciela - orzekł Sąd Apelacyjny. I mimo, że wyrażono w niej tylko zamiar pozwane osoby trzecie, którym dłużnik przekazał swój majątek, darowizna była nieskuteczna - dodał sąd.

29.01.2020

Skarb Państwa może zapłacić za aferę GetBack

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kancelaria WN Legal Wątrobiński Nartowski wkrótce złoży do sądu pozew przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za aferę GetBack. Grupę, która poszłaby tym tropem zbiera stowarzyszenie poszkodowanych obligatariuszy. Podobnego pozwu nie wyklucza też kancelaria Drzewiecki Tomaszek. To efekt raportu Najwyższej Izby Kontroli o aferze GetBack.

29.01.2020

Uchwała SN wyjaśni, czy wygaśnięcie wierzytelności oznacza wygaśnięcie hipoteki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Czy wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką zawsze pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki? - zastanawia się radca prawny Bartosz Sierakowski z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. I dodaje, że na odpowiedź jeszcze trochę poczekamy, ponieważ Sąd Najwyższy w miniony piątek skierował to zagadnienie do oceny w powiększonym składzie.

27.01.2020

SN: Nowi sędziowie nie mogą orzekać; MS: Sąd Najwyższy nie może o tym decydować

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie powołani na stanowiska na podstawie rekomendacji nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania -stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy. - Uchwała została wydana z rażącym naruszeniem prawa i nie powoduje żadnych skutków prawnych - odpowiada minister sprawiedliwości. Przed wymiarem sprawiedliwości stoi dramatyczne pytanie, który porządek obowiązuje.

24.01.2020

SN: Słuszna kara dla PGNiG za utrzymanie niekorzystnych umów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oddaliła skargę kasacyjną PGNiG S.A. w sprawie dotyczącej kary pieniężnej w wysokości 10 mln 442 tys. zł nałożonej na tę spółkę w 2015 roku za niewykonanie decyzji z 2013 roku zobowiązującej ją do wprowadzenia modyfikacji do kontraktów gazowych korzystnych dla odbiorców.

23.01.2020

Po upadłości członkowie SKOK nie muszą pokrywać strat bilansowych

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Finanse

Brak jest podstaw prawnych do pokrywania przez członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jej strat bilansowych już po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej - orzekł Sąd Najwyższy. Można przypuszczać, że z uwagi na siłę autorytetu SN sądy nie będą przyjmować interpretacji odmiennej, a niekorzystnej dla członków SKOK - pisze Katarzyna Bereda-Łąbędź

23.01.2020

SN: Stypendia sportowe nie podlegają oskładkowaniu

Prawo cywilne Prawo pracy

Stypendia sportowe nie są związane z umową o pracę zawodników. Jeśli klub sportowy zawarł umowę o pracę to tylko od wynagrodzenia zasadniczego Zakład Ubezpieczeń pobiera składki. Stypendia służą rozwojowi zawodników i zawierają specjalne warunki dotyczące życia osobistego - orzekł Sąd Najwyższy.

23.01.2020

SA: Zbadać umowę, a nie ugodę frankową

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sąd okręgowy poniechał oceny umowy kredytowej indeksowanej we frankach szwajcarskich zawartej między stronami. Orzekał na podstawie ugody, która nie jest źródłem zobowiązania. To był błąd, który teraz trzeba naprawić i rozpoznać sprawę od początku - stwierdził we wtorek warszawski Sąd Apelacyjny.

22.01.2020

Sąd: Umowa kredytu online ważna, gdy właściwa osoba po drugiej stronie

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Klient, który nie wyraził zgody na zawarcie z bankiem umowy online kredytu gotówkowego nie może być taką umową związany. Może jednak odpowiadać za udostępnienie loginów do konta bankowego osobie nieuprawnionej - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy, który rozpatrywał sprawę córki dysponującej dostępem do rachunku matki.

22.01.2020

Rzecznik nie pomaga pasażerom, bo nie ma kim i za co

Prawo cywilne Rynek i konsument

Istniejący o kwietnia ubiegłego roku Rzecznik Praw Pasażera nie wykonuje w pełni swoich zadań, ponieważ nie otrzymał odpowiedniego zespołu ani funduszy na działalność. Do rzecznika wpłynęło już kilka tysięcy spraw, ale on niewiele z nich rozpatruje, ponieważ instytucja ma na razie tylko dwuosobową obsadę.

19.01.2020

Kontrakt lub umowa o pracę dla menedżera - ale to nie to samo

Prawo cywilne Prawo pracy HR

Członkowie zarządu oraz dyrektorzy mogą być zatrudniani zarówno w ramach umowy o pracę, jak i innych stosunków prawnych. Wybór formy zatrudnienia zależy od pracodawcy i menadżera. Jeżeli jednak strony decydują się na wybór innej formy niż umowa o pracę, to ważne jest, aby sposób jej realizacji różnił się od warunków umowy o pracę – pisze Przemysław Mazur

18.01.2020

Wizerunek chroniony jak dane osobowe i dobro osobiste

Prawo cywilne RODO

Przetwarzanie wizerunku budzi wiele wątpliwości nie tylko na gruncie przepisów o ochronie danych osobowych, ale także na gruncie prawa autorskiego oraz przepisów odnoszących się do ochrony dóbr osobistych. O czym powinien zatem pamiętać administrator przetwarzający czyjś wizerunek? Na jaką ochronę może liczyć osoba, której wizerunek jest przetwarzany? - analizuje Katarzyna Wojciechowska

18.01.2020

Zakupy podwyższonego ryzyka w portalach społecznościowych

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Coraz popularniejsze stają się internetowe strony na portalach społecznościowych, na których użytkownicy sprzedają używane ubrania, obuwie czy biżuterię. Część z rzeczy pochodzi z limitowanych edycji, więc w grę wchodzi zapłata niemałych sum. Gdy rzecz okazuje się być niezgodna z opisem, kupujący może dochodzić swoich praw, ale nie jest to proste.

18.01.2020

Sąd orzeka rozdzielność majątkową, by chronić byt rodziny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Choć pozwany cierpi na chorobę alkoholową, to stara się pomagać żonie w zarobkowaniu. Nie zaciąga kredytów, małżonkowie razem prowadzą gospodarstwo domowe. Nie można więc uwzględnić żądania powódki i orzec o rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Takie rozstrzygnięcie zależy od wystąpienia „ważnych powodów” – orzekł Sąd Rejonowy w Łowiczu.

18.01.2020

Zażalenia poziome jak puszka Pandory - jest luka w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nie zdążyli jeszcze przyzwyczaić się do zażaleń poziomych, a pojawiają się kolejne problemy. Z przepisów nie wynika, który sąd - I czy II instancji - ma rozpoznawać odwołania dotyczące wykonywania kontaktów z dziećmi. Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce tego interpretować, bo zasłania się niezawisłością sędziów, a prawnicy mówią wprost: jest luka i trzeba ją usunąć.

17.01.2020