HFPC: Prokuratorom w sprawach o manifestacje puszczają hamulce

Wymiar sprawiedliwości

Problemem w procesach dotyczących zgromadzeń publicznych jest niejednokrotnie zachowanie oskarżycieli publicznych. Prokuratorzy zadają pytania sugerujące, tendencyjne, bywa że bezpośrednio odnoszą się do poglądów świadków i wchodzą w utarczki słowne, również z sędziami - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

12.11.2019

Trudno będzie sędziom wywalczyć odszkodowania za błąd w ustawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie sądów powszechnych, którzy przeszli w stan spoczynku na mocy nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 r. mogliby wystąpić o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Musieliby jednak wykazać powstanie szkody i istnienie związku przyczynowego między obowiązywaniem wadliwej ustawy a stratą materialną.

12.11.2019

Nowa procedura w sprawach gospodarczych już obowiązuje

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od 7 listopada nowelizacja wprowadza szereg istotnych modyfikacji w postępowaniu cywilnym. Wśród nich zmiana bardzo istotna dla przedsiębiorców - do KPC wraca postępowanie w sprawach gospodarczych. Nowe przepisy mają zastosowanie do spraw gospodarczych wszczętych od dnia ich wejścia w życie - pisze adwokat Łukasz Dubicki.

11.11.2019

Rozwód, nieformalna separacja - majątek dzielimy coraz częściej u notariusza

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zwiększa się liczba par, które przed rozwodem dzielą majątek u notariusza. Często decydują się na to młode pary, które nie mają dzieci i nie chcą orzekania o winie. Bywa też jednak, że wizyta u notariusza staje się jedyną szansą na w miarę szybkie zakończenie małżeństwa. Prawnicy do tego zachęcają, także w sytuacji nieformalnej separacji.

11.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny stawia zarzuty prezesowi Iustitii

Wymiar sprawiedliwości

Zarzuty, które zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów postawił prof. Krystianowi Markiewiczowi, prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i czworgu innym sędziom, dotyczą niestawiennictwa na wezwania rzecznika w charakterze świadka. W tej sprawie zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

08.11.2019

W PE o projekcie dotyczącym edukacji seksualnej

Szkoła i uczeń

Parlament Europejski przygotował rezolucję krytykującą Polskę za projekt dotyczący edukacji seksualnej - poinformowało biuro europosła Roberta Biedronia (Wiosna) w Brukseli. Eurodeputowani wzywają w nim polski parlament do powstrzymania się od przyjęcia tej nowelizacji Kodeksu karnego.

08.11.2019

Kandydat do nagrody „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019”

Prawnicy

Już w grudniu finał ósmej edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019” organizowanego przez Wolters Kluwer Polska i Dziennik Gazetę Prawną. Do nagrody zgłoszono m.in. radcę prawnego Sylwestra Szczepaniaka z Ministerstwa Cyfryzacji, który łączy wiedzę prawniczą ze znajomością nowych technologii.

08.11.2019

Do rejestru złodziei... wcale nie za kradzież

Wymiar sprawiedliwości

Działający od początku listopada elektroniczny rejestr wykroczeń ma pomagać w zwalczaniu grup specjalizujących się w drobnych kradzieżach na dużą skalę. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie - w przepisach rozporządzenia. Bo to one, w połączeniu z nadgorliwością policjantów, mogą spowodować, że do bazy trafimy za przekroczenie prędkości albo nieposprzątanie po psie - alarmują prawnicy.

08.11.2019

Notarialny Rejestr Testamentów obowiązkowy? Tego chcieliby notariusze

Wymiar sprawiedliwości

Notarialny Rejestr Testamentów pozwala na szybkie odszukanie zarejestrowanego w nim testamentu, wpis jest bezpłatny, a całość współgra z siecią europejską - zapewniają notariusze. Mimo tego, że działa on osiem lat i zawiera kilkaset tysięcy testamentów, nadal nie jest rejestrem publiczny. Krajowa Rada Notarialna liczy, że uda się to zmienić i zaleca notariuszom, by zachęcali do korzystania z rejestru swoich klientów.

08.11.2019

Rozbieżne orzeczenia spadkowe - sąd popełnia błąd, RPO interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

W 1994 r. sąd orzekł, że spadek po rolniku nabyły jego matka i siostry. W 2013 r. uznał zaś, że jedynym spadkobiercą jest jego syn - urodzony już po śmierci ojca, który był kawalerem. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, sąd błędnie ocenił, że wniosek syna otwiera odrębną sprawę spadkową, podczas gdy chodziło o korektę decyzji sprzed 20 lat. Złożył skargę o wznowienie postępowania.

07.11.2019

Wybór nowych sędziów TK - już w nowym Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Po rozpoczęciu nowej kadencji Sejmu będzie musiała zostać powtórzona procedura wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego, to efekt m.in. zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych. Poinformował o tym dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Na liście zgłoszonych do tej pory kandydatów znaleźli się Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch.

06.11.2019

Premier: Wyrok TSUE w sprawie przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów dotyczy stanu historycznego

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczy w zasadzie stanu historycznego, odpowiednia ustawa została zmieniona ponad rok temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując wtorkowe orzeczenie dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Dodał, że wyrok i jego potencjalne skutki zostaną dokładnie przeanalizowane.

06.11.2019

Advicero Nexia rozszerza działalności o kwestie prawne

Rynek

Advicero Legal Siwiński specjalizuje się m.in. w sprawach z pogranicza prawa podatkowego z prawem cywilnym, handlowym i gospodarczym, postępowaniach ogólno-administracyjnych, w tym w przedmiocie dotacji oświatowej i innych objętych systemem finansów publicznych, postępowaniach karnoskarbowych oraz cywilnych w zakresie powiązanym z prawem finansowym. Spółka zajmuje się również sporządzaniem wybranych umów i rejestracją spółek.

06.11.2019

Parkasiewicz: Proces to nie jedyne rozwiązanie, radca powinien uwzględniać interes klienta

Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, zanim skieruje sprawę do sądu, powinien poinformować klienta o innych możliwych sposobach rozstrzygania sporu, w tym o mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl Tomasz Parkasiewicz, dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP. I dodaje, że jest zwolennikiem zapisania tego w Kodeksie Etyki Radców Prawnych. To szansa także w zakresie pozyskiwania stałych, lojalnych klientów - dodaje.

06.11.2019

Będą zmiany dotyczące badania przez komorników terminów przedawnienia

Zmiany w k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza zmian w przepisach zobowiązujących komorników do badania, czy roszczenie, które mają wyegzekwować, jest przedawnione. Rozważa doprecyzowanie, że chodzi o zweryfikowanie, czy po nadaniu klauzuli wykonalności doszło do przedawnienia.

05.11.2019

Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch kandydatami do TK

Zgłoszono kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. Na liście znaleźli się: Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch. 3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK. Krystyna Pawłowicz zapowiedziała, że jest merytorycznie przygotowana do pełnienia tej funkcji i jak zostanie sędzią to zadba, by Trybunał był bliżej zwykłych obywateli.

04.11.2019

Przesłuchania dzieci - brakuje biegłych i szkoleń dla sędziów

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich latach dużo się zmieniło w zakresie przesłuchiwania dzieci. Wprowadzono obowiązek utrwalania takich czynności i przyjazne pokoje. Mówi się o tym jak rozmawiać z dzieckiem, by ponownie go nie skrzywdzić. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pokoje są, ale nie zawsze odpowiednio przystosowane, wielu sędziów nadal nie wie jak przesłuchać dziecko

04.11.2019

Dzień otwarty notariuszy - już po raz 10

Wymiar sprawiedliwości

Tegoroczna edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się 30 listopada, w 29 miastach Polski. Założenie jest takie, że notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych poza swoimi kancelariami - w urzędach miast, domach kultury, bibliotekach – czyli w miejscach znanych lokalnym społecznościom. Od lat jednym z głównych tematów poruszanych podczas takich akcji są kwestie spadkowe.

03.11.2019

Sąd spóźnił się z "odwieszeniem" kary - Sąd Najwyższy uznał kasację RPO

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyznę skazano w 2012 r., za przestępstwa narkotykowe na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat próby. W tym czasie popełnił jednak kolejne przestępstwo, za które prawomocnie skazano go w 2016 r. Jeszcze przed upływem okresu próby sąd rejonowy zarządził wykonanie zawieszonej kary, ale sąd okręgowy spóźnił się z utrzymaniem tego postanowienia o osiem dni. To naruszenie prawa - uznał RPO i złożył kasację.

02.11.2019