RPO pyta europejskich ombudsmenów o zdanie w sprawie ACTA
W biurze Rzecznik Praw Obywatelskich kontynuowane są analizy prawne i konsultacje z ekspertami i organizacjami pozarządowymi w sprawie podpisania przez Polskę umowy ACTA.
Prezydent skierował do TK ustawę o waloryzacji emerytur
Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej zasady waloryzacji emerytur i rent - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
SN: zwyciężyli kupujący mieszkania w sporze z upadłym deweloperem
Interes konsumenta jest decydujący w sporze kupujących mieszkania u dewelopera, który ogłosił upadłość powiedział w czwartek Sąd Najwyższy. Wydał wyrok, który unieważnił hipotekę na nieruchomości założoną na rzecz firmy amerykańskiej. Nabywcy mają szanse odzyskać swoje pieniądze i lokale.
Można odliczyć VAT od paliwa do samochodów demonstracyjnych
Nie ma żadnych podstaw, aby pozbawić podatnika prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do napędu pojazdów, które nie są od razu oferowane do sprzedaży, lecz w pierwszej kolejności spełniają funkcje tzw. pojazdów demonstracyjnych.
W sprawie ACTA popełniliśmy dwa błędy: jeden to brak pełniejszych konsultacji społecznych, a drugi to sam moment i tryb podejmowania decyzji - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Kancelaria Wardyński i Wspólnicy uruchomiła drugi po portalu procesowym portal prawny: portal transakcyjny, www.portaltransakcyjny.pl. Jego stworzenie to kolejny przejaw przyjętej przez kancelarię filozofii dzielenia się praktyczną wiedzą z klientami i środowiskiem biznesowym.
O rządowych planach podniesienia wieku emerytalnego premier będzie rozmawiał dzisiaj - oprócz innych konsultacji - z Radą Programową Kongresu Kobiet. W poniedziałek Donald Tusk spotka się z Parlamentarną Grupą Kobiet.
Prezydium Komisji Trójstronnej z jej nowym szefem będą rozmawiać o wieku emerytalnym
Prezydium Komisji Trójstronnej ma w piątek dyskutować na temat rządowej koncepcji podniesienia wieku emerytalnego. Z przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców spotka się minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Pozew zbiorowy - coraz popularniejsza instytucja prawa teraz przeciw deweloperowi
Kancelaria Woźniak Kocur złożyła pozew zbiorowy w imieniu 39 osób - właścicieli lokali w apartamentowcu na warszawskiej Ochocie - przeciwko spółce DomDevelopment S.A. Członkowie grupy żądają naprawienia szkody wyrządzonej przez nienależyte wykonanie przrz dewelopera umów sprzedaży lokali.
Senacka komisja kultury poparła ustawę budżetową na 2012 r.
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała ustawę budżetową na 2012 r. dotyczącą m.in. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Ustawa ta, uchwalona pod koniec stycznia przez Sejm, przewiduje na ten cel ponad 2 mld 885 mln zł.
TK: czy koszty sądowe powinna opłacać spółdzielnia
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło pytanie prawne Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w sprawie kosztów sądowych pokrywanych w całości przez spółdzielnie mieszkaniowe, bez względu na to, czy sprawę wygra czy przegra.
Prokuratorzy: zakaz autoreklamy i skupiania na sobie uwagi mediów
Projekt zasad etyki prokuratorów stawia nacisk na apolityczność, niezależność i wstrzemięźliwość w wypowiedziach publicznych. Nakazuje oszczędnie korzystać z wolności słowa.
Do wyceny aportu nie stosuje się aktualnych cen rynkowych
Dochodem podatnika w związku z objęciem udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny będzie nadwyżka wartości nominalnej tych udziałów ponad koszty uzyskania przychodów w wysokości faktycznie poniesionych przez podatnika wydatków na nabycie tych przedmiotów wkładu.
W celu spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego adwokat powinien uzyskać w danym roku kalendarzowym, co najmniej 12 punktów szkoleniowych. Marcowa konferencja organizowana w Zielonej Górze to 3 punkty szkoleniowe.
Min. Gowin: reorganizacja sądów to walka z biurokracją
Nie zniknie żaden budynek sądowy, żaden wydział ksiąg wieczystych ani etat sędziowski. Sędziowie nadal będą tam, gdzie teraz orzekają wyroki. Cała reorganizacja służy lepszemu wykorzystaniu kadr sędziowskich zapewniał Jarosław Gowin w radiu dla ciebie.
We środę będzie projekt elektronicznej bazy ubezpieczonych
Minister Michał Boni szef resortu cyfryzacji zapowiedział, że intencją budowy systemu - dzięki nowym rozwiązaniom prawnym, technicznym oraz organizacyjnym-jest poprawa jakości danych gromadzonych i przetwarzanych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych.System ma być dostępny z każdego miejsca na świecie.
Kiedy potrzebny jest biegły rewident przy czynnościach spółki akcyjnej
Regulacje dotyczące spółki akcyjnej w wielu miejscach powierzają pewne czynności wyłącznie dla osób posiadających kwalifikacje biegłego rewidenta. Pamiętać jednak należy, że przedmiotem rewizji finansowej mogą być także sprawozdania finansowe innych spółek handlowych czy innych podmiotów działających na rynku, nawet w sytuacji braku ustawowego obowiązku w tym zakresie.
Minister administracji ma przeciwdziałać klęskom żywiołowym
Minister administracji i cyfryzacji ma odpowiadać za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zdarzeniom zagrażającym bezpieczeństwu powszechnemu oraz usuwanie ich skutków - przewiduje projekt noweli ustawy o działach w administracji rządowej i niektórych innych ustaw.
Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, jest odpowiedzialny za koordynację oraz prowadzenie działań w zakresie bezpieczeństwa na EURO 2012 - wyjaśnia MSW wobec pojawiających się prawnych watpliwości w specjalnym komunikacie na stronie internetowej.
Nowe warunki zwolnienia z VAT dla organizacji pożytku publicznego
W związku z nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która wyłączyła z zakresu działalności pożytku publicznego sprzedaż przedmiotów darowizny, zrezygnowano z jednego w warunków zwolnienia. Dostawa tych towarów przez określone Organizacji Pożytku Publicznego, nie musi odbywać się w ramach działalności pożytku publicznego. Więcej