Koszty sądowe mogą przyprawić o zawrót głowy - ale sąd może z nich zwolnić

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli kogoś nie stać na pokrycie kosztów sądowych, z pomocą przychodzą przepisy, zgodnie z którymi strona może złożyć wniosek o zwolnienie z ponoszenia tych opłat w całości lub w części. Sąd wydaje postanowienie, odnosząc się do sytuacji finansowej wnioskodawcy. Do takiego wniosku trzeba się jednak dobrze przygotować, by udowodnić, że z finansami jest rzeczywiście krucho. Piszemy o tym w Dniu Edukacji Prawnej.

15.03.2023

Rozwód może słono kosztować - zależy co strony chcą zyskać

Wymiar sprawiedliwości

To ile trzeba zapłacić pełnomocnikowi za prowadzenie sprawy rozwodowej, zależy od wielu kwestii. Począwszy od miejsca, gdzie mieszkają rozwodzący się małżonkowie, poprzez to, jak bardzo są skonfliktowani, a kończąc na tym, czy zamierzają walczyć o orzeczenie o winie albo czy potrafią porozumieć się w sprawie dzieci. Różne są też sposoby rozliczenia - może być ono całościowe za sprawę, w ratach lub godzinowe.

15.03.2023

Manifestowali w katedrze - sędzia ich uniewinniła i może trafić na szkolenie z Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Poznańska sędzia uniewinniła w sumie ponad 30 osób, które w 2020 r. manifestowały w tamtejszej katedrze przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucjącego, który uchylił jedną z trzech przesłanek legalnej aborcji. Teraz przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka zwróciła się do jej przełożonego, by rozważył skierowanie sędzi na szkolenia dotyczące m.in. konstytucyjnej ochrony kultu religijnego.

14.03.2023

Prokuratorskie postępowania trwają coraz dłużej - RPO pisze do ministra

Wymiar sprawiedliwości

Od 2016 r. trwa znaczny wzrost liczby długotrwałych postępowań przygotowawczych w prokuraturach, konkretnie takich, które trwają powyżej pięciu lat - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I wskazuje, że niepokojący jest też wzrost stosowania długotrwałych aresztów - powyżej dwóch lat. W tej sprawie już jego poprzednicy występowali do Ministra Sprawiedliwości, ten przekazał pismo Prokuratorowi Krajowemu i odpowiedzi nadal nie ma.

14.03.2023

Zakończył się proces w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza

Prawo karne

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się dwudziesta piąta rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Aleksandra Kaczmarek zamknęła przewód sądowy i pozwoliła stronom na wygłoszenie mów końcowych. Ogłoszenie wyroku ma nastąpić 16 marca br..

13.03.2023

Interes dziecka nadrzędny także przy sprawach transgranicznych uprowadzeń

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Konwencja Haska przewiduje wyjątek od natychmiastowego powrotu uprowadzonego przez rodzica dziecka do kraju, w którym wcześniej mieszkało, w momencie kiedy samo się temu sprzeciwi. Dlatego ważne jest wysłuchanie dziecka. Problem jednak w tym, że nie ma wspólnych europejskich standardów wysłuchania dzieci, choćby w zakresie wieku, od którego można byłoby to robić - mówi sędzia Joanna Guttzeit z Berlina.

13.03.2023

Niebezpieczna zmiana - wniosek w pozwie, albo sąd rozpatrzy sprawę niejawnie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Posiedzenia niejawne stały się ratunkiem dla sądów w czasie covidu, choć miały być stosowane wyjątkowo. Po kolejnej noweli procedury cywilnej strona będzie musiała, i to w pierwszym piśmie procesowym, zawnioskować o wysłuchanie jej na rozprawie. Jeśli tego nie zrobi, sąd niemal z automatu będzie mógł zastosować tryb niejawny. To zamienianie sądów w urzędy - alarmują prawnicy.

13.03.2023

Dziecko to obywatel - więc wymiar sprawiedliwości musi uwzględniać jego interes

Wymiar sprawiedliwości

Procedura karna, cywilna, administracyjna - w każdej interes dziecka powinien być dostrzegany i zabezpieczany. Odpowiedzialność za to spoczywa na sędziach, pełnomocnikach, organach państwa - podkreślali uczestnicy konferencji "Dziecko to nie procedura. W postępowaniu trzeba traktować je podmiotowo", która odbywa się w Lublinie. Rola adwokatów i radców ma według nich, polegać też na przybliżaniu dziecka tychże procedur.

11.03.2023

Mniej telefonów z więzienia, a co z życiem rodzinnym i prawem do obrony?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym wprowadzone w ubiegłym roku poważnie ograniczyły możliwość korzystania z telefonów przez osoby pozbawione wolności - co najmniej raz w tygodniu prawo do rozmowy z adwokatem i co najmniej raz w tygodniu na inne potrzeby. Większość dyrekcji więzień i aresztów potraktowała zapis dosłownie, ustalając liczbę dozwolonych połączeń tygodniowo na jedno.

11.03.2023

Kąkubin nie płaci elementów, czyli pisma procesowe pisane na kolanie

Prawnicy

Gdy w powszechnym użyciu są programy komputerowe, zdarzają się pomyłki. Na przykład inny pozwany pojawia się w uzasadnieniu pozwu, a inny w żądaniu. Gorzej, gdy prokuratura myli oskarżonych. Dokumenty składane w sądach bywają infantylne, czasem też zabawne. Absurdy w pismach procesowych wynikające z przejęzyczeń, literówek i emocji, na ogół nie są korygowane przez sąd, który chyba już wszystko widział i czytał.

11.03.2023

Dziecko to nie procedura - w postępowaniu trzeba traktować je podmiotowo

Wymiar sprawiedliwości

Jaka jest perspektywa dziecka/nastolatka w sprawach rodzinnych, jaka jest i powinna być rola adwokata reprezentującego dziecko w procedurach prawnych, w końcu, jak powinno wyglądać wysłuchanie dziecka w świetle europejskich regulacji i Konwencji Haskiej - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji „Dziecko to nie procedura - podmiotowość dziecka w postępowaniach prawnych”, która odbędzie się 10-11 marca 2023 r. w Lublinie. Rejestracja na webinary otwarta do piątku, 17:00.

10.03.2023

Sąd jeśli musi, zwróci opłatę, ale niekoniecznie natychmiast

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sąd w pewnych sytuacjach - określonych w ustawie - zwraca stronie z urzędu opłatę sądową lub jej pewną część. Ale nie oznacza to, że zwróci ją natychmiast. Zdarza się, że taki zwrot trwa miesiącami, a pełnomocnicy wysyłają do prezesa sądu ponaglenia z argumentami, że klient na jej uiszczenie miał siedem dni. W przepisach nie ma bowiem terminów, a nad sądem "nie wisi" ryzyko odsetek.

10.03.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm podczas głosowań 9 marca

Tożsamość będzie można potwierdzać z użyciem aplikacji mObywatel, pacjent otrzyma nową możliwość dochodzenia odszkodowań na ścieżce pozasądowej, wiatrak nie stanie bliżej niż 700 metrów od zabudowań mieszkalnych, a z rynku znikną plastikowe sztućce - zakładają to przepisy uchwalone w czwartek przez Sejm. Do prezydenta trafią ustawy, które pojęcie przemocy w rodzinie zastępują przemocą domową, a także prorodzicielskie i propracownicze zmiany w Kodeksie Pracy.

09.03.2023

Poczta zwróci adwokatowi za niewykorzystane znaczki, zgodnie z zasadą lex retro non agit

Prawo cywilne Prawnicy Rynek i konsument

Operator pocztowy nie może samowolnie zmieniać regulaminu w taki sposób, który kończy się uniemożliwieniem wykorzystania już zakupionych znaczków pocztowych na listy polecone. To najważniejszy wniosek z precedensowego wyroku, w którym pełnomocnik prawomocnie wygrał spór z operatorem. Prawnicy mają nadzieję, że będzie to początek stałej linii orzeczniczej sądów.

09.03.2023

Sąd może szybko odebrać dziecko rodzicom - dla jego dobra

Wymiar sprawiedliwości

Decyzja o odebraniu dziecka rodzicom jest trudna, ale podstawą jest jego dobro. Do jej podjęcia wystarczy sam fakt jego zagrożenia, nie musi dojść do naruszenia - mówią sędziowie i zastrzegają, że takie orzeczenia mają charakter tymczasowy, powinno więc obowiązywać jedynie do wyjaśnienia sytuacji. Tymczasem pełnomocnicy wskazują na bolączki systemu - choćby to, że kryzysowe sprawy rozpatrywane są na posiedzeniach niejawnych, bez uwzględnienia głosu rodzica.

09.03.2023

Dr Anna Wilińska-Zelek Adwokatką 2022 roku

Prawnicy

Dr Anna Wilińska-Zelek zwyciężyła w konkursie Adwokatka Roku 2022. Specjalizuje się w prawie mediów, własności intelektualnej, nowych technologiach i przepisach dotyczących nieuczciwej konkurencji. Aktywnie angażuje się też w działalność społeczną. Od 2018 r. wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” i z sukcesem podejmowała działania przeciwko nowelizacjom ustaw ograniczających prawa reprodukcyjne kobiet.

08.03.2023

"Wina" przy rozwodzie coraz częściej z powodów ekonomicznych

Wymiar sprawiedliwości

Ślub i rozwód możliwy jest w każdym wieku, więc w polskich sądach rejonowych widać wzrost spraw o alimenty pomiędzy osobami 60 plus. Zazwyczaj chodzi o kobiety, które w pewnym momencie zdecydowały się "wyjść" z toksycznego, bywa że i przemocowego, związku, a ponieważ przez lata zajmowały się domem i mają niską emeryturę, walczą o alimenty od byłego męża - w zdecydowanie lepszej sytuacji finansowej.

07.03.2023

Wtórna wiktymizacja może zabić - pytania o odpowiedzialność za samobójstwo nastolatka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ujawnienie w mediach publicznych i społecznościowych informacji pozwalających na identyfikację pokrzywdzonych przestępstwem na tle seksualnym wskazywane jest jako przyczyna samobójstwa 16-letniego chłopca. Prawnicy podkreślają, że są podstawy w przepisach by pociągnąć do odpowiedzialności m.in. karnej, tych którzy za tym stoją. Grozić im może do dwóch lat pozbawienia wolności, a w przypadku np. dziennikarzy również zakaz wykonywania zawodu.

07.03.2023

Regina Skibińska finalistką nagrody Press Club Polska za publikacje w Prawo.pl

Prawnicy Finanse

Wyłoniono finalistów ósmej edycji Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska. Wśród nich jest nasza redakcyjna koleżanka, Regina Skibińska. Jury doceniło jej artykuły w Prawo.pl, dotyczące WIBOR. Dotyczyły m.in. prawnych konsekwencji i problemów związanych z likwidacją tego wskaźnika dla banków i kredytobiorców.

06.03.2023