Jak informują organizatorzy akcji, celem projektu jest stworzenie w Polsce trwałej sieci obserwatorów społecznych, gotowych w szybkim tempie organizować się do monitorowania zgromadzeń publicznych i innych zdarzeń.
Fundacja poszukuje:
- osób pełnoletnich,
- posiadających wiedzę o prawach człowieka i/lub działających na rzecz ich ochrony,
- potrafiących działać w zespole,
- odpowiedzialnych i nie ulegających emocjom,
- potrafiących zachować bezstronność i nie ulegających presji otoczenia,
- gotowych podjąć się udziału w dwudniowym szkoleniu w Warszawie (12-13 maja dla osób z Warszawy, 19-20 maja dla osób z innych miast; Fundacja pokrywa koszty dojazdu oraz zakwaterowania) a następnie obserwacji zgromadzeń publicznych i innych sytuacji z udziałem większych grup osób (strajków, okupacji budynków, zbiegowisk, flash mobów itd.) w ich miejscowości lub w jej okolicy.
Obserwacja pierwszych zgromadzeń, planowana w okresie czerwiec – grudzień br., będzie praktycznym uzupełnieniem majowego szkolenia.
Orgaznizatorzy programu oferują:
- udział w ciekawym, rozwojowym, istotnym dla budowy społeczeństwa obywatelskiego projekcie realizowanym przez doświadczoną organizację z zakresu praw człowieka,
- możliwość przyczynienia się do kształtowania nowoczesnych standardów obserwacji zgromadzeń publicznych,
- szkolenie ze standardów prawa do zgromadzeń publicznych oraz zasad monitoringu a także wykorzystania do niego nowoczesnych technologii
- prowadzone przez ekspertów w swych dziedzinach,
- dla najlepszych: współpracę na kolejnych etapach projektu, m.in. udział w międzynarodowej wymianie doświadczeń z organizacji monitoringu zgromadzeń publicznych.
Aplikacje: CV (do dwóch stron A4, z załączoną zgodą na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych) oraz list motywacyjny (do strony A4, ze szczególnym uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń z tematyką praw człowieka) można przesyłać do 25 kwietnia 2012 roku na adres: zgromadzenia@hfhrpol.waw.pl. Rozmowy kwalifikacyjne planowane są w okresie 25 kwietnia – 11 maja 2012) r.