Rząd proponuje podwyżki dla prokuratorów i sędziów niezgodne z ich ustawami - mogą być pozwy

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Prokuratorzy obliczyli właśnie, że zgodnie z projektem ustawy okołobudżetowej, w 2023 roku ich wynagrodzenie będzie liczone w oparciu o podstawę niższą o ponad 700 zł od tego, co gwarantuje im ich własna ustawa - Prawo o prokuraturze. Rozgoryczenie pogłębia fakt, że to kolejny raz kiedy budżet krojony jest ich kosztem. Prawnicy też widzą problem, wskazują jednak, że jest on już systemowy.

02.09.2022

Wynagrodzenia sędziów, prokuratorów, referendarzy - trzeci rok z rzędu nie tak jak w ustawie

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze w lipcu zapewniało, że podczas prac nad przyszłorocznym budżetem naliczanie wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, asesorów oraz uposażeń sędziów w stanie spoczynku i ich rodzin, odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Tymczasem w projekcie okołobudżetowym na 2023 r. ustawiono podstawę "na sztywno" w wysokości 5444,42 zł.

01.09.2022

Nowa ustawa o nieletnich już obowiązuje - będzie 10 okręgowych ośrodków wychowawczych

Wymiar sprawiedliwości

Utworzenie okręgowych ośrodków wychowawczych, które mają wypełnić lukę pomiędzy MOW-ami a poprawczakami to jedna z głównych zmian, które obowiązują od 1 września. Kolejne to m.in. granica przejawów demoralizacji na poziomie 10 lat, obligatoryjne kierowanie do poprawczaków w przypadku poważniejszych czynów karalnych i większe kompetencje dla dyrektorów szkół w przypadku wybryków uczniów.

01.09.2022

Reforma adwokackiej etyki coraz bliżej, zmiana w zakresie reklamy może w tym roku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W końcu przyszłego tygodnia Naczelna Rada Adwokacka ma omówić projekty zmian m.in. w adwokackim kodeksie etyki. Jeśli uzyskają aprobatę, zostaną przejęte. Tymczasem część środowiska czeka na zmiany w zakresie reklamy, a propozycje w tym zakresie mogą trafić "na stół" w październiku, nadal bowiem trwają badania tego problemu, zarówno w adwokaturze jak i w społeczeństwie.

31.08.2022

E-podpis i dla prawnika pomocny, ale ważne, do czego ma posłużyć

Prawnicy

Moc prawna to kluczowa kwestia przy wyborze podpisu elektronicznego. Przykładowo, do podpisania umowy zlecenia lub o dzieło podpis zaawansowany jest wystarczający, jednak gdy umowa o dzieło lub zlecenie będzie przewidywać przeniesienie praw autorskich majątkowych lub udzielenie licencji, wtedy należy wybrać podpis kwalifikowany.

31.08.2022

Kanclerz Niemiec: W UE nie ma pieniędzy bez przestrzegania praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wypłaty pieniędzy z unijnego budżetu będą powiązane z przestrzeganiem standardów dotyczących państwa prawa - zadeklarował kanclerz Niemiec Olaf Scholz. I dodał, że Komisja Europejska powinna mieć nowe możliwości wszczynania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. - Polska jest fałszywie atakowana rzekomymi brakami w praworządności – skomentował wiceszef MS Sebastian Kaleta.

30.08.2022

Problemy z doręczaniem przesyłek sądowych - RPO pyta prezesa Poczty Polskiej

Wymiar sprawiedliwości

Ludzie skarżą się, że listonosze nie robią stosownych adnotacji zwrotnych na przesyłce, którą sąd wysyła pod adres, gdzie dana osoba nie mieszka. W takich sytuacjach zostawiają tylko awizo. Powoduje to problemy dla sądów i adresatów, bo pismo sądowe podwójnie awizowane, a niepodjęte przez adresata, uznaje się za doręczone.

30.08.2022

Raport: Znęcanie się nad dziećmi nadal umyka wymiarowi sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W Polsce jedynie 2 proc. prawomocnych wyroków skazujących za przestępstwo znęcania się dotyczy sytuacji, gdy pokrzywdzonymi są dzieci – wynika z raportu Fundacji Court Watch Polska. Jego autorzy wskazują, że przemoc wobec osób małoletnich jest kwalifikowana w taki sposób, aby nie było konieczności prowadzenia bardziej skomplikowanego śledztwa zamiast dochodzenia.

30.08.2022

Referendarze boją się o wynagrodzenia, piszą do Ministra Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Miesiąc temu Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniało, że podczas prac nad przyszłorocznym budżetem naliczanie wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, asesorów oraz uposażeń sędziów w stanie spoczynku i ich rodzin, odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi regulacjami. W międzyczasie wypowiedział się jednak minister Michał Wójcik, członek Rady Ministrów, wskazując, że nie ma przyzwolenia społecznego na podwyżki dla sędziów. A jeśli tak, to nie mają na nie co liczyć i referendarze.

30.08.2022

Sąd zapyta TSUE, czy "frankowe" roszczenia banku można spłacić w ratach

Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie zamierza skierować pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące tego, czy rozłożenie na raty świadczenia należnego bankowi od konsumenta może nastąpić wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zaś sąd musi zasądzić żądane odsetki aż do daty wydania wyroku. Chodzi o sprawę frankową i dyrektywę dotyczącą nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

29.08.2022

Sędzia Kozielewicz zmierzy się z zarzutami prokuratury w sprawie ścigania sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W powołanej tymczasowo Izbie Odpowiedzialności Zawodowej opracowana została i opublikowana wokanda na wrzesień. Jednak jeszcze w sierpniu zostaną rozpoznane dwa wnioski o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów. Jednoosobowo rozpozna je sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz. Żądania uchylenia immunitetu wniosła Prokuratura Krajowa.

29.08.2022

Stowarzyszenia sędziowskie chcą unieważnienia decyzji o KPO dla Polski

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Cztery europejskie organizacje sędziowskie - Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Rechters voor Rechters oraz MEDEL - skierowały w niedzielę skargę do Sądu Unii Europejskiej (część TSUE), domagając się unieważnienia decyzji Rady UE w sprawie polskiego KPO.

28.08.2022

RPO: Ostrożnie z wydawaniem ludzi ściganych przez władze Białorusi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Władze Białorusi nadużywają instrumentów prawa międzynarodowego przeznaczonych do ścigania przestępców, wykorzystując je do prób sprowadzania swoich przeciwników politycznych na terytorium Białorusi - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi o wydanie instrukcji dla prokuratorów, by zapobiegać wydawaniu władzom Białorusi osób, których prawa człowieka mogą być tam łamane.

28.08.2022

Nowe dziecko po rozwodzie - obniżenie alimentów możliwe, ale nie z automatu

Wymiar sprawiedliwości

Kolejne dziecko w porozwodowym patchworku może być niemałą rewolucją, przyprawiającą o spory finansowy zawrót głowy. Pieluchy, jedzenie, ubrania, wyprawka do tanich nie należą, a szukanie oszczędności w alimentach na dzieci z "byłą" wydaje się niektórym dobrym rozwiązaniem. W decyzji sądu automatyzmu jednak nie będzie, zajrzy nawet do portfela obecnej partnerki.

27.08.2022

Czasami bez wywiadu środowiskowego ani rusz - kurator pilnie potrzebny

Wymiar sprawiedliwości

Wywiad środowiskowy opracowywany przez kuratora pozwala sądowi na ustalenie informacji potrzebnych do prowadzonego postępowania. Chodzi nie tylko o sprawy karne, ale też np. rodzinne. Szczeroki bywa też zakres tego czego ma się dowiedzieć, poprzez sytuacje w środowisku rodzinnym, szkolnym, zawodowym, po stan zdrowia i majątkowy.

27.08.2022

Następczej decyzji prokuratora o wykorzystaniu dowodów z inwigilacji nie da się zaskarżyć - RPO wystąpił do TK

Wymiar sprawiedliwości

Artykuł 168b kodeksu postępowania karnego pozwala prokuratorowi na wydanie w każdym czasie następczej zgody na wykorzystanie uzyskanych w drodze inwigilacji materiałów świadczących o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego. Co ważne, nie tylko takich, co do których można zarządzić kontrolę operacyjną. Problem w tym, że nie można tego zaskarżyć.

26.08.2022

Pracuj mniej, zarabiaj więcej - we wrześniu webinar dla prawniczek

Prawnicy

Pracuj mniej, zarabiaj więcej! Jak przyciągać idealnych klientów do kancelarii i pozyskiwać ich na konkurencyjnym rynku prawniczym - to główne tematy webinaru dla prawniczek, który zaplanowano na 12 września. Prelegentką będzie Kamila Kurkowska, prezeska i założycielka Fundacji Women in Law, mentorka prawniczek. Patronat nad wydarzeniem objął Wolters Kluwer Polska.

25.08.2022

Władza surowością kar chce pokryć nieudolność w ochronie środowiska

Prawo karne Środowisko

Polskie władze zupełnie nie radzą sobie z monitorowaniem zagrożeń dla środowiska, a jedyną receptą na problem, jest według nich zaostrzenie kar. Choć odpowiednie przepisy zwiększające odpowiedzialność są już gotowe, a kolejne ich zaostrzenie jest zapowiadane, nie ma to większego znaczenia – bo sprawców trudno wykryć i postawić w stan oskarżenia.

25.08.2022

Podwójny test niezawisłości sędzi Małgorzaty Bednarek - dwa różne wyniki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do rozpoznania sprawy niezawisłości sędzi Bednarek wylosowano pięciu sędziów Sądu Najwyższego, a sprawę jednoosobowo odrzucił z przyczyn formalnych sędzia Załucki. Wyjaśnienie jest proste: skład 5-osobowy rozpoznaje wniosek merytorycznie, natomiast kontrola formalnoprawna wniosku może i powinna odbyć się 1-osobowo. Ale kilka dni wcześniej taką kontrolę przeprowadził prezes Izby Karnej SN.

24.08.2022

Węgry ustąpią w sprawie praworządności, by dostać pieniądze z KPO

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rząd Węgier obiecał Komisji Europejskiej, że do końca października zmieni część spornych ustaw, o ile uda się osiągnąć porozumienie w sprawie uwolnienia unijnych funduszy - poinformował szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Komisja Europejska wstrzymuje Węgrom wypłatę pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a powodem są zarzuty dotyczące praworządności, podobne do tych stawianych polskim władzom.

24.08.2022