Nadal sztywny termin na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne RODO

Sejm rozpatrzy w dniach 11 - 12 września br. dwa połączone projekty senacki i rządowy dotyczące zaprzeczenia ojcostwa i macierzyństwa. Projekt senacki zawierał 3-letni okres wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa dziecka, a rządowy roczny od momentu dowiedzenia się, że do aktu urodzenia wpisano niewłaściwego rodzica.

03.09.2019

Kierowcy bez OC nawet po ukaraniu niechętnie płacą składki

Prawo karne Policja

Tylko niespełna 35 procent kierowców ukaranych za brak polisy ubezpieczenia do odpowiedzialności cywilnej płaci karę dobrowolnie - wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Od pozostałych ukaranych kierowców UFG dochodzi płatności w trybie egzekucyjnym.

02.09.2019

Po polskich autostradach za szybko, na zderzaku i... bez wyobraźni

Policja

Choć autostradom daleko do top listy najniebezpieczniejszych polskich dróg, wypadki zbierają tu coraz częściej śmiertelne żniwo. Jeździmy po nich brawurowo, z nadmierną prędkością i "na zderzaku" - mówią eksperci. Wskazują, że zmiany w przepisach tego nie zmienią, ale przydałoby się szkolenie przyszłych kierowców z jazdy na drogach szybkiego ruchu.

31.08.2019

Nowe trendy w oszustwach - obywatelu strzeż się urzędnika-dobroczyńcy

Prawo karne Prokuratura Policja

Oszustwa „na wnuczka” lub na policjanta są już passe. Teraz modne jest oszukiwanie na urzędnika. Można i na wójta jeśli ten ma autorytet. Próbować na OZE lub 500 plus, bo oszuści są na bieżąco, ze zmianami prawa. A bazują na łatwowierności ludzi, którzy do tego nie sprawdzają dokumentów, którymi legitymują się oszuści.

31.08.2019

Sejm rozpatrzy zmiany w kodeksie karnym: nielegalna adopcja dzieci

Prawo karne

Na jutrzejszym posiedzeniu, 30 sierpnia br. Sejm zajmie się zmianą kodeksu karnego, który będzie karał matki i inne osoby za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. Za to przestępstwo będzie grozić kara do 5 lat więzienia. Jednak nie będą karane czyny, które służą dobru dziecka.

29.08.2019

Aplikacja mObywatel już zastępuje dowód osobisty

Administracja publiczna

Wylegitymowanie się w urzędzie, na poczcie czy w pociągu intercity jest już możliwe nawet bez dowodu osobistego, bo te i wiele innych instytucji korzysta już z aplikacji mObywatel. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, używa jej obecnie już ponad 340 tysięcy osób. I popularność jej rośnie z dnia na dzień.

28.08.2019

Fundacja Helsińska: Problem cudzoziemców kierowanych do zamkniętych ośrodków wciąż nierozwiązany

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka zarzucił Polsce naruszenie prawa do życia rodzinnego w przypadku czeczeńskiej rodziny przetrzymywanej wraz z dziećmi przez prawie pół roku w strzeżonym ośrodku. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że ten wyrok nie został przez polskie władze wykonany i sygnalizuje to Komitetowi Ministrów Rady Europy.

28.08.2019

To koniec abonamentu RTV? Jest zapowiedź zmian finansowania mediów publicznych

Domowe finanse

U progu kampanii wyborczej powraca temat abonamentu radiowo-telewizyjnego. Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych i polityk PiS zapowiedział we wtorek, że w następnej kadencji media publiczne będą prawdopodobnie finansowane z budżetu państwa. Wspomniał też o możliwym zadośćuczynieniu dla ludzi, którzy do tej pory płacili abonament RTV.

28.08.2019

Negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zdarzają się sytuacje, gdy zdający, którzy otrzymali negatywną ocenę z egzaminu na prawo jazdy, wnoszą o jego unieważnienie. Najczęściej sądy przyznają im rację, gdy błąd popełnił egzaminator. Ponowny egzamin przeprowadza się na koszt wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

24.08.2019

Dziecko też może trafić do rejestru pedofilów

Przesłanie "nagiej fotki" koledze może się dla nastolatka źle skończyć. Nie tylko popełni przestępstwo, ale jego dane mogą trafić do rejestru pedofilów - takie przypadki już się zdarzają. A to zaważy na całej jego przyszłości. Tymczasem sexting, czyli wysyłanie przez internet niezbyt przyzwoitych zdjęć, jest dość popularną rozrywką wśród młodych ludzi.

24.08.2019

UOKiK na tropie zmowy cenowej na rynku kosmetyków

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukał biura spółki Nesperta, producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki SEMILAC. Powodem akcji jest podejrzenie dotyczące udziału tej firmy w zmowie cenowej. Nie ujawniono na razie, jaki ma charakter i z kim jest to zmowa.

23.08.2019

Pasażerom należy się dodatkowe odszkodowanie od linii lotniczych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Można uzyskać dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot. Eksperci zwracają uwagę na najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który formalizuje drogę dochodzenia dodatkowego odszkodowania od linii lotniczych przez poszkodowanych pasażerów i ułatwia egzekwowanie należnych im praw.

22.08.2019

Nieliczni mają poczucie kontroli swoich danych w internecie

RODO

Tylko 14 proc. obywateli Unii Europejskiej jest przekonanych, że ma pełną kontrolę nad swoimi danymi udostępnianymi w sieci. Pozostali nie są już tego tacy pewni albo uważają, że po udostępnieniu informacji o sobie w internecie nie mają już na nie żadnego wpływu – wynika z unijnego raportu „Special Eurobarometer 487a”*.

21.08.2019

Sejm: 884 ustaw i 378 uchwał w tej kadencji

W mijającej kadencji 2015-2019 r. Sejm uchwalił łącznie 1262 - uchwały i ustawy, nowelizując w jednym roku po kilka razy ten sam akt. Tę kadencję cechowała nadzwyczajna szybkość procedowania, niekiedy wbrew regulaminowi Izby i Konstytucji. Co gorsza - uchwalone ustawy spowodowały powolne zmiany ustrojowe, konflikt z Komisją Europejską i spory przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

19.08.2019

Szef MSZ: Polska dyskryminowana przy reparacjach 

Prawo cywilne

Polska czuje się dyskryminowana w kwestii reparacji wojennych - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jednak zastrzegł, że jest zbyt wcześnie, aby dyskutować o podejmowaniu ewentualnych kroków prawnych. Niemieckie władze konsekwentnie uważają to jednak za temat zamknięty".

19.08.2019

Uzależniony rodzic może pożegnać się z władzą rodzicielską

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jeśli rodzic cierpi na chorobę alkoholową lub jest uzależniony od narkotyków, może stracić władzę rodzicielską. Kluczowe dla sądu rodzinnego jest to, czy nałóg rodzica godzi w dobro dziecka. Na decyzję sądu wpływ ma ewentualna decyzja o terapii – wskazują eksperci.

15.08.2019