Postępowanie jest skutkiem lustracji w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Wadowicach, przeprowadzonej w związku z informacjami, że nie doszło do wyłączenia sędziego w sytuacji relacji małżeńskiej z prokuratorem, i w relacji powinowactwa z prokuratorem; jeden z nich był małżonkiem sędziego, a inny - jego szwagrem.

Czytaj: SN: Immunitet prokurator od Amber Gold - uchylony>>

Zgodnie z prawem, jeśli do sądu karnego wpływa sprawa, którą prowadzi ktoś z rodziny lub krewnych sędziego, sędzia ten  powinien się z niej wyłączyć. W tym przypadku do wyłączenia nie doszło, a ponieważ taka sprawa została ujawniona w wyniku lustracji, zachodziła konieczność - jak  poinformowała rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Górszczyk - wystąpienia z wnioskiem o wznowienie postępowania z urzędu w 61 sprawach karnych.

Zobacz omówienie: Nie można wyłączyć sędziego od rozpoznawania wszystkich spraw strony "raz na zawsze" >

Postępowanie wszczął rzecznik dyscyplinarny Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Jeśli postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego z Wadowic, zakończy się wnioskiem o jego ukaranie, to - decyzją prezesa Sądu Najwyższego - sprawę tę będzie dalej prowadził Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

Zobacz procedury:

Wyłączenie sędziego (ławnika, referendarza sądowego) z mocy postanowienia sądu - poza rozprawą >

Wyłączenie sędziego (ławnika) z mocy postanowienia sądu - w trakcie trwania rozprawy >