Komornik już może wpisać "alimenciarza" do e-rejestru zadłużonych

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Komornicy mają już dostęp do Krajowego Rejestru Zadłużonych i mogą w nim zamieszczać informacje dotyczące m.in. dłużników alimentacyjnych. W najbliższym czasie mają być przeprowadzone dla nich specjalne szkolenia na temat tego, jak radzić sobie z systemem. A że łatwo nie jest, pokazują doświadczenia adwokatów, radców, doradców restrukturyzacyjnych i sędziów.

24.08.2022

SA: Zadośćuczynienie za obraźliwy dla ginekologa wpis nie należy się

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO

Wizyta u ginekologa była na tyle nieudana, że pacjentka podzieliła się wrażeniami w internecie. Z tego powodu lekarz wytoczył administratorowi portalu powództwo o ochronę jego dobrego imienia i wizerunku zawodowego. Przegrał, gdyż roszczenie się przedawniło po trzech latach, ale też dlatego, że pozwany nie miał świadomości istnienia na administrowanej stronie opisu wizyty u lekarza.

24.08.2022

W sądzie "adwokat diabła", w mediach powinien ważyć słowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura wielkimi krokami zbliża się do zmian w swoich zasadach etyki. Pod lupę wzięte zostały m.in. wypowiedzi publiczne adwokatów. Duża część środowiska uważa, że wolnością słowa nie można tłumaczyć wszystkiego, a prawnik ma baczyć na to, co i jak mówi. Co więcej, nie powinien być rzecznikiem prasowym klienta, bo nie taka jego rola. Inni, że e-świat wymaga szybkich komentarzy - także od prawników. Pozostaje pytanie, czy i jak to regulować.

24.08.2022

Bierność banku w dochodzeniu swoich roszczeń nie może utrudniać kredytobiorcom realizacji ich uprawnień

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Brak dokonania wykładni prawa przez uprawniony organ nie ogranicza możliwości obrony banku przed roszczeniami konsumenta, skoro poznał on żądania kredytobiorcy. A więc opieszałość banków w zgłaszaniu swojego roszczenia kondykcyjnego wobec kredytobiorców, tłumaczona oczekiwaniem na uchwałę Sądu Najwyższego, jest nie do przyjęcia - pisze adwokat Kacper Rożek.

24.08.2022

Zmiany w ustawie o Służbie Więziennej z podpisem prezydenta

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Służbie Więziennej. Po zmianach Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej (IWSW) będzie odpowiadał za rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnionych w szczególności przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w zakładach karnych albo aresztach śledczych. Senat wcześniej odrzucił zmiany, jednak Sejm był za.

23.08.2022

Pełnomocnik sędziego Tulei: Prezes sądu nie ma mocy zawieszania wyroków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy zarządzenie prezesa sądu apelacyjnego ma moc zawieszenia skutków prawomocnego orzeczenia sądu? Z takim pytaniem adwokat prof. Michał Romanowski, pełnomocnik sędziego Igora Tulei, zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Przanowskiej-Tomaszek, która odmawia wykonania postanowienia o zabezpieczeniu nakazującego dopuszczenie sędziego Tuleyi do orzekania.

23.08.2022

Sędziowie: Stawki za "urzędówki" uwłaczają godności zawodu adwokackiego

Wymiar sprawiedliwości

W żywotnym interesie wymiaru sprawiedliwości leży zapewnienie obywatelom należytej pomocy prawnej m.in. poprzez wsparcie ze strony osób zawodowo się tym zajmujących i należycie do tego przygotowanych. Wynagrodzenie wypłacane przez Skarb Państwa adwokatom musi być godziwe oraz odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy, uwzględniać jej ilość i jakość - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Themis w przyjętej właśnie uchwale.

23.08.2022

Sędzia Laskowski odrzuca wniosek o zbadanie niezawisłości sędziego Rocha

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy odrzucił wniosek obrońcy skazanego o zastosowanie tzw. testu niezawisłości i niezależności sędziego, który przeszedł z Izby Dyscyplinarnej do Izby Karnej. Wniosek ten miał braki, gdyż nie przytacza okoliczności związanych z zachowaniem sędziego po jego powołaniu oraz nie wskazuje, jak w okolicznościach tej sprawy ewentualne naruszenie standardu niezawisłości mogłoby wpływać na jej wynik.

23.08.2022

Niegodne urzędówki? W większości izb adwokat może się już wypisać z listy

Wymiar sprawiedliwości

Od dłuższego czasu trwa prawdziwa batalia o adwokackie i radcowskie stawki za pomoc prawną z urzędu. Już w styczniu pojawiły się sygnały, że z powodu ich wysokości część prawników prosi izby o możliwość "wypisania" się z list prawników gotowych na "urzędówki". Początkowo praktyka była różna, teraz przykładowo w adwokaturze 23 na 24 rady dają taką możliwość.

23.08.2022

RPO za prawem Rzecznika Finansowego do wspierania uczestników postępowań grupowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Propozycja zmian w przepisach dających Rzecznikowi Finansowemu prawo do bycia reprezentantem grupy w postępowaniach grupowych to dobre rozwiązanie - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. Wskazuje jednak, że brakuje przepisu jednoznaczne przyznającego Rzecznikowi Finansowemu kompetencję do wytaczania powództw na rzecz konsumentów w takich postępowaniach.

22.08.2022

Nie w tym, może w kolejnym roku - MS zapewnia o zaplanowaniu pieniędzy na referendarskie awanse

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, że w przedłożonym Ministrowi Finansów projekcie budżetu na rok 2023, zostały zaplanowane środki na awanse dla referendarzy sądowych. Zastrzegło jednak, że wszystko zależy od tego, co przyjmie ostatecznie Sejm. Obecnie 57 referendarzy czeka na awans na stanowisko starszego referendarza.

22.08.2022

We wrześniu nowa izba SN rozpozna sprawy zawieszonych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa oczekiwanie na decyzję prezydenta, który z 33 sędziów wylosowanych przez I Prezes Sądu Najwyższego ma wyłonić 11 osób mających orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Ustawa nie przewiduje żadnego terminu w tej kwestii, ale należy się spodziewać, że pierwsze rozprawy z udziałem tej jedenastki odbędą się w połowie listopada - ocenia sędzia Wiesław Kozielewicz. We wrześniu pięciu sędziów zajmie się na jawnych posiedzeniach sędziami zawieszonymi w czynnościach służbowych.

22.08.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych drogą przez mękę - działa, ale nadal z problemami

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Zadłużonych miał usprawnić m.in. postępowania upadłościowe. Tymczasem po ośmiu miesiącach nadal jest usprawniany, a prawnicy mają problem z jego podstawowymi funkcjonalnościami. Potykają się choćby na ograniczeniach objętości załączników, dołączaniu potwierdzeń opłat, czy dostępie do akt. A sędziowie np. nie widzą, czy dłużnik ma też inne sprawy. Nawet w ich sądzie.

22.08.2022

Sędziowie SA i SN: Prezes Schab naruszył zasadę nieusuwalności sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mimo zebrania tysięcy podpisów pod protestem w sprawie przeniesienia dwóch sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wydziału karnego do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych oraz apelu I Prezes SN, prezes Piotr Schab nie zmienił swojej decyzji. W liście do prof. Manowskiej stwierdza, że długotrwale negowały one wykonywanie fundamentalnych obowiązków służbowych. Sędziowie podpisani pod protestem uważają, że to jest represja i złamanie zasady nieusuwalności.

21.08.2022

RPO: Odwołanie od decyzji o mandacie bywa niemożliwe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania Trybunału Konstytucyjnego w sprawie z pytania prawnego sądu dotyczącego uchylenia mandatu karnego. Dlatego, że osoba, która ma zniesione lub znacznie ograniczone zdolności do rozpoznania znaczenia swych czynów, nie może się odwołać od decyzji o mandacie za wykroczenie.

20.08.2022

Sędzia Tuleya zawiadomił prokuraturę o złamaniu prawa przez prezesów warszawskiej apelacji

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Piotra Schaba i Przemysława Radzika, prezesa i wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz prezes warszawskiego sądu okręgowego Joannę Przanowską-Tomaszek. Chodzi o nie dopuszczanie Tuleyi do orzekania pomimo nakazującej to decyzji sądu pracy.

20.08.2022

Kontrahent nie wywiązał się z umowy przedwstępnej - przedawnienie po roku

Wymiar sprawiedliwości

Umowa przedwstępna ma dawać stronom pewność, że po pewnym czasie dojdzie do zawarcia umowy docelowej. Bywa i tak, że jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy docelowej. Zgodnie obowiązującymi przepisami roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta.

20.08.2022

Zwalczanie pedofili - prezydent chce więcej praw dla komisji, ale watykańska instrukcja może to zniweczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Doprecyzowanie zakresu dopuszczalnych żądań Państwowej Komisji ds. Pedofili w sprawach wykorzystywania seksualnego dzieci ma zwiększyć jej skuteczność. Jednak zdaniem prawników, nie należy oczekiwać przełomu, gdyż największy problem z udostępnianiem informacji i akt ma Kościół, którego obowiązuje instrukcja watykańska odsyłająca takie wnioski na drogę międzynarodową.

20.08.2022

SN: Dożywocie to nie darowizna, sąd wyrokiem zaskoczył obywatela

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd okręgowy kwalifikując dożywocie jako darowiznę, nałożył na pozwanego syna i jego żonę zobowiązanie do zapłaty zachowku, którego nie można było obiektywnie przewidzieć. A więc państwo w ten sposób zastawiło pułapkę na obywatela. Zawierając umowę dożywocia pozwani nie musieli i nie mogli się liczyć ze skutkami działania sądu - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

20.08.2022

Przygotowanie dzieci do przesłuchania coraz lepsze, a rola kuratora procesowego rośnie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że dzieci uczestniczące w procedurach karnych powinny składać zeznania w przyjaznych pokojach przesłuchań oraz że w szczególnych przypadkach przysługuje im wsparcie kuratora procesowego. Zmiany w prawie idą w dobrym kierunku, ale rzeczywistość bardzo często za nimi nie nadąża - wynika z badań przeprowadzonych w Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę.

19.08.2022