KE: Ocena zmian w polskich sądach przy pierwszym wniosku o pieniądze z KPO

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska będzie musiała wykazać, że cele określone w tzw. kamieniach milowych zostały osiągnięte, zanim będzie mogła nastąpić jakakolwiek wypłata w ramach Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności - zapowiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I sprecyzował, że będzie to sprawdzone, gdy polski rząd złoży pierwszy wniosek o wypłatę środków w ramach tego instrumentu.

04.08.2022

Wkrótce nowe opłaty za czynności adwokackie i radców prawnych

Prawnicy Zamówienia publiczne

Z opublikowanych w środę projektów nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie i radców prawnych wynika, że wprowadzone zostaną nowe stawki minimalne w postępowaniu przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Nowe kwoty zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

03.08.2022

Adwokaci w przyszłym roku dostaną mLegitymacje

Prawnicy Prawo AI

Naczelna Rada Adwokacka podpisała porozumienie z Ministrem Cyfryzacji dotyczące wdrożenia produkcji elektronicznej legitymacji adwokata, aplikanta adwokackiego, prawników zagranicznych oraz adwokatów niewykonujących zawodu. Elektroniczna legitymacja powiązana będzie z aplikacją publiczną mObywatel, stąd jej nazwa mLegitymacja.

03.08.2022

Ustawa czeka na wejście w życie - część poprawczaków zmieni się w okręgowe ośrodki wychowawcze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków ustawy o resocjalizacji i wspieraniu nieletnich ma być tworzenie, na bazie części z dotychczasowych poprawczaków, okręgowych ośrodków wychowawczych. Mają w nich znaleźć się nastolatki, które skończyły 13 lat i mają na swoim koncie przestępstwo, przestępstwo skarbowe, albo np. notorycznie uciekają z młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

02.08.2022

Orzeczenie sądu obowiązuje - marsz narodowców nie jest wydarzeniem cyklicznym

Wymiar sprawiedliwości

O godzinie 17. w poniedziałek 1 sierpnia rozpoczął się zorganizowany przez organizacje narodowe Marsz Powstania Warszawskiego. Nie jest on jednak zgromadzeniem cyklicznym, ponieważ obowiązuje orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie, że wnioskodawca nie powinien uzyskać zgody na organizację zgromadzeń cyklicznych, ponieważ nie organizował podobnych zgromadzeń w ciągu ostatnich trzech lat, co jest warunkiem ustawowym.

01.08.2022

Adwokatura chce odrzucenia noweli kodeksu karnego przez Senat

Prawo karne

Skutkiem uchwalonych przez Sejm przepisów będzie także wzrost kosztów utrzymania systemu penitencjarnego oraz problemów z readaptacją skazanych po wyrokach. Naczelna Rada Adwokacka opowiada się za odrzuceniem przez Senat ustawy w całości - czytamy w opinii przesłanej 29 lipca br. przez adw. Przemysława Rosatiego, prezesa NRA.

01.08.2022

Od ochrony środowiska, po prawo do sądu - radcowie, adwokaci, sędziowie na 28. Pol’and’Rock Festival

Prawnicy

Poradnia prawna, warsztaty tematyczne, konkursy wiedzy o prawie, symulacje rozpraw, rozmowy o prawach obywatelskich, prawach kobiet i Konstytucji, oraz np. o prawie do czystego powietrza - adwokaci, radcowie i sędziowie już kolejny rok z rzędu biorą udział w festiwalu Pol’and’Rock, który odbędzie się w dniach 4 - 6 sierpnia w Czaplinku (woj. zachodniopomorskie).

01.08.2022

Do testu bezstronności sędziego wyboista droga, ważne każde słowo

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy zgodnie podkreślają, że sukces w zakresie wniosku o zbadanie bezstronności, niezawisłości sędziego - na podstawie czerwcowej noweli m.in. ustawy o Sądzie Najwyższym - jest praktycznie nie do osiągnięcia. Mimo to, wielu z nich próbuje. A sędziowie podkreślają, że ważne będzie wszystko, nawet to, jakie słowa zostaną użyte. Jeśli wniosek nie spełni wymogów formalnych, zostanie odrzucony bez wezwania do ich uzupełnienia.

01.08.2022

Mediacja po wyroku może być pomocna, ale ważna kwestia ugody

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy nie mają wątpliwości, że mediacja po wyroku mogłaby być jednym z istotnych elementów resocjalizacji i przygotowania osadzonego do powrotu do społeczeństwa. Problemem może być jednak weryfikacje tego, czy i w jakim zakresie wywiązuje się z ugody. Brakuje przepisów i koncepcji, kto za "sprawdzanie" byłby odpowiedzialny.

30.07.2022

Populizm penalny kwitnie w najlepsze

Prawo karne

Za jazdę po pijanemu grozi wkrótce wyłącznie kara więzienia, zaś rok po wejściu w życie nowelizacji kodeksu karnego - utrata samochodu. Zaostrzanie kar następuje często po jednym, głośnym czy brutalnym zdarzeniu i prowadzi niekiedy do absurdów - takich jak zrównanie odpowiedzialności za kradzież impulsów telefonicznych z gwałtem. Populizm penalny jest sprzeczny z Konstytucją - uważa prof. Włodzimierz Wróbel.

30.07.2022

Polska policja powinna korzystać z Reguł Mendeza - uważa RPO

Policja

Istnieje potrzeba upowszechnienia wiedzy na temat tzw. Reguł Mendeza, dotyczących prowadzenia przesłuchań osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy państwowych - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o opublikowane 17 maja 2021 r. zasady, międzynarodowe wytyczne odnoszące się do sposobu prowadzenia rozmów dochodzeniowo-śledczych i wywiadowczych oraz zbierania informacji przez przedstawicieli władzy publicznej.

29.07.2022

Sądy utknęły na testach bezstronności - problemy ze stosowaniem i pouczaniem stron

Wymiar sprawiedliwości

Chaos, tak w skrócie można opisać to, co dzieje się w sądach, w związku z przepisem umożliwiającym zbadanie bezstronności sędziego. Nowe narzędzie już "wyczyściło" wokandy w Sądzie Najwyższym, a w sądach powszechnych trwa analiza, czy i jak pouczać strony. Adwokaci i radcy prawni gorączkowo przygotowują wnioski dotyczące starych spraw, bo na ich złożenie - zgodnie z przepisem przejściowym - mieli 14 dni od wejścia w życie zmian, więc tylko do 29 lipca.

29.07.2022

Wynagrodzenia sędziów i referendarzy - w nowym roku planowane zgodnie z ustawą

Wymiar sprawiedliwości

Związki zawodowe pracowników sądów i prokuratur już postulują, by w 2023 r. nastąpił wzrost ich wynagrodzeń o 20 proc. O przyszły budżet i swoje wynagrodzenia obawiają się też m.in. sędziowie i referendarze. Ministerstwo Sprawiedliwości pytane przez Prawo.pl zapewnia jednak, że podczas prac nad przyszłorocznym budżetem naliczanie wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, asesorów oraz uposażeń sędziów w stanie spoczynku i ich rodzin, odbywa się zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

29.07.2022

„Nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego” - nowa odznaka Ministra Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ustanowienia honorowej odznaki „Za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości”, która ma być opatrzona napisem „MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU” oraz maksymą „NEMINEM CAPTIVABIMUS NISI IURE VICTUM EST”, czyli „Nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego”. Prace nad rozporządzeniem mają zakończyć się w III kwartale tego roku.

28.07.2022

W Kodeksie karnym łagodniej za narażenie na wirus HIV, chyba że chodzi o kilka osób

Wymiar sprawiedliwości

Za umyślne bezpośrednie narażenie innej osoby na zarażenie wirusem HIV będzie teraz grozić do 5 lat pozbawienia wolności, czyli tyle ile za narażenie na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu - choćby COVID. Zmianę przewiduje nowela Kodeksu karnego, którą na początku sierpnia zajmie się Senat. Co ważne, w przypadku kilku pokrzywdzonych, zagrożenie wzrośnie do 10 lat.

28.07.2022

Prof. Manowska protestuje przeciwko ostrym słowom sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przechodzenie sędziów ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do innych Izb budzi wiele emocji. Najczęściej negatywnych. Sędziowie wybrani przed grudniem 2017 r. przez Krajową Radę Sądownictwa krytykują zmiany. Pierwsza Prezes prof. Małgorzata Manowska w najnowszym oświadczeniu wyraziła oburzenie brakiem powściągliwości i taktu niektórych sędziów wypowiadających się w mediach.

27.07.2022

Pięcioro sędziów zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej pozostanie w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sześciu sędziów Sądu Najwyższego z 11 orzekających wcześniej w zlikwidowanej Izbie Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku. Zatem w czterech pozostałych Izbach - Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Izbie Karnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izbie Cywilnej zasiądzie pięcioro sędziów.

27.07.2022

Potrzebne postępowanie? Zadecyduje Europol

Wymiar sprawiedliwości Policja

Europol zyskał nowe uprawnienia - będzie mógł zaproponować danemu państwu członkowskiemu możliwość wszczęcia postępowania przygotowawczego i przetwarzać dane osobowe w celu wsparcia takich postępowań. Więcej będzie też mógł pozyskiwać dane od osób prywatnych, a dotyczące zamieszczanych w internecie treści - np. pedofilskich czy terrorystycznych.

27.07.2022

6 lat za przemoc seksualną - prokuratura wnosi apelację

Wymiar sprawiedliwości

Fotograf z Pomorza został skazany na sześć lat pozbawienia wolności za szereg czynów związanych z przemocą seksualną wobec czterech kobiet. W ocenie prokuratury kara jest rażąco niesprawiedliwa. Skierowała więc apelację, domagając się orzeczenia kary łącznej w górnej granicy ustawowego zagrożenia - czyli dwukrotnie wyższej.

27.07.2022

Instytucja wyzysku poprawiona - dłuższe terminy, ale kryterium nadal nieostre

Prawo cywilne

Poszerzony katalog przesłanek, w których może być zastosowana instytucja wyzysku, również o "brak dostatecznego rozeznania" oraz wydłużenie terminów, w jakich można z niej skorzystać, dla konsumentów do sześciu lat - to główne zmiany w przepisach dotyczących wyzysku. Obowiązują już prawie miesiąc, opisujemy je również w Legal Alert.

27.07.2022