Senat proponuje zwolnienie z kosztów sądowych w e-postępowaniu

Wymiar sprawiedliwości

Zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym i w zasadzie przejęcie wydatków związanych z tym postępowaniem przez Skarb Państwa - nad tym senackim projektem debatował Sejm. Rozwiązanie, z uwagi na swój automatyzm, nie będzie dodatkowo angażowało wymiaru sprawiedliwości w ocenę, czy sytuacja majątkowa strony pozwala na zwolnienie od tych kosztów.

22.07.2021

Senat: Marcin Wiącek może zostać nowym rzecznikiem praw obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości

Senat zgodził się w środę na powołanie wybranego 8 lipca br. przez Sejm prof. Marcina Wiącka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Do objęcia urzędu konieczne jest jeszcze złożenie ślubowania. Od 16 lipca nikt nie sprawuje tego urzędu, ponieważ po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 kwietnia br. dotychczasowy rzecznik Adam Bodnar zakończył swoją misję.

21.07.2021

Dentons doradcą przy finansowaniu rozbudowy największej farmy wiatrowej w Polsce

Prawnicy Prawo gospodarcze

Zespoły Bankowości i Finansów oraz Energetyki i Zasobów Naturalnych kancelarii Dentons doradzały instytucjom finansującym, w tym Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, DNB Bank Polska, mBank, Bankowi Pekao oraz PZU, w związku z finansowaniem udzielonym spółce celowej Potęgowo Mashav na rozbudowę farmy wiatrowej Potęgowo.

21.07.2021

Izba Dyscyplinarna SN ogłasza, że rozpoznaje sprawy sędziów i odwołuje posiedzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego kieruje się orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, a nie zakazem orzekania wydanym przez Trybunał Sprawiedliwości UE. W najbliższych tygodniach miała zająć się pięcioma sprawami - dotyczących trzech sędziów i dwóch prokuratorów. W ostatniej chwili przełożono terminy na wrzesień.

21.07.2021

Publiczność sądowa w kapciach poczeka na linki do NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowe uregulowania antycovidowe zakładają, że zasadą procedowania w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest rozprawa on-line, czyli poprzez transmisję internetową. Izba zajmująca się podatkami uruchomiła już przekaz elektroniczny, lecz tylko do rozpraw jawnych. Natomiast Izba Ogólnoadministracyjna od sierpnia będzie miała rozprawy "odmiejscowione" w internecie - zapewnia rzecznik sądu.

21.07.2021

Czy prezesi sądów dopuszczą do orzekania zawieszonych sędziów?

Prawnicy

Zawieszeni w czynnościach służbowych sędziowie składają pisma do prezesów sądów o dopuszczenie do orzekania. Jest to wynik orzeczenia TSUE z 15 lipca br. Wnioski takie złożyli m.in. sędziowie Igor Tuleya (na zdjęciu) i Paweł Juszczyszyn, a także - sędzia Piotr Żywicki z sądu olsztyńskiego. Spotkają się z odmową.

20.07.2021

KE: Polska do 16 sierpnia ma zawiesić Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Do 16 sierpnia polskie władzie mają czas na zastosowanie się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwosci UE, nakazującego zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova poinformowała we wtorek, że jeśli to nie nastąpi, Komisja będzie wnioskować o nałożenie na Polskę kar finansowych.

20.07.2021

Członkowie Kolegium SN: Bezprawne ignorowanie orzeczeń TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia TSUE powinny spowodować niezwłoczne zawieszenie wszelkich czynności Izby Dyscyplinarnej - napisało w opublikowanym we wtorek oświadczeniu dziewięcioro członków Kolegium Sądu Najwyższego. Jego autorzy stwierdzili też, że dycyzja I prezes SN, która umożliwia działanie Izbie działanie w pełnym zakresie, jest sprzeczna z prawem. A rzecznik SN stwierdził, że to sama Izba Dyscyplinarna o tym zdecyduje.

20.07.2021

Adwokatura: Wykonać orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Opinie, że postanowienia zabezpieczające TSUE w zakresie polskiego wymiaru sprawiedliwości nie mają oparcia ani w samym wyroku, ani w obowiązującym prawie, w tym w Konstytucji RP i są przykładem instrumentalizacji prawa, dążenia do nadania pozorów legalności ewentualnemu niepodporządkowaniu się orzecznictwu TSUE - oceniło Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.

20.07.2021

MS przygotowuje kolejne przepisy antyprzemocowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zakaz zbliżania się do samej ofiary przemocy, a nie tylko do miejsca jej zamieszkania, zakaz wstępu do określonych miejsc oraz zakaz komunikacji z ofiarą - takie m.in. nowe przepisy antyprzemocowych proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Według MS prawie osiem miesięcy obowiązywania ustawy antyprzemocowej to dowód, że narzędzie to "rzeczywiście działa", ale wymaga pewnych ulepszeń.

19.07.2021

Pierwsza prezes SN nie zwoła kolegium w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie dostrzegam obecnie pilnych zagadnień należących do kompetencji Kolegium, które uzasadniałyby organizację posiedzenia tego organu w trybie ekstraordynaryjnym - w taki sposób w opublikowanym w poniedziałek w oświadczeniu I prezes Sądu Najwyżaszego Małgorzata Manowska uzasadniła odmowną odpowiedź na wniosek dziesięciorga sędziów w tej sprawie.

19.07.2021

Polityczne awanse sędziów psują wymiar sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konkursy na stanowiska sędziowskie wygrywają obecnie osoby o dużo niższych kwalifikacjach niż ich konkurenci - wynika z analizy Fundacji Court Watch Polska. Kandydatów do NSA czy Sądu Najwyższego wskazuje Krajowa Rada Sądownictwa, także z własnego grona, a prezesi i kolegia tych sądów nie mają na to żadnego wpływu. A "starzy" sędziowie wspominają, jak trudną procedurę musieli przejść.

19.07.2021

Zintegrowany System Kwalifikacji przyda się przy certyfikowaniu mediatorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest coraz głośniej w związku m.in. z pracami nad Krajowym Rejestrem Mediatorów. Co do zasady ma z jednej strony zachęcać do doszkalania się, z drugiej opisywać, uporządkowywać i zbierać różne kwalifikacje w jednym rejestrze - czyli Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. To baza, w której można znaleźć informacje jakie konkretne wymagania trzeba spełnić

19.07.2021

Pierwsza prezes SN pozwala Izbie Dyscyplinarnej orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jestem głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna jest w pełni niezależna w sprawowaniu przypisanej jej jurysdykcji - napisała w opublikowanym w piątek oświadczeniu I prezes SN Małgorzata Manowska. I poinformowała o uchyleniu zarządzenia dotyczącego wykonania postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 r. Rzecznik ID ogłosił, że decyzja ta otwiera możliwość orzekania przez Izbę

16.07.2021

"Środowe śniadania" przeciwko zamrożeniu płac i mobbingowi w sądach

Wymiar sprawiedliwości

W sumie 89 sądów bierze już udział w akcji protestacyjnej przeciw zamrożeniu płac pracowników wymiaru sprawiedliwości i mobbingowi pod hasłem "Środowe śniadania". Za akcją stoi Krajowy Zarząd KNSZZ Ad Rem, a włączyły się w nią Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, NZZ Pracowników Okręgu Piotrkowskiego i NZZ Pracowników Sądów Rejonowych w Łodzi.

16.07.2021

Trybunał w Strasburgu szybko rozpatrzy sprawę sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakomunikował w piątek polskiemu Rządowi drugą skargę złożoną w sprawie sędziego Igora Tuleyi (nr 51751/20). Oznacza to, że Trybunał rozpozna sprawę merytorycznie. Skardze przyznano także tzw. szybką ścieżkę postępowania.

16.07.2021

Rzecznik Radzik pozwał prof. Romanowskiego za "efekt mrożący". Boją się kuli śniegowej - ocenia Romanowski

Wymiar sprawiedliwości

Podporządkowanie sędziów jest warunkiem koniecznym dla odejścia od demokracji liberalnej, w której centrum są wolności i prawa człowieka, w tym prawa kobiet. Autorytaryzm w swoim DNA ma indoktrynację ideologiczną, przed którą mają nas bronić niezawiśli sędziowie - pisze w odpowiedzi na prywatny akt oskarżenia zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów, prof. Michał Romanowski.

16.07.2021

Ministerstwo przygotowuje lepsze standardy obsługi interesantów w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Wszystkie sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne mają zostać objęte projektem wdrożenia standardów i procedur obługi interesantów. Zakłada on m.in. wsparcie w opracowaniu i prowadzeniu "przyjaznych" stron internetowych, dyżurów telefonicznych i szkolenia. 60 pracowników obsługi interesanta weźmie też udział w pilotażu i skorzysta ze wsparcia w ramach superwizji indywidualnej.

16.07.2021

Pełnomocnicy wysyłają, sądy rozpatrują, ale tylko część wniosków do eKRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W e-KRS obecnie rozpatrywane są jedynie wnioski dotyczące m.in. rejestracji spółek przesyłane przez system S24, pozostałe są przyjmowane, ale czekają. Barierą są m.in. z opłaty i adresy, bo tych nowy system na razie nie przetwarza. Nadal jest też problem z połączeniem z Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Notarialnych, a tym samym z rozpatrywaniem wniosków o przekształcenie spółek.

16.07.2021