Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 

08.05.2019

Wielokrotna dyskryminacja to wciąż problem legislacji, orzecznictwa i praktyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polskie i unijne prawo wciąż nie przewidują zakazu dyskryminacji ze względu na więcej niż jedno zabronione kryterium, a tymczasem traktowanie tego wyłącznie oddzielnie nie spełnia wymagań stawianych przez rzeczywiste problemy osób dyskryminowanych - twierdzi dr Monika Domańska z Zakładu Prawa Europejskiego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 

08.05.2019

Dłużnik alimentacyjny do ostatniej złotówki pozostanie w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości

Obecne prawo pozwala na usuwanie z biur informacji gospodarczej danych o dłużnikach alimentacyjnych - w ten sposób wykreślono ich już tysiące. Ale rząd chce by "alimenciarze" byli w BIG do spłacenia wszystkich zobowiązań. Podwyższony ma być też - do 900 zł - próg dochodowy uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Prawnicy i eksperci propozycje chwalą i mówią o kolejnym bacie na tych, którzy nie chcą płacić na dzieci.

08.05.2019

Dyscyplinarka dla sędziego, który orzekał, gdy oskarżała żona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wobec wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wadowicach Roberta L., który orzekał w sprawach, w których oskarżali jako prokuratorzy jego żona lub szwagier. W grę wchodzi nawet kara wydalenia sędziego z zawodu.

07.05.2019

Nie będzie dodatkowego posiedzenia TSUE ws. polskich ustaw sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyznaczy dodatkowego terminu posiedzenia w sprawie dotyczącej pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego m.in. w sprawach indywidualnych sędziów Sądu Najwyższego, którzy zostali przeniesieni nową ustawą o SN w stan spoczynku. Opinie KRS i Prokuratury Generalnej mają być przedstawione w ramach posiedzenia zaplanowanego na 14 maja.

07.05.2019

Rzecznik dyscyplinarny zapewnia, że nie chce uderzać w wolność słowa sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Od sędziego należy oczekiwać powściągliwości i rzetelności przekazu. Opinie sędziego znieważające dotyczące innych sędziów mogą stanowić precedens prowadzący do zagrożenia porządku publicznego - podkreśla Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab odnosząc się do sprawy wypowiedzi sędzi Aliny Czubieniak.

07.05.2019

W kajdankach na I Komunii Św. dziecka? RPO: więźnia trzeba informować o warunkach przepustek

Wymiar sprawiedliwości

Więzień, który dostaje przepustkę losową na pogrzeb, I Komunię Św. dziecka czy inną rodzinną uroczystość powinien być od razu poinformowany czy będzie jedynie konwojowany, czy będzie musiał mieć na sobie odzież więzienną i kajdanki - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca uwagę, że brak takiej informacji może postawić w bardzo trudnej sytuacji nie tylko osadzonego ale przede wszystkim jego bliskich i być dla nich dodatkową traumą.

07.05.2019

Protest - pracownicy sądów i prokuratur ustawią namioty przed MS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Rozpoczynający się we wtorek 7 maja protest ma trwać aż do odwołania. Porozumienie Związków Zawodowych Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości domaga się podwyżek i systemowych zmian gwarantujących wzrost wynagrodzeń. W "miasteczku" mają odbywać się też dyskusje na temat reformy sądownictwa i sytuacji związanych z nim grup zawodowych.

07.05.2019

SN: Sędzia po zawale nie wymaga urlopu dla poratowania zdrowia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Jeśli sędzia ma możliwość wykonywania pracy i jednocześnie poddania się rehabilitacji, to nie jest konieczne udzielenie jej półrocznego płatnego urlopu dla poratowania zdrowia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. Uznał zatem, że odmowna decyzja ministra sprawiedliwości była zgodna z prawem.

07.05.2019

Marek Furtek: Coraz więcej firm może korzystać z arbitrażu

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Arbitraż nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularny, ale możliwe jest powiększenie grona firm, które w swych kontraktach stosować będą zapisy na arbitraż - twierdzi dr. Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Ale przyznaje, że popularyzacja tej formy rozwiązywania sporów wymaga jeszcze pracy.

07.05.2019

Kanclerz Austrii za surowszymi karami za naruszanie reguł UE

Wymiar sprawiedliwości

Jest zbyt mało kar w Unii Europejskiej dla tych, którzy naruszają reguły zadłużenia i pozwalają migrantom "przechodzić z jednego kraju do drugiego” - stwierdził kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Jego zdaniem wszystkie państwa członkowskie muszą przestrzegać przyjętych w UE zasad.

06.05.2019

Unię kochać za dobre prawo i wolny rynek, nie za pieniądze

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Tsunami miłości do Unii Europejskiej wylało się w Polsce w miniony długi weekend. Akty strzeliste o takiej treści wygłaszali, w związku z 15 rocznicą przystąpienia do UE i zbliżającymi się wyborami, zarówno politycy od zawsze pokazujący przywiązanie do europejskich wartości, jak i ci toczący z Unią wojnę. Ci ostatni robili to nawet bardziej.

06.05.2019

MS nie ustąpi - start na aplikację sędziowską lub prokuratorską do 35 lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie zmieniać przepisów ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, które wprowadziły górną granicę wieku dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do szkoły na aplikację sędziowską, prokuratorską i uzupełniającą. Zdaniem resortu nie jest to dyskryminacji ze względu na wiek.

06.05.2019

Policja: Nielegalne adopcje zazwyczaj poprzez internet

Wymiar sprawiedliwości Policja

W 2018 roku policja prowadziła zaledwie kilka spraw dotyczących organizowania nielegalnych adopcji dzieci. Sprawdzano też zamieszczane w internecie oferty dotyczące sprzedaży lub oddania - w większości przypadków - jeszcze nienarodzonych dzieci - mówi w rozmowie z Prawo.pl mł. insp. Michał Grzelec, naczelnik Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP.

05.05.2019

Wypadek, kolizja - Polacy wciąż na łasce i niełasce ubezpieczycieli

Wymiar sprawiedliwości

Choć wartości świadczeń zasądzanych poszkodowanym w wypadkach drogowych i ich bliskim ujednoliciły się, nadal świadomość społeczna, że można o nie walczyć jest mała. Co gorsza - jak mówią prawnicy - nawet osoby świadome nie wiedzą, jakie warunki trzeba spełniać, jak zebrać materiał dowodowy i co podlega rekompensacie.

04.05.2019

Ubezwłasnowolnienie wymaga zmian, ale prace idą wolno

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna zapowiada zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia innymi formami opieki nad osobą dorosłą. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie systemu zindywidualizowanego wspierania podejmowania decyzji przez osoby obecnie ubezwłasnowolnione - uważa rzecznik praw obywatelskich

04.05.2019

Prezydent: Przynależność do UE wpisać do konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Powinniśmy zagwarantować obecność w NATO i Unii Europejskiej w konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. I dodał, że należy starać się, żeby postanowienia konstytucji były wypełniane. - Deklaracja o wpisaniu obecności w UE będzie tyle warta, ile determinacja w przestrzeganiu konstytucji - skomentował to przewodniczący Rady UE Donald Tusk.

03.05.2019

Mediatorzy: Jest coraz lepiej, ale mediację trzeba wciąż upowszechniać

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Mediacja już przebiła się do mentalności społeczeństwa jako jeden ze sposobów rozwiązywania sporów, ale ja mówią prawnicy-mediatorzy, nadal należy aktywnie ją popularyzować. Rolę w tym powinny odegrać środowiska prawnicze, w szczególnie sędziowie.

03.05.2019

Nastolatka usunięta z rejestru pedofilów - po interwencji RPO

Wymiar sprawiedliwości

Dziewczyna wymieniała się z młodszym kolegą sms-ami o treści seksualnej. Sąd udzielił jej jedynie upomnienia ale mimo to 16-latka została wpisana do rejestru pedofilów. RPO ocenił, że to łamanie praw dziecka i konstytucji. Przypomniał, że w rejestrze dziewczyna figurowałaby do 28. roku życia, co - jak wskazał - miałoby wpływ na całą jej przyszłość.

02.05.2019

Ośrodek w Gostyninie przepełniony, będzie kolejna placówka

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Zdrowia informuje, że budowa "docelowego" Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie była już planowana podczas prac nad przepisami dotyczącymi osób, które po odbyciu kary nadal stanowią zagrożenie dla życia, zdrowia i wolności seksualnych innych. Jak uzasadnia, ma to związek ze stale zwiększającą się liczbą osób umieszczanych w obecnej placówce.

02.05.2019