Prokurator Krajowy ma czas do 17 stycznia w sprawie odwołania z delegacji 144 prokuratorów

Prokuratura

Wciąż nie ma odpowiedzi Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, by odwołano z delegacji w sumie 144 prokuratorów - 94 z Prokuratury Krajowej i 50 z prokuratur regionalnych. Jak ustaliło Prawo.pl, ma na to czas do 17 stycznia br. Tymczasem prokuratury regionalne alarmują, że taki krok oznacza poważne konsekwencje m.in. dla postępowań.

11.01.2024

ZZPiPP wycofuje wniosek do TK dotyczący prokuratorskich wynagrodzeń

Prokuratura

9 stycznia Trybunał Konstytucyjny miał rozpatrzyć konstytucyjność przepisów ustawy okołobudżetowej na 2023 r., w zakresie w jakim kształtują podstawę wynagrodzeń prokuratorów i asesorów prokuratury. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, który taki wniosek skierował teraz go wycofuje, a to dlatego, że rząd przepisy poprawił a prokuratorzy otrzymują wyrównania.

08.01.2024

W prokuraturze spór o odwołania z delegacji, warszawski Prokurator Regionalny przeciwny

Prokuratura

W prokuraturze nie milkną echa polecenia Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, by z delegacji w Prokuraturze Krajowej i w prokuraturach regionalnych, odwołać w sumie 144 prokuratorów. Z pisma warszawskiego Prokuratora Regionalnego wynika, że w tym przypadku chodzi o 5 prokuratorów, którzy m.in. zajmują się sprawami dotyczącymi GetBacku, reprywatyzacji, Idea Banku, wyborów kopertowych, prania brudnych pieniędzy oraz afery wizowej.

08.01.2024

Defensor Iuris apeluje o odsunięcie neosędziów od orzekania w SN

Prokuratura

Chaos w wymiarze sprawiedliwości i prawna destrukcja orzecznicza są wymiernym skutkiem dotychczasowej, blisko sześcioletniej działalności w Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych osób powołanych na stanowiska sędziowskie, tak zwanych neosędziów, na wniosek wadliwie, niekonstytucyjnie, ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa - pisze Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris w apelu o odsunięciu "nowych" sędziów od orzekania.

06.01.2024

144 prokuratorów odwołanych z delegacji do Prokuratury Krajowej i regionalnych

Prokuratura

94 prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowy z Prokuratury Krajowej oraz 50 prokuratorów prokuratury rejonowej wróci z prokuratur regionalnych do swoich macierzystych jednostek - Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar zdecydował o zakończeniu ich delegacji. Informacje przekazało MS, a uzasadnieniem jest m.in. "trudna sytuacja kadrowa jednostek organizacyjnych najniższego szczebla".

04.01.2024

Prokurator Krajowy sam odejść nie chce, a przepisy w jego odwołanie włączają prezydenta

Prokuratura

Nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar miał już dwa razy zwracać się do Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, by ten zrezygnował dobrowolnie z zajmowanego stanowiska. Za każdym razem miał jednak usłyszeć odmowę. A zgodnie z obowiązującymi przepisami do odwołania Prokuratora Krajowego potrzebna jest zgoda prezydenta i to, od września br., pisemna. Czy jest jednak konieczna? Opinie prawników są mocno podzielone.

04.01.2024

Wyrównania dla prokuratorów także za lata 2021-2022? Minister Bodnar widzi potrzebę uregulowania

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy kierują do sądów coraz więcej pozwów dotyczących ustalania podstawy swoich wynagrodzeń za 2021 i 2022 r. na podstawie ustaw okołobudżetowych a nie Prawa o prokuraturze. W roku 2023 było tak samo, ale zostało to uregulowane niedawną nowelą okołobudżetówki. Podczas posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów, Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, zapowiedział, że będzie chciał porozmawiać z ministrem finansów o systemowym uregulowaniu kwestii dwóch wcześniejszych lat.

29.12.2023

Minister Bodnar: Zmiany pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów zgodnie z prawem

Prokuratura

Uważam, że zgodnie z ustawą Prawo o Prokuraturze, miałem prawo odwołać i powołać pięciu nowych członków Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Nie podejmuję decyzji pochopnie, zawsze są bardzo dobrze przemyślane - zapewniał w piątek, 29 grudnia, podczas posiedzenia Krajowej Rady Prokuratorów nowy Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny prof. Adam Bodnar.

29.12.2023

W piątek Adam Bodnar ma się spotkać z Krajową Radą Prokuratorów

Prokuratura

Tuż przed końcem starego roku - 29 grudnia, Adam Bodnar - Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny, chce spotkać się z Krajową Radą Prokuratorów. Tematem ma być zarówno przyłączenie do Prokuratury Europejskiej, ale też kwestie kadrowe - zarówno te dotyczące prokuratorów, jak i pracowników prokuratury. Minister chce też zapoczątkować nawet comiesięczne posiedzenia Rady.

29.12.2023

Dla prokuratorów "pod choinkę" wyrównanie wynagrodzeń - nowela podpisana

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Do 31 grudnia br mają zostać wypłacone wyrównania wynagrodzeń prokuratorów za 2023 r. - zakłada nowelizacja ustawy okołobudżetowej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej cel to zrównanie sytuacji prokuratorów z sędziami. Chodzi o to, że po raz trzeci z rzędu, w 2023 roku, podstawę wynagrodzeń obu tych zawodów kształtowano ustawą okołobudżetową. 8 listopada TK orzekł jednak, że w przypadku sędziów jest to niezgodne z Konstytucją. Z kolei Ministerstwo Finansów wskazało, że do wyrównań dla prokuratorów konieczna jest zmiana legislacyjna.

25.12.2023

Prokurator Turek: Bodnar mógł i powinien odwołać członków Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

W ostatnich dniach Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów, powołanych przez swojego poprzednika Zbigniewa Ziobro. Ci oświadczyli, że ich odwołanie nie wywołało skutków prawnych, gdyż Prawo o prokuraturze nie przewiduje takiej możliwości. To argumentacja fałszywa, która zasadza się na przekonaniu, że określone uprawnienie, nakaz lub zakaz wywodzi się z jednego tylko przepisu, interpretowanego w oderwaniu od pozostałych uregulowań ustawy, i od całego porządku konstytucyjnego RP - pisze i dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

21.12.2023

Spór wokół zmian w Krajowej Radzie Prokuratorów

Prokuratura

Stwierdzamy, iż ”odwołania” nas jako członków Krajowej Rady Prokuratorów, podjęte przez Prokuratora Generalnego, nie wywołały skutków prawnych - napisali w poniedziałek w liście do nowego PG Adama Bodnara odwołani przez niego członkowie KRP. Nowy minister sprawiedliwości powołał ostatnio pięciu nowych członków Rady.

18.12.2023

Bez podwyżek dla pracowników prokuratur będą masowe odejścia

Prokuratura

Coraz większym problem prokuratur są odejścia pracowników prokuratury i problemy ze znalezieniem następców. Przykładowo, z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, tylko w 2023 r. odeszło aż 38 osób. Jak wskazują związkowcy, problemem jest brak realnych podwyżek, co powoduje, że przy wzroście płacy minimalnej, wynagrodzenia nawet doświadczonych pracowników, oscylują na jej poziomie. Dlatego po raz kolejny apelują o waloryzacje płac i nagrody.

16.12.2023

Pięciu prokuratorów z LSO powołanych do Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

Prokuratorzy Iwona Pałka, Ewa Wrzosek, Małgorzata Szeroczyńska, Cezary Maj i Robert Wypych, członkowie Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, zostali powołani w piątek 15 grudnia przez Adama Bodnara, Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego do Krajowej Rady Prokuratorów. Poinformował o tym sam Bodnar poprzez X (poprzednio Twittera).

15.12.2023

Poseł Braun mógł wcześniej stracić immunitet, ale wniosek utknął w drodze do Sejmu

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Nie milkną echa incydentu z udziałem posła Grzegorza Brauna, do którego doszło kilka dni temu w Sejmie, gdy proszkową gaśnicą zgasił świece chanukowe. Sprawę z urzędu bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Ale to nie pierwsza taka sprawa na koncie parlamentarzysty. W styczniu 2023 r. zniszczył choinkę dwóch stowarzyszeń sędziowskich - Iustitii i Themis. Krakowska prokuratura przygotowała nawet wniosek o uchylenie mu immunitetu, ale sprawa, zamiast do Sejmu, trafiła do warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

15.12.2023

9 stycznia Trybunał Konstytucyjny zajmie się wynagrodzeniami prokuratorów

Prokuratura

Na 9 stycznia 2024 r. Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę na wniosek Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP o zbadanie czy przepisy ustawy okołobudżetowej, dotyczące sposobu ustalania prokuratorskich wynagrodzeń w 2023 r., są zgodne z Konstytucją. Przypomnijmy, że 8 listopada Trybunał stwierdził, że niekonstytucyjne są tożsame przepisy okołobudżetówki, ale te dotyczące sędziów, więc na tej podstawie otrzymują już wyrównania. Dodatkowo więc naruszona została zasada równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów.

15.12.2023

Prokurator Skała interweniuje w sejmowej komisji praworządności

Prawnicy Prokuratura

Związek Zawodowy Pracowników Prokuratury zwrócił się do przewodniczącego sejmowej komisji, by rozpocząć debatę na temat wynagrodzeń. Należy, zdaniem związkowców, wziąć pod uwagę zapisy umowy koalicyjnej - tj. pracowników prokuratury i sądów, których niskie zarobki „wypychają z zawodu”. - Musimy ten proces „wypychania” zastopować za wszelką cenę – podkreślają.

07.12.2023

Będzie wyrównanie wynagrodzeń prokuratorów za 2023 rok, wypłaty do końca grudnia

Prokuratura

Wypłacone już wynagrodzenia prokuratorów za 2023 r. i te za listopad oraz grudzień mają zostać zwiększone o różnicę pomiędzy podstawą do ich wyliczenia wynikającą z ustawy okołobudżetowej na bieżący rok a tym co zakłada Prawo o prokuraturze. Prawo.pl dotarło do projektu noweli okołobudżetówki, który został już przyjęty przez Radę Ministrów i ma trafić w najbliższych godzinach do Sejmu. Wypłat prokuratorzy mogą się spodziewać do 31 grudnia.

05.12.2023

Jednakowe wynagrodzenia sędziów i prokuratorów mają być utrzymane, MS zmienia okołobudżetówkę

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Dotychczas przyjmowane rozwiązania miały na celu jednakowe wynagradzanie sędziów i prokuratorów. Po listopadowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego trzeba więc poprawić ustawę okołobudżetową na 2023 r., by wynagrodzenia prokuratorów ustalane były zgodnie z ustawą ustrojową, tak samo jak w przypadków sędziów - w ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia założenia projektu noweli tegorocznej okołobudżetówki.

01.12.2023

MF studzi nadzieje prokuratorów: Na razie nie ma podstaw do wyższych wynagrodzeń

Prokuratura

TK zakwestionował konstytucyjność przepisów okołobudżetowych, określających podstawę wynagrodzenia sędziowskiego, a nie prokuratorskiego. Nie ma więc podstaw do wyrównań wynagrodzeń prokuratorów za okres styczeń - październik i wyliczania za listopad i grudzień na podstawie Prawa o Prokuratorze - wskazała w piśmie skierowanym do Prokuratora Krajowego nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jednocześnie płyną nieoficjalne sygnały, że jest już gotowa nowela ustawy okołobudżetowej na 2023 r., regulująca te kwestie.

30.11.2023