Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej 30  i 31 sierpnia br. rozpozna dwie sprawy w przedmiocie zezwolenia na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, czyli  tzw. uchylenia immunitetu sędziowskiego.

Czytaj teżSędzia Kozielewicz: Po 15 lipca Sąd Najwyższy musi uporządkować sprawy dyscyplinarne

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/losowanie-sedziow-i-test-niezawislosci-po-zmianach-w-ustawie,515971.html

W tych sprawach orzeka skład jednoosobowy. Natomiast we wrześniu Izba rozpozna  zażalenia sędziów na decyzje w kwestii zawieszenia  w  czynnościach służbowych, jak i kontroli zarządzeń o natychmiastowej przerwie w czynnościach służbowych (posiedzenia wyznaczone na 8, 14, 15, 20 i 22 września br.). Izba rozstrzygnie czy sędziego zawiesić czy odmówić zawieszenia w czynnościach służbowych.  Orzekać będą w tych sprawach składy: dwóch sędziów i jeden ławnik. We wszystkich składach przewodniczy sędzia Izby Karnej - Wiesław Kozielewicz, pełniący obowiązki przewodniczącego dwóch wydziałów nowej Izby.

Losowanie  i dyżury 24 godzinne

Przydział spraw w Izbie Odpowiedzialności Dyscyplinarnej odbywa się w oparciu o rozwiązania zawarte w ustawie o Sądzie Najwyższym  i w regulaminie Sądu Najwyższego. Wygląda to następująco: pięciu sędziów wyznaczonych do tymczasowego orzekania w Izbie zostało uszeregowanych alfabetycznie.

Listę otwiera sędzia Dariusz Kala. Sprawy są przydzielane, w kolejności w jakiej zostały zarejestrowane w 19 repertoriach poszczególnych rodzajów spraw prowadzonych w Izbie. Czyli każdy sędzia otrzymał do referatu co piątą sprawę z repertoriów. Przykładowo sędzia   Kozielewicz ma sprawy oznaczone numerami 2 , 7 , 12, itd. z poszczególnych repertoriów, a sędzia D. Kala  sprawy oznaczone numerami 1 , 6, 11 itd. 

- Cały czas pełnię dyżur w tzw. sprawach 24 godzinnych  - mówi sędzia Wiesław Kozielewicz. Chodzi tu o rozpoznawanie wniosków o zezwolenie na pociągnięcie sędziego bądź prokuratora do odpowiedzialności karnej lub tymczasowe aresztowanie w przypadku ujęcia ich na gorącym uczynku zbrodni lub niektórych występków. Wówczas sędzia Izby Odpowiedzialności Zawodowej  niezwłocznie,  nie później niż przed upływem 24 czterech godzin (stąd nazwa tej procedury), na posiedzeniu jednoosobowo rozstrzyga co do wniosku. Na szczęście w okresie od lipca 2018 r. takie przypadki miały miejsce zaledwie pięć lub sześć razy, dotyczyły prowadzenia samochodów w stanie nietrzeźwości, ostatni w maju b.r. - dodaje.

Słynny test niezawisłości

Jasnym jest, że z uwagi na wprowadzenie tzw. testu niezawisłości, spraw dyscyplinarnych nie da się, co do zasady, rozpoznać  bardzo szybko, gdyż strona postępowania, czyli np. obwiniony czy rzecznik dyscyplinarny może w termnie siedmiu, liczonym od otrzymania przez nią  informacji o składzie sądu dyscyplinarnego,  złożyć wniosek o przetestowanie, ale dotychczas w wyznaczonych  sprawach dyscyplinarnych nie złożono wniosków o test niezawisłości. 

Gdy Prezydent R.P. wyznaczy jedenastu sędziów mających orzekać przez pięć lat w Izbie, to sprawy, w  których nie zostały dotychczas wyznaczone terminy posiedzeń zostaną przydzielone nowym sędziom. Wtedy piątka sędziów wyznaczonych przez I Prezes SN, gdy rozpozna przydzielone im  sprawy, które zostały już skierowane na  posiedzenia, zakończy swoją "misję".

Po zlikwidowanej w dniu 14 lipca b.r. Izbie Dyscyplinarnej pozostało   ponad trzysta  spraw. Każdemu z pięciu  sędziów wyznaczonych do tymczasowego orzekania przydzielono  do referatu  ponad  60 spraw.

Oczywiście po dniu 15 lipca b.r.  wpływają też  nowe sprawy dyscyplinarne, np. kasacje od orzeczeń Wyższego Sądu Dyscyplinarnego dla Adwokatów, odwołania od orzeczeń Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym.

Wpłynęło np. odwołanie rzecznika dyscyplinarnego od uniewinniającego orzeczenia w sprawie prokuratora Krzysztofa Parchimowicza. Zaczynają też wpływać wnioski o wznowienie postępowania w trybie art. 18 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Ten przepis przewiduje,  że w terminie do 15 stycznia 2023 r. sędziemu, w stosunku do którego wydany został przez Sąd Najwyższy w składzie którego brał udział sędzia Izby Dyscyplinarnej, prawomocny wyrok dyscyplinarny lub podjęta została uchwała prawomocnie zezwalająca na pociągnięcie sędziego do  odpowiedzialności karnej, przysługuje wniosek o wznowienie postępowania. W myśl tego przepisu Sąd Najwyższy, w składzie trzech sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej, w przypadku uwzględnienia wniosku uchyla zaskarżony wyrok lub zaskarżoną uchwałę i rozstrzyga sprawę co do istoty albo umarza postępowanie.