Marszałek miał wątpliwości, a w Sejmie spór o prace nad kolejnymi zmianami w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W nocy z czwartku na piątek miało odbyć się pierwsze czytanie przygotowanego przez posłów PiS projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zaplanowano to, mimo że marszałek Sejmu miał wątpliwości co do przepisu pozwalającego na powoływanie prezesów bez wskazania kandydatów przez Zgromadzenie SN. Potem jednak punkt skreślono i czeka on na dalsze decyzje.

25.04.2019

Przed resortem sprawiedliwości stanie miasteczko protestacyjne

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W ten sposób od siódmego maja do odwołania pracownicy sądów i prokuratur będą domagać się podwyżek i systemowych zmian gwarantujących wzrost wynagrodzeń - decyzję podjęto podczas spotkania przedstawicieli Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości.

25.04.2019

Gersdorf do Morawieckiego: Daj dowody, albo nie szkaluj sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nieprawdziwe jest stwierdzenie premiera, że 80-85 proc. Polaków popiera postępowanie rządu w stosunku do sędziów. Poparcie dla tych działań rządu nigdy nie przekroczyło 50 proc. - twierdzi I prezes SN Małgorzata Gersdorf. I apeluje do Mateusza Morawieckiego, by nie rozpowszechniał nieprawdziwych informacji o zmianach w sądownictwie.

24.04.2019

Od hejtu po niezawisłość sędziów - program Kongresu Prawników Polskich

Wymiar sprawiedliwości

Postępowania dyscyplinarne, niezależność sądów, proponowane przez resort sprawiedliwości propozycje zmian w procedurze cywilnej i problematyka mowy nienawiści - to główne tematy zbliżającego się II Kongresu Prawników Polskich. Organizują go wspólnie Krajowa Rada Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka i Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

24.04.2019

Przyszłość Europy opartej na rządach prawa - debata w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 26 kwietnia br. w Sądzie Najwyższym odbędzie się międzynarodowa konferencja, której tematem jest „Przyszłość Europy opartej na rządach prawa”. Głównym zagadnieniem będzie praworządności w demokracjach europejskich. Udział w niej wezmą sędziwie sądów europejskich i naukowcy.

24.04.2019

Rusza Elektroniczny Sąd Polubowny, skorzysta z profilu zaufanego

Małe i średnie firmy

To efekt porozumienia, które Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej podpisało z Ministrem Cyfryzacji. W ramach umowy sąd "Ultima Ratio" tworzony przy stowarzyszeniu, będzie mógł korzystać z profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego oraz e-dowodów tożsamości. To ma ułatwić identyfikacje tożsamości użytkowników, którzy będą występować przed sądem w charakterze stron.

24.04.2019

Prawnicy chcą szybszych wypłat za pomoc prawną z urzędu

Wymiar sprawiedliwości

Adwokat mógłby już po kilku rozprawach wystąpić z wnioskiem o wypłatę zaliczki na poczet kosztów udzielonej pomocy prawnej, a wnioski te następnie mógłby ponawiać na bieżąco, po kolejnych rozprawach - wynika z propozycji adwokatury do których dotarło Prawo.pl. W ocenie prawników uregulowanie tej kwestii jest konieczne

24.04.2019

Marszałek blokuje dziewiątą nowelizację ustawy o SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Marszałek Sejmu ma wątpliwości co do zgodności z konstytucją przepisu przygotowanego przez posłów PiS projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczącego zasad powoływania I prezesa SN przez prezydenta. Dlatego na razie nie wiadomo, kiedy projekt zostanie skierowany do prac parlamentarnych.

23.04.2019

Gersdorf: Kolejny etap ograniczania niezależności sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ocenia w ten sposób projekt dziewiątej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczący m.in. poszerzenia właściwości Izby Dyscyplinarnej i procedury obsadzania stanowisk funkcyjnych w SN. Jej zdaniem proponowane zapisy pogłębiają dotychczasowy stan niekonstytucyjności obowiązującego prawa

23.04.2019

SN wskaże sąd do rozpatrzenia pozwu Komendy o odszkodowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy zdecyduje, czy przekazać pozew o odszkodowanie dla Tomasza Komendy za niesłuszne skazanie i 18 lat pobytu w więzieniu sądowi spoza apelacji wrocławskiej. Wystąpił o to Sąd Okręgowy we Wrocławiu, na wniosek zainteresowanego i jego pełnomocnika, którzy tłumaczą to traumą Komendy, która kojarzy się z tym miejscem.

23.04.2019

Iustitia ostro do premiera: Nie wolno polskich sędziów przyrównywać do francuskich kolaborantów

Wymiar sprawiedliwości

Mateusz Morawiecki na Uniwersytecie Nowojorskim powiedział, że sędziowie w Polsce nigdy nie zostali rozliczeni za naruszenia prawa w okresie PRL. I porównał to do rozliczeń przeprowadzonych we Francji po upadku kolaborującego z nazistami rządu Vichy. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" ocenia, że doszło do manipulacji, szkalowania i podważenia wiarygodności Polski.

23.04.2019

Ekspertka RPO: Ośrodki wychowawcze jak przechowalnie dla trudnych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Młodzieżowe ośrodki wychowawcze stanęły w miejscu - potrzebują zmian, także prawnych. Sytuacja w której w jednej placówce są dzieci wymagające różnych rodzajów oddziaływania prowadzi do organizacyjnego chaosu. Kluczem i szansą dla wychowanków jest specjalizacja MOW-ów i rozwój, szkolenia personelu - twierdzi dr Justyna Jóźwiak

23.04.2019

RPO: Dziewiąta nowelizacja ustawy o SN po raz kolejny złamie konstytucję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaproponowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, KRS i w prawie o sądach powszechnych zawierają rozwiązania niekonstytucyjne, a sposób procedowania tych zmian nie gwarantuje poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - ocenia rzecznik praw obywatelskich.

21.04.2019

Protest przeciwko próbie kopiowania danych z komputera sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura chciała uzyskać dostęp do komputera sędziego, wobec której nie toczy się żadne postępowanie. Sąd odmówił, a Komitet Obrony Sprawiedliwości uznał to za kolejne działanie prokuratury wymierzonym przeciwko sędziom i ich niezawisłości oraz zasadom demokratycznego państwa prawa.

19.04.2019

Prędkość, brawura, bezmyślność - więcej ofiar na drogach

Policja

Odbieranie prawa jazdy za nadmierną prędkość, kaskadowe kontrole, obowiązkowe dmuchanie w alkomat, wyższe kary - miały skutecznie poprawić sytuację na polskich drogach. Efekt - po kilku bezpieczniejszych latach - znowu wzrasta liczba ofiar wypadków. Tylko w pierwszym kwartale 2019 r. zginęło ponad 600 osób, czyli więcej niż rocznie w wyniku zabójstw. Eksperci szansę widzą w zmianach szkoleń nie tylko kierowców ale i instruktorów

19.04.2019

Dane pracowników sądów zagrożone? RPO pisze do UODO

Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą coraz szerszego stosowanie podpisu elektronicznego i związane z tym ujawnianie numeru PESEL pracowników sądów. Uważa, że to może naruszać ich prywatność.

18.04.2019

Projekt PiS: Nominacje do SN bez odwołania, Izba Dyscyplinarna uchyli immunitet sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Immunitet sędziom uchylać ma tylko Izba Dyscyplinarna SN. Nie będzie też odwołania przy nominacjach do tego sądu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapowiada on też zmiany w przepisach związanych z obsadzaniem stanowisk w SN, postępowaniach nominacyjnych na stanowiska sędziowskie oraz rozpatrywaniem odwołań od decyzji KRS.

18.04.2019

Pedofil ma trafić do rejestru - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna skazany za pedofilię w 2009 roku, czyli przed wejściem w życie przepisów o Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, nie trafił do rejestru właśnie z tego powodu. Sąd Najwyższy - po kasacji Prokuratora Generalnego - uznał jednak, że to błąd bo ustawa ma też zastosowanie do takich przypadków.

18.04.2019

Mało spraw w nowych izbach SN - za dużo sędziów?

Wymiar sprawiedliwości

Od grudnia 2018 r. do połowy marca w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpatrzono 157 spraw, w tym 35 skarg kasacyjnych, a w Izbie Dyscyplinarnej - 88 - wynika z danych uzyskanych przez Prawo.pl. To niewiele w porównaniu ze statystykami starych izb. W jednej z najmniejszych - Izbie Pracy, w tym samym czasie, załatwiono 764 sprawy.

18.04.2019