Takie pismo informujące, że osoba chroniąca się w Polsce przed wojną na terenie Ukrainy, wycofuje wniosek lub deklaracje ubiegania się o status uchodźcy, należy przesłać na adres korespondencyjny urzędu: ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa.

Specustawa obowiązuje z mocą od 24 lutego br. Nie dotyczy przy tym wszystkich obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną ale tych, którzy dotarli na jej terytorium bezpośrednio z terytorium swojej ojczyzny, lub obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obejmie również osoby, które nie posiadają obywatelstwa ukraińskiego ale są w związku małżeńskim z obywatelem Ukrainy, o ile przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy i w w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.

Wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie (PL/UKR) >>

Jeśli takie osoby chcą pozostać w Polsce ich pobyt będzie uznany za legalny przez okres 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego br. Podobnie ma być z dziećmi urodzonymi już na terenie Polski przez ukraińskie kobiety, które dotarły do Polski bezpośrednio z Ukrainy.  Po upływie 9 miesięcy ci, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat. Regulacja wprowadza też dla objętych nią osób rejestracje przez gminy, numer PESEL, ułatwienia w zatrudnieniu, 500 plus i pakiet świadczeń socjalnych.  

Czytaj:  Ukraińcy, którzy złożyli wnioski o status uchodźcy, mogą być objęci specustawą >>   `

Wniosek o status uchodźcy? Można się wycofać

Prawnicy od początku doradzali obywatelom Ukrainy, by wstrzymali się z decyzjami jak legalizować pobyt do momentu wejścia w życia zapisów specustawy. W najtrudniejszej sytuacji byli ci, którzy albo przekroczyli granicę na paszport - ale nie biometryczny i ci, którzy nie mieli żadnych dokumentów. W oby przypadkach wjazd następował na podstawie zgody komendanta Straży Granicznej, ważnej 15 dni. Przy czym w pierwszym przypadku było możliwe składanie wniosku o pobyt czasowy, w drugim alternatywą były wnioski o status uchodźcy.

Formularz wniosku o wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca >>

Przypomnijmy przepisy o uproszczonej legalizacji pobytu nie obejmują osób posiadających: zezwolenia na pobyt stały, rezydenta, pobyt czasowy, status uchodźcy czy ochronę uzupełniającą.

Zgodnie z zapisami specustawy ci Ukraińcy, którzy złożyli wnioski o status uchodźców lub deklaracje, że chcą taki wniosek złożyć mogą się z tego wycofać. Jeśli to zrobią, zostaną objęci przepisami specustawy.

Obsługa prawna obcokrajowców - najważniejsze akty prawne:

Co więcej, rząd w drodze rozporządzenia ma określić, od kiedy ta uproszczona ścieżka przestanie obowiązywać, a weźmie pod uwagę m.in. liczbę cudzoziemców napływających na terytorium Polski, sytuację ludności cywilnej i perspektywy zakończenia działań wojennych na terytorium Ukrainy oraz względy obronności, bezpieczeństwa państwa oraz względy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Czytaj: Specustawa o wsparciu dla obywateli Ukrainy już w Dzienniku Ustaw >>