Minister twierdzi, że zaproponował kompromis w sprawie powoływania sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaproponowałem kompromis w odniesieniu do zasad wyłaniania sędziów w Polsce - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po spotkaniu z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą. Według jego wypowiedzi miałby to być system podobny do niemieckiego, ale nie wyjaśnił, jaka byłaby droga dochodzenia do niego.

28.01.2020

Sądy wyłączają nowych sędziów i czekają na uzasadnienie SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzech sędziów Sądu Apelacyjnego w Lublinie, nominowanych przez obecną Krajową Radę Sądownictwa, złożyło wnioski o wyłączenie ich ze składów orzekających w prowadzonych sprawach. Także trzech sędziów w rzeszowskim SA postanowiło wstrzymać się orzekaniem w nowych sprawach. W Łodzi prezes Sądu Okręgowego anulował decyzje prezesa rejonowego w tej sprawie.

28.01.2020

KRS kontynuuje wybór kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

Uchwała trzech izb Sądu Najwyższego nie wstrzymuje rozpatrywania kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN - powiedział sędzia Maciej Mitera, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie nad kandydaturami zaplanowano na środę, 29 stycznia.

28.01.2020

SN: Izba Dyscyplinarna jednak nie orzeka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego najpierw zignorowała uchwałę trzech izb SN stwierdzającą, że nie jest ona sądem i nie odwołała zaplanowanych na wtorek posiedzeń. Jednak jedno z nich odroczono powołując się na uchwałę SN z 23 stycznia, a w dwóch nie doszło do rozpatrywania spraw dyscyplinarnych prawników z powodu choroby sędziego.

28.01.2020

W Radzie Europy krytycznie o zmianach w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Źle oceniamy stan reformy sądownictwa w Polsce - stwierdziła we wtorek poseł-sprawozdawca Azadeh Rojhan Gustafsson, prezentując na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy raport oceniający reformy sądownictwa w Polsce. Powołała się m.in. na ustalenia Komisji Weneckiej i dodała, że „polski rząd nie wykazuje chęci współpracy z Radą Europy”.

28.01.2020

Wiceprzewodnicząca KE mówi o komisji badającej praworządność w państwach UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Jest coraz więcej sygnałów, że środki unijne będą przekazywane krajom członkowskim pod warunkiem przestrzegania praworządności - stwierdził we wtorek po spotkaniu z wiceszefową KE marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Według jego przekazu, praworządność w każdym kraju ma oceniać specjalna międzynarodowa komisja.

28.01.2020

KE pracuje nad wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W Unii Europejskiej powinien istnieć mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od stosowania zasady praworządności - przekonuje komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Taką propozycję przedstawiła poprzednia KE pod przewodnictwem Jeana Claude'a Junckera, a Reynders zapowiedział dalsze prace na nią.

28.01.2020

Linklaters doradzała przy sprzedaży dwóch marketów

Rynek

Kancelaria Linklaters doradzała Chariot Group B.V. - chodziło o markety wynajmowane przez OBI, zlokalizowanych w Gdańsku oraz w Łodzi, których łączna powierzchnia najmu wynosi ok. 18 tys. 300 m.kw. Nowym właścicielem została spółka z grupy Marr Holdings pochodząca z Republiki Południowej Afryki. Jest to pierwsza inwestycja tej spółki w Polsce.

28.01.2020

Izba Dyscyplinarna dalej orzeka - pełnomocnicy szykują się do podważania rozstrzygnięć

Wymiar sprawiedliwości

28 stycznia br. w Izbie Dyscyplinarnej mają się odbyć cztery rozprawy: w sprawie jednego sędziego i trzech prokuratorów. Kasacja obrońcy radcy prawnego została zdjęta z wokandy, podobnie jak odwołanie obrońcy obwinionego sędziego. Sprawy są poważne, bo dotyczą tzw. śmierci cywilnej prawników, czyli wydalenia z zawodu lub utraty stanu spoczynku.

28.01.2020

Część sądów rozważa wstrzymanie orzekania "nowych", inne liczą na apelacje

Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie wezwało prezesów tamtejszych sądów, by wstrzymali przydział spraw sędziom rekomendowanym przez obecną KRS. Jednoznacznych deklaracji w tym zakresie nadal jednak nie ma, a część sądów - np. w Warszawie - ograniczać orzekania "nowym" nie zamierza. Wskazują przy tym na możliwość podnoszenie braku niezawisłości w apelacji.

28.01.2020

Nowoczesne aplikacje ułatwiają pracę prawników. Znajdziesz je na LEX Hub

Prawnicy LegalTech

Osoby pracujące nad nowymi technologiami dla branży prawnej twierdzą, że ich rozwój blokuje nie brak funduszy, ale opór i niechęć prawników. Wielu albo postrzega nowe rozwiązania jako zagrożenie, albo nie wie, jak z nich korzystać i gdzie ich szukać. Ich podejście może się zmienić dzięki LEX Hub, platformie, która integruje twórców i użytkowników LegalTech.

28.01.2020

MS: Sędzia Juszczyszyn wykracza poza granice Konstytucji 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czynności podjęte przez sędziego Pawła Juszczyszyna, sprowadzające się do zakwestionowania aktu urzędowego Prezydenta RP o powołaniu do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w jaskrawy sposób wykraczają poza granice wyznaczone przez Konstytucję - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości.

27.01.2020

Sądy pytają o skład, SN powołuje się na uchwałę trzech Izb

Wymiar sprawiedliwości

Uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, ma moc zasady prawnej, wiążącej wszystkie składy orzekające w SN i rozstrzyga w sposób wiążący - wskazała Izba Cywilna w odpowiedzi na grudniowe pytanie katowickiego sądu apelacyjnego.

27.01.2020

Prezydent też pyta TK o ocenę statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Wniosek ma związek z wydaną w czwartek uchwałą Sądu Najwyższego w tej sprawie.

27.01.2020

Rzecznicy dyscyplinarni powołani bez uchwały KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie podejmowaliśmy w 2018 r. uchwały w przedmiocie wyboru rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców - poinformowała Krajowa Rada Sądownictwa. Według RPO, jeśli uchwały nie było, należy uznać, że wszelkie czynności wyjaśniające i dyscyplinarne rzecznika i jego zastępców podjęto bez wymaganej podstawy prawnej.

27.01.2020

Komisarz Jurova będzie we wtorek rozmawiać o praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova spotka się w Warszawie we wtorek m.in. z ministrem sprawiedliwości, marszałkami: Sejmu i Senatu, pierwszą prezes Sądu Najwyższego oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w poniedziałek rzecznik KE Christian Wigand.

27.01.2020

Ekonomiści: Atak na sądy hamuje inwestycje

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Działania Zjednoczonej Prawicy podporządkowania sądów większości parlamentarnej szkodzą także gospodarce - alarmuje Towarzystwa Ekonomistów Polskich. I wskazuje konkretnie: atak na praworządność jest jedną z przyczyn załamania stopy inwestycji w Polsce po 2015 roku.

27.01.2020

Adwokatura przygotowuje się do obligatoryjnego informowania o mediacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas marcowego nadzwyczajnego posiedzenia prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej ma zostać zaproponowana zmiana w kodeksie etyki, w myśl której obowiązkiem adwokata będzie informowanie klienta o wszystkich możliwościach rozwiązania sprawy, w tym także o mediacji.

27.01.2020

Wyróżnienie BCC dla Adama Strzembosza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz otrzymał w sobotę Nagrodę Specjalną Bussines Centre Club. Wyróżniono go w uznaniu wkładu w transformację ustrojową w naszym kraju w sferze prawa i sądownictwa, stworzenie podstaw nowej Konstytucji z trójpodziałem władz i wprowadzeniem ważnych międzynarodowych standardów.

26.01.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski