Raport Fundacji Helsińskiej: Prokuratura w stan oskarżenia

Prawo karne Prokuratura

Faktyczna likwidacja niezależności prokuratorów, fasadowa zmiana ustroju prokuratury, ręczne sterowanie śledztwami, karne delegacje prokuratorów, nagrody i awanse dla wybranych – takie najkrótsze podsumowanie dorobku prokuratury w ostatnich sześciu latach wyłania się z raportu przygotowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Prezentacja raportu odbyła sie w poniedziałek.

14.03.2022

Sędziowie TK w stanie spoczynku: Gorszący wyrok w sprawie orzeczeń ETPC

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający, że przepis Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych, jest niezgodny z polską konstytucją, jest kolejnym gorszącym przykładem orzecznictwa naruszającego Konstytucję - oceniają sędziowie TK w stanie spoczynku.

14.03.2022

Pomaganie uchodźcom wojennym z kosztów sądowych nie zwolni

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zryw serca wielu Polaków nadal trwa. Chętnie wspieramy obywateli Ukrainy, którzy przed wojną chronią się w Polsce, dość chętnie wspomagamy ich również miejscem w swoim domu. Prawnicy podkreślają jednak, że to działalność charytatywna i nie ma co się na nią powoływać np. w swoich sprawach sądowych, choćby ubiegając się o zwolnienie z kosztów.

14.03.2022

Ukraińscy prawnicy chcą wykonywać zawód w Polsce - podstawa w przepisach jest

Prawnicy Rynek

Wśród osób, które przedostają się do Polski z Ukrainy, uciekając przed wojną, jest także wielu prawników, głównie prawniczek. Chciałyby pracować dalej w zawodzie, o czym świadczą liczne posty i zapytania pojawiające się w mediach społecznościowych. Mimo jednak tego, że i polskie kancelarie szukają prawników z językiem ukraińskim, sytuacja wcale nie jest prosta. Samorządy adwokacki i radcowski zapewniają jednak, że są gotowe do pomocy.

14.03.2022

Ukraińcy, którzy złożyli wnioski o status uchodźcy, mogą być objęci specustawą

Ukraina

Obowiązująca już ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy schronili się w Polsce przed wojną, zawiera też furtkę dla tych, którzy po przekroczeniu granicy złożyli wnioski o status uchodźcy lub zadeklarowali ich złożenie. Będą mogli skorzystać z uproszczonej legalizacji pobytu na 18 miesięcy, jeśli wycofają taki wniosek lub deklaracje.

13.03.2022

NRA chce wstrzymania wyboru sędziów - członków KRS

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka wezwała konstytucyjne organy RP do niezwłocznego wstrzymania procedury wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Tymczasem na stronach sejmowych jest wykaz sędziów - kandydatów wskazanych przez klub poselski oraz prezydium Sejmu, a na nim m.in. byli wiceministrowie sprawiedliwości Anna Dalkowska, Łukasz Piebiak, przewodniczący i 11 obecnych członków KRS.

13.03.2022

Samorządy radcowski i adwokacki o wyroku TK: uderzenie w prawa obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie możliwości oceniania przez ETPC statusu polskich sędziów jest kolejnym krokiem prowadzącym do wykluczenia Polski z europejskiej wspólnoty prawnej i do pozbawienia obywateli konwencyjnie gwarantowanego prawa do rzetelnego procesu przed niezależnym od politycznych nacisków sądem - wskazują w swoich stanowiskach Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych.

12.03.2022

Ukraińskie dziecko bez rodzica, będzie opiekun tymczasowy

Wymiar sprawiedliwości

Polską granicę przekraczają tysiące ukraińskich dzieci, część z nich bez rodziców, pod opieką cioć, babć lub znajomych. Są sygnały, że sytuację mogą wykorzystywać handlarze ludźmi, problemy mogą być również np. z zapisem do szkoły. Zgodnie ze specustawą, która czeka na podpis prezydenta w takich sytuacjach ustanawiany będzie tymczasowy opiekun, w pierwszej kolejności spośród krewnych.

12.03.2022

Wojna w Ukrainie - w Polsce wyższe kary za sutenerstwo, stręczycielstwo i handel ludźmi

Wymiar sprawiedliwości

Pojawia się coraz więcej informacji o tym, że sytuacje obywatelek Ukrainy i ukraińskich dzieci, uciekających przed wojną próbują wykorzystywać grupy przestępcza zajmujące się handlem ludźmi. Specustawa, która wkrótce ma wejść w życie, zakłada wyższe kary m.in. za organizowanie handlu ludźmi, nakłanianie do prostytucji, czerpanie z niej korzyści, ale też choćby stosowanie przemocy w celu utrudniania korzystania z mieszkania.

12.03.2022

Rozwód bez orzekania o winie - droższy niż ze wskazaniem winnego

Prawo cywilne

Rozwodzący się małżonkowie nie otrzymają zwrotu połowy opłaty wniesionej od pozwu lub separację, w razie orzeczenia na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie. W uzasadnieniu rządowego projektu ustawy nowelizującej Kodeks rodzinny ma to sprzyjać szybkiemu zakończeniu tych spraw. Argument ten nie jest jednak trafny, bo to kara za rozstanie bez kłótni - mówią prawnicy, choć brak zwrotu 300 zł nikogo od rozwodu nie odstraszy.

12.03.2022

Wojna trwa, a Trybunałowi Konstytucyjnemu nie w smak Konwencja praw człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie może oceniać statusu polskich sędziów, bo przepis Konwencji o ochronie praw człowieka, który jest ku temu podstawą, jest niezgodny z polską konstytucją - orzekł polski Trybunał Konstytucyjny i wywołał prawdziwą burzę. Prawnicy podkreślają, że to kolejny krok w ograniczaniu prawa do sądu i zielone światło dla bezprawia wobec obywateli.

11.03.2022

Radcowskie Centrum Koordynacji pomoże obywatelom Ukrainy

Prawnicy Ukraina

Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych działało na granicy polsko-białoruskiej, teraz będzie pomagać obywatelom Ukrainy. Do współpracy zaproszone zostały wszystkie samorządy prawnicze, a prezes Włodzimierz Chróścik planuje zaangażować w prace centrum ukraińskich prawników. Zapowiada dla nich szkolenia i wsparcie merytoryczne.

11.03.2022

TK: Trybunał w Strasburgu nie ma prawa do oceny statusu polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepis Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych, jest niezgodny z polską konstytucją - rzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. To kolejna próba zakwestionowania prawomocności kilku już orzeczeń ETPC, w których stwierdził on wątpliwości co do statusu sędziów powoływanych z udziałem obecnej KRS.

10.03.2022

Rząd chce szybko zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, ale w Sejmie impas

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jeszcze w tym miesiącu może zostać zakończony spór z Unią Europejską o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że deklaracja dotycząca likwidacji Izby Dyscyplinarnej jest aktualna i jest realizowana. To umożliwiłoby wypłatę Polsce funduszy unijnych, ale w Sejmie, gdzie jest pięć projektów w tej sprawie, żadne prace nie toczą się.

10.03.2022

Fala uchodźców to też zagrożenie handlem ludźmi, więc specustawa zmieni kodeks karny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Sytuację ukraińskich kobiet i dzieci, uciekających przed wojną, próbują wykorzystywać handlarze ludźmi - to sygnały, które już płyną z granicy. Rząd zakasał więc rękawy i specustawą chce zaostrzyć kary m.in. za nakłanianie do prostytucji, ale i utrudnianie korzystania z mieszkania. Ma to obowiązywać w czasie trwania konfliktu zbrojnego. Zdaniem prawników to sprawców nie odstraszy, a problem powinny rozwiązać służby i prokuratura.

10.03.2022

Rutynowo, bez ustalenia przyczyn - Polska ma nadal problem z przemocą domową

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kończą się uzgodnienia w sprawie projektu rozszerzającego narzędzia do natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy w rodzinie. Tymczasem z badania Fundacji Court Watch wynika, że takie przypadki są traktowane w Polsce rutynowo, bez pochylenia się nad przyczynami, a pokrzywdzeni np. na sali sądowej spotykają swojego oprawcę, co dodatkowo pogłębia ich traumę i prowadzi do powtórnej wiktymizacji.

09.03.2022

Nowi sędziowie Sądu Najwyższego powołani przez prezydenta

Prawnicy

Prezydent Andrzej Duda 8 marca 2022 r. powołał do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego cztery osoby. Trzy z nich zasiądą w Izbie Cywilnej, w której jest najwięcej wakatów. Są to: sędzia Maciej Kowalski, adwokat Mariusz Andrzej Załucki i prof. Krzysztof Wesołowski. Jedna osoba, prof. Elżbieta Karska będzie orzekać w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

08.03.2022

Europejscy sędziowie krytycznie o projektach dotyczących SN i naborze do nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oczekujące na rozpatrzenie przez Sejm projekty zmian legislacyjnych dotyczących Izby Dyscyplinarnej i całego Sądu Najwyższego niewątpliwie będą stanowić dalsze naruszenia zasady rządów prawa w Polsce - uważa Zarząd Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów MEDEL. Podobnie ocenia trwający obecnie nabór sędziów na nową kadencję do Krajowej Rady Sądownictwa.

08.03.2022

Będą wyższe kary za nakłanianie lub zmuszanie kobiet z Ukrainy do prostytucji

Prawo karne Ukraina

Nawet 25 lat pozbawienia wolności za zmuszanie do prostytucji i tyle samo za czerpanie z niej korzyści finansowych jeśli pokrzywdzonym jest dziecko - to przykładowe propozycje zaostrzenia kar, które znalazły się w autopoprawce do ustawy o wspieraniu obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną. Problem jest realny, bo pojawia się coraz więcej sygnałów, że trudną sytuację Ukrainek i ukraińskich dzieci próbują wykorzystać handlarze ludźmi.

08.03.2022

Apel o stypendia dla ukraińskich nauczycieli akademickich

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Wśród uchodźców z Ukrainy są także nauczyciele akademiccy z wydziałów prawa. Ponieważ im szczególnie trudno będzie zdobyć odpowiednią do kwalifikacji pracę, były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i Anna Frankowska, emerytowana partnerka w kancelarii Weil Gotshal & Manges apelują o stworzenie funduszu na stypendia pozwalające im na przetrwanie tego trudnego czasu i zdobycie nowych umiejętności.

08.03.2022