Nowelizacja wstrzymująca wydanie dziecka za granicę już obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Wydanie dziecka na podstawie Konwencji haskiej będzie mogło zostać wstrzymane do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej i nadzwyczajnej. W piątek weszła w życie nowelizacja uchwalona przez Sejm na początku kwietnia. Prawnicy są w tym zakresie podzieleni, część z nich podnosi, że to uderzenie w ideę konwencji - czyli szybkość postępowania.

24.06.2022

Nie będzie awansów referendarzy, bo nie ma na to pieniędzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Obecnie 57 referendarzy sądowych czeka na awans na stanowisko starszego referendarza. W sumie, jak wylicza Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, potrzebnych jest na to w sumie 637 tys. złotych. Ministerstwo Sprawiedliwości w piśmie skierowanym do Stowarzyszenia wskazuje jednak wprost - w 2022 r. nie ma co na to liczyć.

24.06.2022

Trybunał otwiera bramy piekieł, czy chroni dobro dziecka - prawnicy podzieleni

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trybunał Konstytucyjny wytrąca z rąk sądów narzędzie do egzekwowania utrudnianych kontaktów z dziećmi, albo wreszcie wzięto pod uwagę to, co chcą i co czują dzieci - to najczęściej pojawiające się komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował częściowo stosowanie przepisów dotyczących nakazu zapłaty za utrudnianie lub uniemożliwiania kontaktu z dzieckiem.

23.06.2022

Kandydaci do SN odrzuceni, bo nie mają potrzebnych kompetencji

Prawnicy

Rozpatrując odwołania od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie przedstawienia wniosku o powołanie sędziów Sądu Najwyższego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Izba Kontroli SN uchyliła zaskarżoną uchwałę dotyczącą czterech kandydatów. Według składu orzekającego, żaden z tych kandydatów nie posiadał wystarczającej praktyki w orzekaniu o prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych.

22.06.2022

Izba Dyscyplinarna odroczyła rozpoznanie skargi na sędziego z koszulką "Konstytucja"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała w środę trzy odwołania od postanowienia o umorzeniu postępowania wobec sędziego Doroty Lutostańskiej z Olsztyna. Po dwóch godzinach niejawnych obrad Izba odroczyła procedowanie na czas nieokreślony. W sprawie chodzi o to, że sędzia obwiniona odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie manifestantów noszących koszulki z napisem Konstytucja.

22.06.2022

Dobre wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego, trochę słabiej u komorników

Prawnicy Strefa aplikanta

Takie same wyniki - po 82 proc. pozytywnych - przyniosły egzaminy zawodowe w samorządach adwokatów i radców prawnych. Nieco gorzej - 76 proc. wyników pozytywnych - wypadli kandydaci na komorników. We wszystkich grupach znacznie lepiej wypadli zdający po ukończeniu aplikacji niż kandydaci przystępujący do egzaminów na podstawie innych uprawnień.

22.06.2022

Dziecko nie chce kontaktów, rodzic nie może zmusić - TK wskazuje niekonstytucyjność przepisów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego nałożenie na rodzica utrudniającego drugiemu kontakty z dzieckiem obowiązku zapłaty określonej kwoty, jest niezgodne z Konstytucją, ale tylko wówczas, kiedy to utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktu wynika z zachowania samego dziecka. Wskazał na jeszcze jeden warunek - taka wola dziecka nie może być wywołana zachowaniem osoby sprawującej nad nim pieczę.

22.06.2022

Wakacje, wakacje, ale niekoniecznie dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Wakacje się zbliżają, a wraz z nimi jak bumerang wraca temat urlopów pracowników sądów. Skarżą się oni, że z powodu zaległości, częściowo popandemicznych, i problemów kadrowych coraz trudniej im wywalczyć wolne w wakacje. Część z nich chciałaby więc powrotu do praktykowania tzw. wakacji sądowych - czyli czasu zmniejszonej obsady i rozpatrywania głównie pilnych spraw.

22.06.2022

Było "zielone światło" jest czerwone - szanse na szybkie spłaszczenie struktury sądów maleją

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Od kilku dni z rządu płyną sygnały, że szans na szybkie procedowanie projektów spłaszczających strukturę sądów i wprowadzających jednolity status sędziego raczej nie ma. Teoretycznie miałyby wejść w życie z początkiem przyszłego roku, rzecznik rządu Piotr Müller powiedział jednak wprost, że przyjmowane są ustawy co do których jest konsensus. I zasugerował, że dla tego projektu nie ma.

21.06.2022

Dłużnik ma pełnomocnika, więc wniosek o upadłość tylko elektronicznie - sądy na nowo interpretują przepisy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Biednemu wiatr w oczy - tak w ocenie wielu prawników można podsumować to, jak sądy zaczęły interpretować przepisy dotyczące upadłości. Uważają, że osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może złożyć taki wniosek w formie papierowej tylko, jeśli nie reprezentuje jej pełnomocnik zawodowy. Gdy ten wchodzi do gry, możliwa jest jedynie forma elektroniczna. A system nadal szwankuje.

21.06.2022

Rzecznik dyscyplinarny nowym prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Michał Lasota, będący jednocześnie zastępcą krajowego rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został powołany przez ministra sprawiedliwości na stanowisko prezesa sądu okręgowego w Olsztynie. Zastąpił na tym stanowisku sędzię Danutę Hryniewicz, której kadencja skończyła się w 19 czerwca br. Wiceprezes i rzecznik prasowy tego sądu zrzekł się w poniedziałek stanowiska.

20.06.2022

Premier: Spór z UE o praworządność wciąż trwa

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W miniony piątek państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Oznacza to możliwość rozpoczęcia realizacji projektów finansowanych z tych funduszy, ale wciąż nie ma pewności, kiedy te pieniądze mogą być uruchomione. Komisja Europejska konsekwentnie przypomina o konieczności wdrożenie zmian w sądownictwie, a także polski premier przyznał, że ten spór trwa.

20.06.2022

Osobie niepełnosprawnej trudniej zgłosić przestępstwo - pomóc mają przyjazne warunki przesłuchań

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Niepelnosprawność

Osoby z niepełnosprawnością, w tym niepełnosprawnością intelektualną, od 3 do 7 razy częściej niż pozostali są pokrzywdzeni różnego rodzaju przestępstwami, przede wszystkim dotyczy to różnych form przemocy. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc, by były przesłuchiwane w przyjaznych warunkach i w sposób, który umożliwi przekazanie informacji potrzebnych do ustalenia sprawcy.

20.06.2022

Sądy na wzór prokuratury? Przy jednolitym statusie sędziów wzmocniona władza ministra

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by procedura nominacyjna sędziów została ograniczona do jednokrotnego aktu mianowania – na pierwsze stanowisko sędziowskie. Zmiana miejsca służbowego miałaby następować wskutek decyzji ministra, a wyższe wynagrodzenie wynikać jedynie ze stażu pracy i ewentualnie dodatków. Celem ma być stabilizacja, sami sędziowie widzą w tym jednak model znany z prokuratury i zastanawiają się, gdzie będzie miejsce na ich niezawisłość.

20.06.2022

KPO dla Polski zatwierdzony przez państwa członkowskie UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły w piątek polski Krajowy Plan Odbudowy. Oznacza to możliwość przystąpienia do realizacji projektów finansowanych z tych funduszy. Komisja Europejska konsekwentnie zastrzega jednak, że KPO zakłada wdrożenie reformy sądownictwa do końca czerwca i dopiero to otworzy w lipcu drogę do wniosku o pieniądze.

17.06.2022

Test niezawisłości nie zawsze zweryfikuje status sędziego, ale orzekanie spowolni

Wymiar sprawiedliwości

Procedura testowa sędziów w znowelizowanej ustawie o Sądzie Najwyższym zmierza do jednego: aby nie badać kwestii powołania sędziego. Czyli to, co w orzecznictwie trybunałów europejskich zostało wytknięte jako sedno naruszenia praworządności, teraz w ustawie o SN i sądach powszechnych wyłączono z badania. W efekcie obywatel będzie czekać dłużej na orzeczenie, bez pewności, że sąd jest bezstronny.

17.06.2022

Adwokaci i radcy kuratorami skrzywdzonych dzieci, ale system wciąż szwankuje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Brak szkoleń, brak wiedzy, brak czasu i umiejętności miękkich, zbyt niskie stawki - to główne bolączki instytucji kuratora dla dziecka pokrzywdzonego przestępstwem. Zgodnie z przepisami, jest on powoływany w szczególnie trudnych sprawach, np. gdy dochodzi do wykorzystywania seksualnego czy przemocy ze strony jednego z rodziców. Prawnicy podkreślają, że konieczne są zmiany.

17.06.2022

Im szybciej tym lepiej - prawnicy mediacji powinni uczyć się i na studiach

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Prawnik, który na studiach poznaje tajniki mediacji, inaczej podchodzi do sporów niż ten, który z taką tematyką się nie zetknął. Co więcej, niezależnie od tego, czy będzie mediatorem, wchodząc do zawodu adwokata lub radcy jest bardziej otwarty na współpracę i pozasądowe rozwiązania. Tak uważa wielu prawników i coraz głośniej jest o możliwości uzyskania w czasie aplikacji tytułu mediatora.

16.06.2022

Izba do likwidacji, ale kto osądzi stare i nowe dyscyplinarki?

Prawnicy

Sędzia, który zastosował orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka lub TSUE, nie może być ukarany. Podobnie jak za błąd w stosowaniu prawa krajowego lub prawa Unii - wynika z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Sędziowie ukarani za to mogą odwołać się do nowej izby w SN, ale orzekać w ich sprawach mogą te same osoby. W samym SN razem mają orzekać "starzy" i "nowi" sędziowie.

15.06.2022