Założenia do projektu rozporządzenia znalazły się już w wykazie prac legislacyjnych rządu. Jak wskazano, projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach. Przepisy przewidują możliwość ustanawiania przez Radę Ministrów odznak honorowych za zasługi w działalności państwowej lub społecznej na rzecz rozwoju określonej dziedziny gospodarki narodowej lub administracji, z jednoczesnym ustaleniem wzoru tych odznak oraz zasad i trybu ich nadawania, a także sposobu noszenia. Ustalenie wzoru odznaki honorowej oraz sposobu jej noszenia wymaga zgody prezydenta, wydawanej zgodnie z praktyką stosownie do opinii Komisji Heraldycznej działającej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

 

Czytaj: Na barkach sędziów rodzinnych coraz więcej, ale to sądy nadal marginalizowane >>

Za umacnianie zasad demokratycznego państwa prawa

Projektowane rozporządzenie ma służyć ustanowieniu odznaki honorowej „Za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości”, która będzie opatrzona napisem „MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU” oraz maksymą „NEMINEM CAPTIVABIMUS NISI IURE VICTUM EST” co oznacza „Nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego”.

WZORY DOKUMENTÓW:

Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych rządu, będą nią wyróżniani sędziowie, pracownicy i członkowie samorządów prawniczych oraz organizacji społecznych, a także "inne osoby fizyczne, w tym cudzoziemcy, za zasługi na rzecz umacniania zasad demokratycznego państwa prawa, kształtowania kultury prawnej oraz właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

Czytaj też: Tytuły honorowe nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego - uprawnienie do nadawania tytułów >>>

 

Na wniosek lub z własnej inicjatywy

Odznakę ma nadawać Minister Sprawiedliwości, z własnej inicjatywy lub na wniosek:

  • ministra lub kierownika urzędu centralnego;
  • kierowników jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości;
  • terenowego organu administracji rządowej bądź organu jednostki samorządu terytorialnego.

Co ważne wyróżniony może otrzymać odznakę wielokrotnie. W projekcie dokonano szczegółowego opisu odznaki, a w załącznikach określono wzory wniosku, odznaki i legitymacji.

Czytaj też: Brodziński Sławomir, Honorowy obywatel - tylko gminy czy może też powiatu i województwa? - polemika >>>

- Według obecnego stanu prawnego brak jest możliwości, by w stosowny sposób docenić wyróżniające się postawy i działania dokonywane w ramach umacniania zasad demokratycznego państwa prawa i kształtowania kultury prawnej oraz zapewniania właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - czytamy w uzasadnieniu.

W polskim systemie prawnym obowiązuje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 października 2010 r. w sprawie odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. Zgodnie z art. 36 ustawy o Służbie Więziennej z dnia 9 kwietnia 2010 r., odznaka ta może być nadawana funkcjonariuszom lub pracownikom Służby Więziennej wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w służbie lub pracy, ale też innym osobom. - Zarówno katalog osób, które mogą otrzymać to wyróżnienie, jak i rodzaj zasług, za które jest przyznawane, różni się w sposób istotny od katalogu osób oraz kryteriów otrzymania właściwych dla proponowanej odznaki honorowej „Za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości”. Przygotowany projekt, po jego wejściu w życie, wyposaży Ministra Sprawiedliwości w instrument umożliwiający wyróżnienie postaw i działań w kierowanym przez niego dziale administracji rządowej „sprawiedliwość” - uzasadniono.