Opinię taką wyraził w wywiadzie dla dziennika „La Stampa” odnosząc się w pierwszym rzędzie do polityki włoskiego rządu. - Niech Włochy nie wystawiają Unii na ryzyko - powiedział odnosząc się do długu publicznego tego państwa. - Według włoskiego instytutu statystycznego ISTAT, dług publiczny Włoch wynosił na koniec 2018 roku 132,2 proc. PKB, co jest drugim najwyższym zadłużeniem w UE po Grecji. To zarazem ponad dwa razy więcej niż wynosi maksymalny dopuszczalny poziom zadłużenia, który w pakcie stabilności i wzrostu został ustalony na poziomie 60 proc. PKB.

Czytaj: Wypłaty funduszy UE będą uzależnione od przestrzegania praworządności>>

Zdaniem kanclerza Austrii, wyraźne reguły nie dopuściłyby np. do tego, aby „Włochy z powodu nieodpowiedzialnej polityki w sprawie zadłużenia stały się drugą Grecją”. - Ten aspekt powinien zostać uregulowany w nowym traktacie UE - stwierdził. I dodał, że tylko w ten sposób „unikniemy tego, że Włochy wystawią na ryzyko całą strefę euro”. - Wszyscy musimy działać na rzecz tego, by obniżyć zadłużenie i szanować reguły paktu stabilności i wzrostu - dodał Sebastian Kurz.

Wykonaj plakat „15 lat Polski w Unii Europejskiej” i wygraj wizytę w Brukseli  >

Kanclerz Kurz odniósł się też do problemu przyjmowania imigrantów przez państwa członkowskie UE. Przypomniał, że UE zobowiązała się pomóc krajom leżącym na jej granicach zewnętrznych, czyli Włochom i Grecji. Ale - jak dodał - „jeśli państwa członkowskie dalej będą pozwalać migrantom zmierzać w kierunku Europy Środkowej i nie będą realizować swych zobowiązań, konieczne są jasne kary”.