W sądzie "adwokat diabła", w mediach powinien ważyć słowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura wielkimi krokami zbliża się do zmian w swoich zasadach etyki. Pod lupę wzięte zostały m.in. wypowiedzi publiczne adwokatów. Duża część środowiska uważa, że wolnością słowa nie można tłumaczyć wszystkiego, a prawnik ma baczyć na to, co i jak mówi. Co więcej, nie powinien być rzecznikiem prasowym klienta, bo nie taka jego rola. Inni, że e-świat wymaga szybkich komentarzy - także od prawników. Pozostaje pytanie, czy i jak to regulować.

24.08.2022

Zmiany w ustawie o Służbie Więziennej z podpisem prezydenta

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Służbie Więziennej. Po zmianach Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej (IWSW) będzie odpowiadał za rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnionych w szczególności przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w zakładach karnych albo aresztach śledczych. Senat wcześniej odrzucił zmiany, jednak Sejm był za.

23.08.2022

Pełnomocnik sędziego Tulei: Prezes sądu nie ma mocy zawieszania wyroków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy zarządzenie prezesa sądu apelacyjnego ma moc zawieszenia skutków prawomocnego orzeczenia sądu? Z takim pytaniem adwokat prof. Michał Romanowski, pełnomocnik sędziego Igora Tulei, zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Przanowskiej-Tomaszek, która odmawia wykonania postanowienia o zabezpieczeniu nakazującego dopuszczenie sędziego Tuleyi do orzekania.

23.08.2022

Sędziowie: Stawki za "urzędówki" uwłaczają godności zawodu adwokackiego

Wymiar sprawiedliwości

W żywotnym interesie wymiaru sprawiedliwości leży zapewnienie obywatelom należytej pomocy prawnej m.in. poprzez wsparcie ze strony osób zawodowo się tym zajmujących i należycie do tego przygotowanych. Wynagrodzenie wypłacane przez Skarb Państwa adwokatom musi być godziwe oraz odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy, uwzględniać jej ilość i jakość - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Themis w przyjętej właśnie uchwale.

23.08.2022

Niegodne urzędówki? W większości izb adwokat może się już wypisać z listy

Wymiar sprawiedliwości

Od dłuższego czasu trwa prawdziwa batalia o adwokackie i radcowskie stawki za pomoc prawną z urzędu. Już w styczniu pojawiły się sygnały, że z powodu ich wysokości część prawników prosi izby o możliwość "wypisania" się z list prawników gotowych na "urzędówki". Początkowo praktyka była różna, teraz przykładowo w adwokaturze 23 na 24 rady dają taką możliwość.

23.08.2022

Nie w tym, może w kolejnym roku - MS zapewnia o zaplanowaniu pieniędzy na referendarskie awanse

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, że w przedłożonym Ministrowi Finansów projekcie budżetu na rok 2023, zostały zaplanowane środki na awanse dla referendarzy sądowych. Zastrzegło jednak, że wszystko zależy od tego, co przyjmie ostatecznie Sejm. Obecnie 57 referendarzy czeka na awans na stanowisko starszego referendarza.

22.08.2022

We wrześniu nowa izba SN rozpozna sprawy zawieszonych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa oczekiwanie na decyzję prezydenta, który z 33 sędziów wylosowanych przez I Prezes Sądu Najwyższego ma wyłonić 11 osób mających orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Ustawa nie przewiduje żadnego terminu w tej kwestii, ale należy się spodziewać, że pierwsze rozprawy z udziałem tej jedenastki odbędą się w połowie listopada - ocenia sędzia Wiesław Kozielewicz. We wrześniu pięciu sędziów zajmie się na jawnych posiedzeniach sędziami zawieszonymi w czynnościach służbowych.

22.08.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych drogą przez mękę - działa, ale nadal z problemami

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Zadłużonych miał usprawnić m.in. postępowania upadłościowe. Tymczasem po ośmiu miesiącach nadal jest usprawniany, a prawnicy mają problem z jego podstawowymi funkcjonalnościami. Potykają się choćby na ograniczeniach objętości załączników, dołączaniu potwierdzeń opłat, czy dostępie do akt. A sędziowie np. nie widzą, czy dłużnik ma też inne sprawy. Nawet w ich sądzie.

22.08.2022

RPO: Wyrok do uchylenia z powodu błędnego doręczenia

Prawnicy

Skoro wezwanie do sądu odebrała nieletnia córka, to jest podstawa do uchylenia wyroku - uznał Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny oskarżonego o oszustwa. Według procedury - takie wezwanie może odebrać tylko osoba dorosła - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył kasację w takiej sprawie.

21.08.2022

Sędziowie SA i SN: Prezes Schab naruszył zasadę nieusuwalności sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mimo zebrania tysięcy podpisów pod protestem w sprawie przeniesienia dwóch sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wydziału karnego do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych oraz apelu I Prezes SN, prezes Piotr Schab nie zmienił swojej decyzji. W liście do prof. Manowskiej stwierdza, że długotrwale negowały one wykonywanie fundamentalnych obowiązków służbowych. Sędziowie podpisani pod protestem uważają, że to jest represja i złamanie zasady nieusuwalności.

21.08.2022

Dentons doradza NORD/LB przy finansowaniu farmy wiatrowej Liskowo

Prawnicy

Międzynarodowy zespół kancelarii Dentons doradzał na rzecz banku NORD/LB Norddeutsche Landesbank w związku z finansowaniem o wartości 53 milionów euro udzielonym spółce European Energy A/S na budowę i eksploatację farmy wiatrowej Liskowo o mocy 38.8 MW zlokalizowanej w północno-zachodniej Polsce.

20.08.2022

Kolejny akt oskarżenia przeciwko spółce Getback

Prawo karne

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 7 osobom zaangażowanym w proceder wyprowadzenia majątku ze spółki Getback S.A. Zarzuty sformułowane w akcie oskarżenia dotyczą przestępstwa umyślnej niegospodarności polegającej na zakupie bazy danych jednego z banków obejmującej dane wrażliwe ponad 200 tysięcy klientów za 1,3 miliona złotych.

20.08.2022

Sędzia Tuleya zawiadomił prokuraturę o złamaniu prawa przez prezesów warszawskiej apelacji

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Piotra Schaba i Przemysława Radzika, prezesa i wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz prezes warszawskiego sądu okręgowego Joannę Przanowską-Tomaszek. Chodzi o nie dopuszczanie Tuleyi do orzekania pomimo nakazującej to decyzji sądu pracy.

20.08.2022

Kontrahent nie wywiązał się z umowy przedwstępnej - przedawnienie po roku

Wymiar sprawiedliwości

Umowa przedwstępna ma dawać stronom pewność, że po pewnym czasie dojdzie do zawarcia umowy docelowej. Bywa i tak, że jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy docelowej. Zgodnie obowiązującymi przepisami roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta.

20.08.2022

Więzień też człowiek, ma prawo się skarżyć na decyzję w sprawie swojego wniosku

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce usunąć przepis nakładający na dyrektora aresztu lub zakładu karnego obowiązek pouczenia osadzonego wnoszącego skargę o możliwości zaskarżenia sposobu jej załatwienia. RPO krytykuje to rozwiązanie, bo jak podkreśla, system składania skarg przez osadzonych jest istotnym elementem związanym z ich ochroną przed nieludzkim lub poniżającym traktowaniem i karaniem.

19.08.2022

Spółka ma szybciej odpowiadać za przestępstwa, ale nie mała i średnia

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości po czterech latach wraca do prac nad skuteczniejszym pociąganiem do odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Tym razem poprzez nowelizację, a nie nową ustawę, "odkurzając" część starych propozycji. Do przypisania odpowiedzialności firmie nie będzie już niezbędny wyrok skazujący osobę fizyczną, a kara nie będzie ograniczona jej przychodem. Z działania ustawy wyłączone mają być małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet... całkiem duże.

19.08.2022

Sędziowie pokoju mają być uchwaleni w pakiecie ze spłaszczeniem sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na przełomie września i października muszę mieć uchwalone ustawy o sędziach pokoju oraz o referendum lokalnym. Jeśli tak się nie stanie przestanę głosować razem z PiS - zapowiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. - Jesteśmy gotowi poprzeć ustawę o sędziach pokoju jeśli równolegle będzie procedowana i uchwalona ustawa o spłaszczeniu struktury sądów powszechnych - zastrzegł Zbigniew Ziobro.

18.08.2022

Sądowa "Solidarność" sprawdza, jak jest z mobbingiem w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Protokołowanie rozpraw bez "przerwy" na toaletę, obowiązki za dwie lub trzy osoby, zsyłka do innego wydziału za niewykonanie nadprogramowej pracy, to w sądach, które powinny stać na straży praw pracowników, nadal rzeczywistość. NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury chce sprawdzić jak to wygląda w skali kraju, ruszyła więc z badaniami #Temida2021.

18.08.2022

Z Izby Dyscyplinarnej w stan spoczynku, czyli 23 tys. miesięcznie przez 19 lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Członkowie zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej mieli do wyboru pozostanie w Sądzie Najwyższym i orzekanie w innej izbie, albo przejście w stan spoczynku. Kilka osób skorzystało w tej możliwości, co oznacza pobieranie wysokiego uposażenia przez wiele lat - konkretnie 23 tys. zł przez prawie 19 lat. W Sejmie jest projekt odbierający im ten przywilej. Ma jednak małe szanse na uchwalenie.

17.08.2022

I Prezes SN apeluje do prezesa Sądu Apelacyjnego o rozwagę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zaapelowała do prezesa Piotra Schaba, jako były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Zwraca się o ponowne przemyślenie i w efekcie uchylenie decyzji kadrowej dotyczącej przeniesienia sędzi Ewy Leszczyńskiej-Furtak oraz sędzi Ewy Gregajtys z II Wydziału Karnego do III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

16.08.2022