Prokurator Turek: Bodnar mógł i powinien odwołać członków Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

W ostatnich dniach Prokurator Generalny Adam Bodnar odwołał pięciu członków Krajowej Rady Prokuratorów, powołanych przez swojego poprzednika Zbigniewa Ziobro. Ci oświadczyli, że ich odwołanie nie wywołało skutków prawnych, gdyż Prawo o prokuraturze nie przewiduje takiej możliwości. To argumentacja fałszywa, która zasadza się na przekonaniu, że określone uprawnienie, nakaz lub zakaz wywodzi się z jednego tylko przepisu, interpretowanego w oderwaniu od pozostałych uregulowań ustawy, i od całego porządku konstytucyjnego RP - pisze i dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

21.12.2023

Spór wokół zmian w Krajowej Radzie Prokuratorów

Prokuratura

Stwierdzamy, iż ”odwołania” nas jako członków Krajowej Rady Prokuratorów, podjęte przez Prokuratora Generalnego, nie wywołały skutków prawnych - napisali w poniedziałek w liście do nowego PG Adama Bodnara odwołani przez niego członkowie KRP. Nowy minister sprawiedliwości powołał ostatnio pięciu nowych członków Rady.

18.12.2023

Bez podwyżek dla pracowników prokuratur będą masowe odejścia

Prokuratura

Coraz większym problem prokuratur są odejścia pracowników prokuratury i problemy ze znalezieniem następców. Przykładowo, z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, tylko w 2023 r. odeszło aż 38 osób. Jak wskazują związkowcy, problemem jest brak realnych podwyżek, co powoduje, że przy wzroście płacy minimalnej, wynagrodzenia nawet doświadczonych pracowników, oscylują na jej poziomie. Dlatego po raz kolejny apelują o waloryzacje płac i nagrody.

16.12.2023

Pięciu prokuratorów z LSO powołanych do Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

Prokuratorzy Iwona Pałka, Ewa Wrzosek, Małgorzata Szeroczyńska, Cezary Maj i Robert Wypych, członkowie Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, zostali powołani w piątek 15 grudnia przez Adama Bodnara, Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego do Krajowej Rady Prokuratorów. Poinformował o tym sam Bodnar poprzez X (poprzednio Twittera).

15.12.2023

Poseł Braun mógł wcześniej stracić immunitet, ale wniosek utknął w drodze do Sejmu

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Nie milkną echa incydentu z udziałem posła Grzegorza Brauna, do którego doszło kilka dni temu w Sejmie, gdy proszkową gaśnicą zgasił świece chanukowe. Sprawę z urzędu bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Ale to nie pierwsza taka sprawa na koncie parlamentarzysty. W styczniu 2023 r. zniszczył choinkę dwóch stowarzyszeń sędziowskich - Iustitii i Themis. Krakowska prokuratura przygotowała nawet wniosek o uchylenie mu immunitetu, ale sprawa, zamiast do Sejmu, trafiła do warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

15.12.2023

9 stycznia Trybunał Konstytucyjny zajmie się wynagrodzeniami prokuratorów

Prokuratura

Na 9 stycznia 2024 r. Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę na wniosek Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP o zbadanie czy przepisy ustawy okołobudżetowej, dotyczące sposobu ustalania prokuratorskich wynagrodzeń w 2023 r., są zgodne z Konstytucją. Przypomnijmy, że 8 listopada Trybunał stwierdził, że niekonstytucyjne są tożsame przepisy okołobudżetówki, ale te dotyczące sędziów, więc na tej podstawie otrzymują już wyrównania. Dodatkowo więc naruszona została zasada równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów.

15.12.2023

Prokurator Skała interweniuje w sejmowej komisji praworządności

Prawnicy Prokuratura

Związek Zawodowy Pracowników Prokuratury zwrócił się do przewodniczącego sejmowej komisji, by rozpocząć debatę na temat wynagrodzeń. Należy, zdaniem związkowców, wziąć pod uwagę zapisy umowy koalicyjnej - tj. pracowników prokuratury i sądów, których niskie zarobki „wypychają z zawodu”. - Musimy ten proces „wypychania” zastopować za wszelką cenę – podkreślają.

07.12.2023

Będzie wyrównanie wynagrodzeń prokuratorów za 2023 rok, wypłaty do końca grudnia

Prokuratura

Wypłacone już wynagrodzenia prokuratorów za 2023 r. i te za listopad oraz grudzień mają zostać zwiększone o różnicę pomiędzy podstawą do ich wyliczenia wynikającą z ustawy okołobudżetowej na bieżący rok a tym co zakłada Prawo o prokuraturze. Prawo.pl dotarło do projektu noweli okołobudżetówki, który został już przyjęty przez Radę Ministrów i ma trafić w najbliższych godzinach do Sejmu. Wypłat prokuratorzy mogą się spodziewać do 31 grudnia.

05.12.2023

Jednakowe wynagrodzenia sędziów i prokuratorów mają być utrzymane, MS zmienia okołobudżetówkę

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Dotychczas przyjmowane rozwiązania miały na celu jednakowe wynagradzanie sędziów i prokuratorów. Po listopadowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego trzeba więc poprawić ustawę okołobudżetową na 2023 r., by wynagrodzenia prokuratorów ustalane były zgodnie z ustawą ustrojową, tak samo jak w przypadków sędziów - w ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia założenia projektu noweli tegorocznej okołobudżetówki.

01.12.2023

MF studzi nadzieje prokuratorów: Na razie nie ma podstaw do wyższych wynagrodzeń

Prokuratura

TK zakwestionował konstytucyjność przepisów okołobudżetowych, określających podstawę wynagrodzenia sędziowskiego, a nie prokuratorskiego. Nie ma więc podstaw do wyrównań wynagrodzeń prokuratorów za okres styczeń - październik i wyliczania za listopad i grudzień na podstawie Prawa o Prokuratorze - wskazała w piśmie skierowanym do Prokuratora Krajowego nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jednocześnie płyną nieoficjalne sygnały, że jest już gotowa nowela ustawy okołobudżetowej na 2023 r., regulująca te kwestie.

30.11.2023

Prokurator Turek: Jak rozkuć beton w Prokuraturze? Rozważnie

Prokuratura

Opinia publiczna żyje perspektywą przejęcia przez mający powstać rząd, kontroli nad prokuraturą. Przeszkodą jest wprowadzony lipcową nowelą Prawa o prokuraturze wymóg uzyskania zgody prezydenta na odwołanie przez premiera urzędującego Prokuratora Krajowego. Pojawiają się głosy, że zgodnie z Konstytucją wymóg ten można pominąć. Jeśli jednak w imię doraźnego pozbycia się kierownictwa prokuratury zdecydujemy się na taki krok w oparciu o niepewne argumenty, to jak za chwilę uzasadnimy projekt uniezależnienia prokuratury od rządu - pyta dr Piotr Turek, prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

29.11.2023

Prokuratura potrzebuje "na już" ponad 196 mln zł na wyrównanie wynagrodzeń

Prokuratura

Ponad 196 mln zł na wyrównanie wynagrodzeń prokuratorów i asesorów prokuratorskich w okresie od stycznia do października 2023 r., a także ok. 40 mln zł na wypłacenie wynagrodzeń zgodnych z Prawem o prokuraturze, za listopad i grudzień 2023 r. - o tyle zwrócił się do Ministerstwa Finansów, Dariusz Barski, Prokurator Krajowy i pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego. Powołuje się przy tym na listopadowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący wynagrodzeń sędziowskich.

27.11.2023

Szykuje się "gra o prokuraturę", zmiany są nieuniknione

Prokuratura

Przed wyborami weszła w życie nowelizacja Prawa o Prokuraturze, która - jak mówiono - miała być wentylem bezpieczeństwa w sytuacji, gdy PiS je przegra. Teraz, gdy opozycja ma większość sejmową, rozpoczęło się szukanie sposobu na "odbetonowanie" prokuratury. Udział może mieć w tym prezydent, bo to jego zgody wymaga odwołanie Prokuratora Krajowego. Przy czym część prawników podkreśla, że wbrew pozorom, żadne skomplikowane działania nie będą potrzebne, a zmiany da się przeprowadzić, i to szybko.

30.10.2023

Dr Gabriel-Węglowski: Quo proficisces, Prokuratorze Generalny?

Prokuratura

Dokąd podążysz - to pytanie staje przed przyszłym, nieznanym jeszcze Prokuratorem Generalnym. Decyzja wyborców urealniła wizję rozdziału funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Rządzący dotąd obóz polityczny był przeciwny temu rozwiązaniu, za rozdziałem i uniezależnieniem Prokuratury opowiada się jednak dotychczasowa opozycja, która zdobyła większość parlamentarną i najpewniej przejmie rządy - pisze dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

27.10.2023

Prokurator Ewa Wrzosek po 11 miesiącach przywrócona do pracy

Prokuratura

Sąd Najwyższy zdecydował w czwartek, 26 października, o przywróceniu do pracy warszawskiej prokurator Ewy Wrzosek. Uchylił tym samym stosowane wobec śledczej od grudnia ubiegłego roku zawieszenie w czynnościach służbowych. Decyzję podjęła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w trzyosobowym składzie pod przewodnictwem sędzi Barbary Skoczkowskiej. Jest prawomocna.

26.10.2023

Prokurator usunięty z zawodu za przyjmowanie prezentów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego ukarała prokuratora rejonowego z Warszawy wydaleniem ze służby. Miał on żądać i następnie wziąć od partnerki oskarżonego o zabójstwo dwie markowe koszule i bilety na mecz piłkarski reprezentacji narodowej. Prokurator przyznał się do tych czynów. Sąd Najwyższy uznał, że zachowanie prokuratora było niegodne i naraziło na szwank wizerunek urzędu.

26.10.2023

Prokurator przewlekle chory i z 50 proc. wynagrodzeniem - sprawa przed ETPCz

Prokuratura

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prokurator, który z powodu choroby jest nieobecny w pracy przez okres dłuższy niż rok otrzymuje 50 proc. wynagrodzenia i to nawet wtedy, gdy ona jest ona wynikiem wypadku przy pracy lub zamachu na życie i zdrowie prokuratora. Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła właśnie sprawa, która dotyczy takiej sytuacji. Trybunał zakomunikował ją właśnie polskiemu rządowi.

24.10.2023

Prokurator Skała o projekcie LSO: Dobrymi chęciami piekło wybrukowane

Prokuratura

Nie wszystkie rozwiązania z projektu Prawa o ustroju prokuratury, przygotowanego przez Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" są złe. Jednak gros - jak choćby koncepcja prokuratury sądowej czy zmian w jej strukturze - będzie prowadzić do przesuwania, a nawet ograniczenia liczby prokuratorów. Grzechem autorów jest też niespójność propozycji z Konstytucją, a także wyraźnie antyprokuratorski charakter - pisze prokurator Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

24.10.2023

Prokurator coraz silniejszy - zdecyduje i o małym świadku koronnym

Prokuratura

Ministerstwo Sprawiedliwości od dłuższego czasu konsekwentnie zwiększa uprawnienia prokuratorów. Podobnie jest w noweli kodeksu karnego, która obowiązuje od początku miesiąca. W tym przypadku chodzi m.in. o małego świadka koronnego. To na wniosek prokuratora sąd będzie musiał nadzwyczajnie złagodzić karę, a nawet warunkowo zawiesić jej wykonanie, wobec skruszonego przestępcy, który ujawni, z kim współpracował. Wcześniej taką decyzję podejmował sędzia.

10.10.2023

MF: Wzrost płac w prokuraturach i sądach zgodny z możliwościami - o 12,3 proc.

Prokuratura

Planowany wzrost płac dla pracowników prokuratur i sądów o 12,3 proc. w 2024 r. uwzględnia m.in. ograniczenia zawarte w przepisach prawa krajowego i unijnego, obejmujące choćby maksymalny limit wydatków budżetu państwa - pisze do Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Sebastian Skuza, wiceminister finansów. Związkowcy postulują 20 proc. podwyżki jeszcze w tym roku i kolejne 24 proc. od stycznia 2024 r.

03.10.2023