Zmiany w Polskim Ładzie mają przynieść niskie podatki także dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

W piątek 1 lipca 2022 r. wchodzą w życie ważne zmiany podatkowe, które obejmą emerytów i rencistów. Na zmianach zyska około 3,1 mln emerytów i rencistów, którzy za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż na zasadach z roku ubiegłego. Świadczenie „na rękę” wielu z nich wzrośnie nawet o ponad 100 zł – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

30.06.2022

Od 1 lipca przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania i odzyskać część zapłaconej składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

1 lipca 2022 roku w życie wchodzi nowelizacja przepisów wprowadzonej 1 stycznia 2022 roku reformy systemu podatkowego, zwanej Polskim Ładem. Jedną ze zmian będzie prawo do odliczania części składki zdrowotnej przez przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

30.06.2022

Będą kolejne zmiany w podatkach - jest projekt

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt zmian w CIT. Modyfikacja i odroczenie stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym, zmiana terminu aktualizacji indywidualnych danych podatnika oraz zmiana przepisów o zagranicznych jednostkach kontrolowanych (CFC) to tylko niektóre propozycje zmian, które chce wprowadzić Ministerstwo Finansów do ustawy o CIT.

28.06.2022

Ministerstwo Finansów szykuje kalkulatory do obliczania PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wraz z początkiem lipca wejdzie w życie duża nowelizacja podatkowej części Polskiego Ładu. Piszemy o niej także w Legal Alercie. Ministerstwo Finansów przygotowuje już kalkulatory i narzędzia, które pomogą podatnikom w obliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) według nowych zasad. Mają być gotowe do czwartku.

28.06.2022

Większość podatników zadowolona z obsługi w urzędach skarbowych

CIT PIT VAT Administracja publiczna

Cztery na pięć osób odwiedzających urzędy skarbowe jest zadowolonych z obsługi przez urzędników. Tak wynika z badań prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową wśród podatników umawiających wizyty przez internet. Minister finansów zapowiada, że jakość tej obsługi wciąż będzie podnoszona.

28.06.2022

Nauczyciele stracili na Nowym Ładzie, ale od lipca ma być lepiej

Kadry w oświacie PIT

Obowiązujące od początku stycznia przepisy Polskiego Ładu - wbrew zapowiedziom rządu - nie okazały się neutralne dla nauczycieli. Choć - jeśli chodzi o dochody - mieszczą się oni w grupie osób, które na zmianach miały zyskać, tak się nie stało, co wywołało protesty i skłoniło rząd do zmian w tych regulacjach. Od początku lipca te zmiany wchodzą w życie.

28.06.2022

Lipcowe zmiany w PIT pozwolą niektórym zmienić formę opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W piątek wejdzie w życie duża nowelizacja Polskiego Ładu. Poza obniżeniem stawki PIT z 17 do 12 procent, wprowadzona zostanie również możliwość zmiany formy opodatkowania PIT. Na podstawie przepisów przejściowych, będzie można przejść na skalę podatkową do 22 sierpnia lub po zakończeniu roku. Niektórzy podatnicy będą musieli jednak złożyć dwa roczne PIT-y.

28.06.2022

Od 1 lipca część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie mogą spowodować, że część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na podatek dochodowy. W rezultacie ich wynagrodzenie będzie niższe. Chodzi np. o zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie brutto, którzy nie złożyli PIT-2. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie.

27.06.2022

Spółka od PPK wyjaśnia zawiłości Polskiego Ładu - czy kompetentnie?

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ministerstwo Finansów zleciło spółce PFR Portal PPK prowadzanie szkoleń online z Polskiego Ładu. Resort nie ujawnia, w jakim trybie wyłoniono ten podmiot i czy spółka otrzymuje za to wynagrodzenie. Zapewnia jedynie, że spotkania mają charakter informacyjny, a przekazywane informacje nie stanowią wykładni prawa. Zdaniem prawników, PFR nie ma kompetencji do prowadzenia szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

27.06.2022

Zmiany w rozliczeniu dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci

Domowe finanse PIT Polski Ład

1 lipca 2022 roku wejdzie w życie Polski Ład 2.0. Poza obniżeniem stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. nowelizacja przywróciła możliwość preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach, jakie obowiązywały do końca 2021 r. Co ważne, zmienią się też zasady rozliczenia ze współmałżonkiem.

26.06.2022

Ulga dla pracującego seniora także przez część roku

Emerytury i renty PIT

Podatnik może skorzystać z ulgi dla pracującego seniora przez część roku, a następnie przejść na opodatkowaną emeryturę. Nie straci on prawa do tej ulgi i nie będzie zobowiązany zapłacić podatku od kwoty, która została zwolniona od opodatkowania, czyli 85.528 zł, a dla rozliczających się według skali podatkowej łącznie z kwotą wolną aż 115 528 zł. Taką korzystną interpretację wydały organy skarbowe.

25.06.2022

SN: Uniewinnienie oskarżonego i przedawnienie blokują kasację prokuratora

Wymiar sprawiedliwości CIT PIT

Nie można składać kasacji od uniewinniającego orzeczenia sądu w sprawie uchylania się od opodatkowania, gdy karalność czynu jest przedawniona. Nawet jeśli nastąpił błąd co do kwalifikacji prawnej czynu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i umorzył postępowanie wynikające z dwóch skarg złożonych przez prokuratora i naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego.

23.06.2022

Zwolnienie z opłat bez wpływu na opodatkowanie studenta

PIT Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Zwolnienie studenta z opłat pobieranych przez uczelnię, które nastąpiło na podstawie wewnętrznego aktu prawnego uczelni, nie stanowi nieodpłatnego świadczenia i nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Uczelnia nie będzie zobowiązana do sporządzenia informacji PIT-11 z tytułu uzyskania przez studenta przychodu. Taką korzystną dla studentów interpretację indywidualną wydały organy skarbowe.

22.06.2022

RPO: Przepisy o przedawnieniu w postępowaniach podatkowych wymagają zmian

Ordynacja CIT PIT

Zawieszanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego obywateli z uwagi na wszczęcie postępowania karnego skarbowego, a także niemożliwość wydania nowej decyzji z uwagi na upływ terminu przedawnienia w ramach rozstrzygnięć podatkowych - to zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich problemy wymagające zmian legislacyjnych.

21.06.2022

Fiskus łaskawy dla sportowców – pozwala rozliczać koszty

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatki na zakup sportowego, profesjonalnego obuwia oraz odzieży, na realizację zaleceń medycznych, na obiekty sportowe i rehabilitację, a także na konieczne wizyty u fryzjera czy kosmetyczki pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią koszt uzyskania przychodów sportowca. Taką korzystną interpretację indywidualną wydały organy skarbowe.

21.06.2022

Niskie podatki – MF organizuje spotkania informacyjne

CIT PIT VAT

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych na temat zmian w systemie podatkowym, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Spotkania są bezpłatne i odbywają się online, można w nich brać udział rejestrując się przez formularz internetowy. Spotkania trwają od 13 czerwca, kolejne odbywają się w tym tygodniu.

20.06.2022

W zbiórce internetowej darowizna bez podatku do kwoty wolnej od każdego darczyńcy

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W przypadku zbiórki internetowej darczyńcą jest każdy wpłacający za pośrednictwem portalu, a nie założyciel zbiórki. Dopiero jeśli kwota darowizn od jednego darczyńcy przekroczy kwotę wolną, to obdarowany jest zobowiązany do składania zeznania podatkowego z tytułu otrzymanej darowizny i zapłaty podatku. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

18.06.2022

Obniżka PIT z 17 do 12 proc. korzystna prawie dla wszystkich

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Polskiego Ładu. Jej przepisy wejdą w życie 1 lipca br. Wśród zmian jest m.in. obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. dla osób rozliczających podatek według zasad ogólnych o dochodach do 120 tys. rocznie. Wyższa stawka, dla zarabiających ponad tę wartość, pozostaje niezmieniona stawka w wysokości 32 proc.

14.06.2022

Ustawa podpisana - wracają stare zasady wspólnego rozliczania osób samotnie wychowujących dzieci

Pomoc społeczna PIT

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Polskim Ładzie z poprawką Senatu, którą niespodziewanie poparł Sejm, przywracającą wspólne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2021 r. Zgodnie z propozycją izby wyższej, ten sposób opodatkowania będzie miał zastosowanie także do opieki naprzemiennej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r.

14.06.2022

Prezydent podpisał lipcowe zmiany w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie obniżającej PIT z 17 do 12 proc. Chodzi też o podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego i zmiany we wspólnym rozliczaniu się samotnego rodzica z dzieckiem. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

14.06.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski