Neutralność podatkowa wymiany udziałów nie taka oczywista

CIT PIT Doradca podatkowy

Polski Ład kompleksowo zmierzył się z problematyką opodatkowania oraz neutralności podatkowej restrukturyzacji. Szczególnie rewolucyjne zmiany objęły wymianę udziałów. Specjalne przesłanki zostały wprowadzone do ustaw podatkowych po raz pierwszy, co było źródłem wielu wątpliwości interpretacyjnych – pisze Aleksandra Mazurkiewicz z kancelarii Paczuski Taudul.

02.06.2023

Resort zdrowia i ZUS interpretują przepisy, by dać więcej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Ministerstwo Zdrowia i ZUS uznały, że skoro w tym roku termin na złożenie PIT upływał 2 maja, to można wydłużyć przedsiębiorcom termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej z 1 czerwca do 5 czerwca oraz termin na zwrot nadpłaty z 31 lipca do 3 sierpnia. Zdaniem prawników, ta interpretacja jest błędna, a przesuwanie terminu zwrotu nadpłaty jest wręcz niedopuszczalne.

02.06.2023

ZUS: Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Do 5 czerwca, czyli do najbliższego poniedziałku prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

01.06.2023

Kamper może być biurem przedsiębiorcy - fiskus uznaje odliczenie zakupu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Samochód kempingowy może służyć przedsiębiorcy za miejsce pracy. Fiskus potwierdza, że dla celów podatkowych jest to samochód osobowy. A to daje możliwość odliczenia wydatków na jego zakup do limitu 150 tys. zł oraz 75 proc. kosztów eksploatacji, nawet gdy kamper służy jednocześnie do celów prywatnych. Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba będzie udowodnić celowość takich wydatków.

01.06.2023

ZUS-owi trudno będzie ścigać tych, którzy nie rozliczą składki zdrowotnej

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Nie ma szczególnej sankcji ściśle związanej z niezłożeniem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców lub nieterminowym jego złożeniem. Zdaniem prawników, problematyczne jest zastosowanie ogólnego przepisu karnego z ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym. ZUS, chcąc dochodzić dopłaty składki zdrowotnej za 2022 r., będzie musiał wszczynać postępowania i liczyć się z koniecznością udowadniania swoich racji przed sądami.

31.05.2023

Sam przelew to za mało, by skorygować rozliczenie podatku

CIT PIT Doradca podatkowy

Zlecenie przelewu na rzecz urzędu skarbowego nie wypełnia obowiązku złożenia korekty deklaracji podatkowej. Zdaniem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nie może dojść do korekty rozliczenia, które wcześniej nie zostało złożone. Przepisy dotyczące ulgi muszą być interpretowane ściśle z jego brzmieniem. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.

31.05.2023

Wdowa nie płaci PIT od sprzedaży spadkowego samochodu

Prawo rodzinne PIT Podatek od spadków i darowizn

Po śmierci małżonka wdowa nie nabywa ponownie udziałów w samochodzie, który wcześniej należał do wspólnego majątku małżeńskiego. Może więc sprzedać auto bez podatku po upływie pół roku od nabycia do majątku wspólnego. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji.

30.05.2023

Został miesiąc na aktualizację rachunków bankowych przez OPP

PIT Rachunkowość Administracja publiczna

Organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5 proc. podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy – przypomina Ministerstwo Finansów. Organizacje, które w ubiegłych latach zgłosiły swój rachunek i jest on nadal aktualny, nie muszą podejmować żadnych czynności.

30.05.2023

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych

PIT VAT Doradca podatkowy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Skarbówka regularnie monitoruje media społecznościowe i portale sprzedażowe. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość lub prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji. Urzędnicy mogą też zweryfikować, czy odliczone przez przedsiębiorcę koszty podróży służbowej nie dotyczyły de facto wyjazdu na wakacje. Eksperci przyznają, że zaskoczeniem może być skala takich działań i często negatywne dla podatników skutki.

30.05.2023

Sprzedaż spadkowej nieruchomości bez podatku po upływie pięciu lat

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Ustalenie daty nabycia nieruchomości ma istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych ich odpłatnego zbycia. Spadkobierca może sprzedać nieruchomość bez podatku, jeśli upłynęło już pięć od końca roku kalendarzowego, w którym nabył ją spadkodawca. Potwierdza to dyrektor KIS w jednej z najnowszych interpretacji.

29.05.2023

Od niektórych zagranicznych emerytur w Polsce trzeba zapłacić podatek i składkę zdrowotną

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Niejasne przepisy i skomplikowane treści międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania rodzą wiele wątpliwości wśród Polaków pobierających zagraniczne emerytury. Do redakcji Prawo.pl trafia coraz więcej pytań w tym zakresie. To, czy osoba otrzymująca emeryturę z zagranicy jest zobowiązana zapłacić w Polsce podatek dochodowy od otrzymanych wypłat, zależy od kilku czynników. Czasami konieczne jest także zapłacenie składki zdrowotnej.

27.05.2023

Wydatki na windykację i egzekucję mogą być kosztem uzyskania przychodu

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Koszty związane z egzekucją powinny być możliwe do uwzględnienia po stronie kosztów uzyskania przychodów. Wiążą się one bowiem z całokształtem działalności podatnika (przedsiębiorcy), warunkując często możliwość dalszego funkcjonowania przedsiębiorcy i osiąganie przychodów. Dla kosztów sądowych i przedsądowych, związanych z dochodzeniem roszczeń w drodze egzekucji zastosowanie znajduje ogólna reguła dotycząca kosztów uzyskania przychodu.

26.05.2023

Niektóre mieszkania nadal można amortyzować, mimo zakazu

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Chociaż od 2023 r. nie można już odliczać odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych, to od zakazu są wyjątki. Skorzystają z nich właściciele budynków, w których mieszkania zajmują mniej niż połowę powierzchni użytkowej. Takie stanowisko potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Eksperci podkreślają jednak, że kluczowa jest prawidłowa klasyfikacja budynku.

26.05.2023

Inwestujący na rynku nieruchomości też mają prawo do ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Sprzedający mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia uniknie podatku, gdy zainwestuje w nowy lokal. Nie ma znaczenia, że posiada już kilka innych mieszkań w tej samej miejscowości, ani to, do czego te lokale wykorzystuje. Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji. Według ekspertów to znacząca zmiana podejścia na korzyść podatników.

25.05.2023

Podatnik wprowadzony w błąd przez fiskusa nie powoła się na wady oświadczenia woli

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

W przypadku korekty zeznania podatkowego, dokonanej wskutek błędu popełnionego przez urzędnika, podatnik nie może powołać się na przepis kodeksu cywilnego, z którego wynika, że w razie błędu, co do treści czynności prawnej, można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Przepis ten odnosi się do zupełnie czegoś innego. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

24.05.2023

Raport BGK: W 2022 r. najwięcej inwestowały gminy wiejskie, najbardziej zadłużone były miasta

Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT Polski Ład

Nadwyżka operacyjna w polskich samorządach w 2022 roku była wyraźnie mniejsza niż w latach poprzedzających pandemię, a nawet mniejsza niż w 2020 r. Największy przyrost wydatków majątkowych zaobserwowano w gminach wiejskich. Najbardziej zadłużone w 2022 r. były miasta na prawach powiatu - wynika z raportu Banku Gospodarstwa Krajowego.

23.05.2023

Fundacja rodzinna z przywilejami podatkowymi w CIT

CIT PIT Doradca podatkowy

Oprócz realizacji celów związanych z sukcesją międzypokoleniową, fundacje rodzinne będą pełniły w obrocie gospodarczym także rolę narzędzia do inwestowania oraz reinwestowania środków. Będzie to możliwe z uwagi na korzystne zasady opodatkowania fundacji rodzinnych – fundacja rodzinna będzie podmiotowo zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych – piszą Michał Lejman i Iwona Bielecka-Latos z Deloitte.

19.05.2023

Fundacja rodzinna ma wiele zalet, ale tylko dla rozważnych

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Nowe przepisy mogą być korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla firm rodzinnych, ale też inwestorów giełdowych oraz właścicieli startupów. Decyzja o utworzeniu fundacji rodzinnej musi być jednak przemyślana, gdyż ewentualna likwidacja takiego podmiotu może być bardzo kosztowna ze względu na konieczność zapłaty podatku.

19.05.2023

Ulga na sponsoring pełna podatkowych pułapek

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Fiskus wprowadza w interpretacjach podatkowych dodatkowe warunki dla przedsiębiorców, którzy chcą odliczyć wydatki na sponsorowanie np. klubu sportowego. W zamian muszą otrzymać reklamę o ekwiwalentnej wartości. W przeciwnym razie będzie to darowizna, która nie daje prawa do preferencji. Eksperci ostrzegają, że takie stanowisko może prowadzić do sporów i kwestionowania ulgi.

17.05.2023

ZUS: Nie wiesz jak rozliczyć składkę zdrowotną - weź udział w spotkaniu online

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

We wtorek, 16 maja 2023 roku, odbędzie się spotkanie online z ekspertami ZUS na temat poprawnego rozliczenia składki zdrowotnej za ubiegły rok – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałkowym komunikacie. Szkolenie jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych. Nagranie ze spotkania dostępne będzie na stronie ZUS i kanale YouTube.

15.05.2023